Plzeňský útočník Jan Kovář se v přímém souboji střetl s vítkovickým brankářem

Plzeňský útočník Jan Kovář se v přímém souboji střetl s vítkovickým brankářem Romanem Málkem. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Jágr se blýskl čtyřmi body, Liberečtí už bez Jelínka vypráskali Zlín

• 40
Hokejisté Kladna jsou při chuti. Po devítigólovém vítězství v Pardubicích tentokrát doma rozstříleli Chomutov 7:2 a čtyřmi kanadskými body se na tom podílel hvězdný Jaromír Jágr. Středočeši se tak dál drží na druhém místě za vedoucí Plzní.

Tým kolem kapitána Martina Straky má stále pětibodový náskok, jelikož doma dokázal rozstřílet Vítkovice 5:0. Nedělní 19. kolo extraligy bylo vůbec nabité gólovými hody.

Ten nejpřekvapivější se zrodil ve Zlíně, kde uspěl po odvolání trenéra Mariana Jelínka Liberec a zvítězil přesvědčivě 5:1. Díky tomu se také odpoutal z předposledního místa, na něž spadly Karlovy Vary. Těm na rozdíl od Liberce vyhazov kouče nepomohl a prohrály v Litvínově 2:5.

Poslední s tříbodovou ztrátou nadále zůstává Sparta, jež neobstála v Třinci především kvůli nedisciplinovanosti a inkasovala šest gólů. V posledním duelu si Pardubice poradily se Slavií především díky Hemského hattricku a vyhrály 5:2. Utkání České Budějovice - Kometa se hraje až 22. ledna.

Zlín - Liberec 1:5

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Když zlínský Ondráček vyrovnal ve 29. minutě na 1:1, doufali domácí fanoušci, že jejich tým konečně zamíří za očekávaným vítězstvím. Jenže za chvíli strhl vedení znovu na stranu hostů veterán Nedvěd, který využil přesilovku. Byl to rozhodující moment zápasu, ale celá hala se kvůli němu zlobila na rozhodčího. Nedvěd totiž podle nich předtím osekával Kubiše. Liberec pak přidal další tři góly a v pohodě dokráčel za vítězstvím.

Rostislav Vlach (Zlín): "Zápas rozhodly přesilovky, z nichž jsme využili jen jednu, zatímco soupeř byl úspěšný třikrát. V tom byl podstatný rozdíl a proto Liberec vyhrál. V závěru jsme sice chtěli zvrátit výsledek, ale byli jsme v křeči. Máme dost zraněných hráčů a možná i proto nám chyběly síly."
Filip Pešán (Liberec): "Byli jsme neukáznění, což vygradovalo dvěma vyššími osobními tresty našich klíčových hráčů Čutty a Nedvěda. To nám zamíchalo s hrou. Dnes jsme brali všechny body především díky naší efektivní koncovce a výbornému brankáři Ondřeji Pavelcovi."

Branky a nahrávky: 29. Ondráček (Kubiš, Tesařík) - 25. Dušek (Cebák, Víšek), 34. Nedvěd (Kudrna), 37. Čakajík (Filippi, Dušek), 46. Filippi (Simmonds, Čakajík), 58. Čutta (Nedvěd, Bulíř). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Dřínovský, M. Čech. Vyloučení: 6:7, navíc Čutta, Nedvěd (oba Liberec) oba 10 min. Využití: 1:3. Třetiny: 0:0, 1:3, 0:2. Diváci: 4011.

Zlín: Horčička - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Kotvan - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Melenovský, Veselý - Ondráček, Holík, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Liberec: Pavelec - Šmíd, Cebák, Čakajík, Čutta, Výtisk, Štich, Derner - Bulíř, Nedvěd, Roman Vlach - Kudrna, Víšek, Dušek - Stewart, Filippi, Simmonds - Kica, Galamboš, Bárta - Špaček. Trenéři: Pešán a Kapoun.

Třinec - Sparta 6:1

Slezané o svém vítězství rozhodli záhy: už v 6. minutě se prosadil Zíb a krátce před první sirénou přidal druhý a zároveň nakonec vítězný veterán Peterek, který se trefil nádherně pod horní tyčku. Sparťané sice vzápětí snížili, jenže i kvůli nedisciplinovanosti (měli deset vyloučených) na víc nedosáhli. Šance Pražanů také zmařil svým kiksem u třetího gólu brankář Schwarz, který neodhadl situaci a vyjel daleko z branky.

Josef Turek (Třinec): "V první třetině jsme měli i štěstí, ustáli jsme tam několik přečíslení Sparty. Z nich mohl soupeř minimálně vyrovnat. Nestalo se a naopak my jsme přidali gól na 2:0 a postupně se dostávali do tempa. Spartu stála oslabení síly a bylo to znát. Mám radost, že se prosadily všechny tři pětky."
Václav Sýkora (Sparta): "Třinci jsme chtěli dát co nejméně možností hrát přesilovku, což ale vzalo hned v úvodu za své. Domácí si v početních výhodách vytvořili velkou převahu a dostali jsme první branku. Přitom v úvodní třetině jsme měli několik výborných příležitostí z brejků, ale nevyužili je, a inkasovali podruhé. Kdybychom aspoň polovinu nájezdů proměnili, mohlo to být minimálně vyrovnané. Dokonce jsme jeli dva na nikoho, ale ani z toho gól nebyl."

Branky a nahrávky: 6. Zíb (Bonk, Hrabal), 20. Peterek (M. Růžička, Roth), 38. Orsava (Rákos), 45. Varaďa (Zíb, M. Růžička), 49. Bonk (Hrabal, Zíb), 60. Hrabal (Rákos, Polanský) - 32. J. Hlinka (Tenkrát, Mojžíš). Rozhodčí: Mikula, Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:10. Využití: 2:0. Třetiny: 2:0, 1:1, 3:0. Diváci: 4009.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Klesla, Ovčačík - Varaďa, Bonk, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Zagrapan - Orsava, Polanský, Rákos. Trenéři: Turek a Janků.

Sparta: Schwarz - Mojžíš, Vallin, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - Pacovský, J. Hlinka, I. Rachůnek - P. Ton, Foster, T. Rachůnek - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Plzeň - Vítkovice 5:0

Třetinu dokázaly vzdorovat Vítkovice nejlepšímu celku extraligy, nakonec odjíždějí s debaklem. Ten odstartoval ve 25. minutě Balej, jenž po Pletkově nahození od mantinelu číhal před brankou a pohotově usměrnil puk do sítě. Ke konci druhé části zvýšil Gulaš po obrovské chybě mladíka Štencla ve středním pásmu. Ten samý hráč dával po změně stran na 3:0, zbylé trefy obstarali Kovář a Vlasák.

Michal Straka (Plzeň): "S výsledkem jsme spokojeni, ale už méně s předvedenou hrou. Výhra 5:0 sice vypadá hezky, ale neodpovídá obrazu hry utkání. Hlavně v první třetině jsme hráli špatně. Až posledních deset minut jsme začali hrát naší hru, ale to už bylo rozhodnuto."
Zdeněk Moták (Vítkovice): "Těžko se mi to hodnotí. Myslím, že minimálně do poloviny utkání jsme byli Plzni vyrovnaným soupeřem. Měli jsme několik gólových šancí, které jsme bohužel neproměnili. Naopak jsme ve druhé třetině po naivních chybách inkasovali dva góly. Ve třetí třetině jsme ještě chtěli utkání zvrátit, ale to se nám nepovedlo."

Branky a nahrávky: 25. Balej (Pletka, Jan Kovář), 38. Gulaš (Lev), 44. Gulaš (Straka, Vlasák), 50. Jan Kovář (Kratěna, Kašpařík), 60. Vlasák (Gulaš, Straka). Rozhodčí: Turčan, Hribik - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Třetiny: 0:0, 2:0, 3:0. Diváci: 5605.

Plzeň: Rask - Dan Růžička, Jiří Hanzlík, Marušák, J. Jeřábek, St. Pierre, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Kratěna - Dvořák, Kašpařík, Pletka - Hollweg, Havlíček, Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Vítkovice: Málek - Štencel, Malík, Sloboda, Sedlák, Barinka, Voráček - Huna, Roman, Svačina - Ujčík, Burger, Klimek - Walker, Strapáč, Szturc - M. Hlinka, Kucsera. Trenéři: Trličík a Moták.

Kladno - Chomutov 7:2

Kladno se dostalo do vedení po skvěle sehrané přesilovce, kdy si Patera najel na přihrávku a zakončoval z úhlu do prázdné. Po něm se prosadil Plekanec, jemuž skvěle nahrál Tlustý a domácímu centrovi stačilo jen nastavit hokejku. Góly do chomutovské sítě padaly až do konce, ten pátý vstřelil dorážkou Jágr. Hosté se vzmohli na odpověď až za stavu 0:7...

Petr Tatíček (Kladno): "S výsledkem i předvedenou hrou jsme spokojeni. Mohli jsem dokonce vyhrát i větším rozdíle, ale bohužel jsme v samém závěru již podruhé za sebou laxností a nedisciplinovaností některých hráčů inkasovali. Neudrželi jsme čisté konto a vůči gólmanu Cháberovi, který nás drží každý zápas, je to dost nezodpovědné."
Jiří Doležal (Chomutov): "Úvod byl podle našich představ. Bohužel jsme se nevyvarovali některých zbytečných vyloučení. O osudu utkání rozhodla situace při naší početní výhodě, kdy Jurčina trefil tyč a z odraženého puku domácí dali v oslabení čtvrtou branku. Po předvedené hře si přesto myslím, že pro nás je výsledek až příliš krutý."

Branky a nahrávky: 11. Patera (Židlický, Jágr), 19. Plekanec (Tlustý, Jágr), 33. Černošek (Plekanec), 35. Plekanec (Tlustý, Židlický), 40. Jágr, 41. Tlustý (Jágr, Židlický), 50. Bicek (Hlaváč, Macholda) - 58. Hromas (Zálešák, Rýgl), 60. Kraft (Důras, K. Ton). Rozhodčí: Šindler, Svoboda - Charvát, Lhotský. Vyloučení: 4:7. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Třetiny: 2:0, 3:0, 2:2. Diváci: 5911.

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, Kameš, Macholda, J. Drtina, D. Růžička - Jágr, Plekanec, Tlustý - Bicek, Patera, Hlaváč - Kuchejda, Dragoun, Kuchler - Valský, Melka, Eberle. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Chomutov: Řehoř (50. Kostúr) - Palin, Pulpán, Jurčina, Rýgl, Mrázek, Rutta, Pavlas, Bartejs - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Hromas - Duda, Gajovský, M. Procházka - K. Ton, Důras, Hafenrichter. Trenéři: Doležal a Antonik.

Litvínov - Karlovy Vary 5:2

Na úvodní Lukešovu trefu dokázal odpovědět Zaťovič, litvínovský útočník však dostal svůj do vedení i podruhé. Bleskově využil přesilovku přesnou střelou k pravé tyči. Severočeši byli při chuti především v početních výhodách, v nichž přidali další dva góly. Definitivně soupeře zlomil na začátku třetí části Hanzl, který šikovně tečoval Stříteského nahození od modré.

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Výsledek vypadá jednoznačně, ale tak jednoduché to nebylo. V první třetině nás podržel brankář, mohli jsme ji klidně prohrát, ale jakmile jsme utekli do stavu 4:1, tak jsme si to už pohlídali. Poté už to bylo perfektně odmakané a odbráněné utkání."
Jaromír Kverka (Karlovy Vary): "Chtěl bych poblahopřát soupeři. Litvínov odehrál velmi dobré utkání. My jsme to bohužel nezvládli. Co jsme si před zápasem řekli, to jsme dnes poměrně zvládali, ale rozhodujícím faktorem bylo to, že Litvínov proměnil tři přesilovky. My jsme nevyužili ani jednu."

Branky a nahrávky: 7. Lukeš (Hübl, Posmyk), 26. Lukeš (Majdan, Hübl), 35. Trávníček (Hanzl, Martynek), 37. Posmyk (Lukeš, Majdan), 43. Hanzl (Stříteský, Trávníček) - 23. Zaťovič (Kumstát), 46. Zaťovič (T. Káňa, Gulaši). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Ondráček, Pouzar. Vyloučení: 6:6, navíc Pech (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 3:0. Třetiny: 1:0, 3:1, 1:1. Diváci: 4150.

Litvínov: Francouz - Posmyk, Kubát, Stříteský, Zeman, Kousalík, Holub, Martinka, Brejčák - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček - Kubinčák, J. Černý, Ručinský - Baláž, Martin Frolík, Rapáč. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Karlovy Vary: Mensator (43. Závorka) - D. Nosek, Gřegořek, D. Kohn, Gründling, MacDonald, Gulaši - Kumstát, Pech, Zaťovič - Skladaný, Skuhravý, Košťál - Pohl, T. Káňa, J. Doležal ml. Trenéři: Mlejnek, Kverka a Kněžický.

Pardubice - Slavia 5:2

Pardubice o svém vítězství rozhodly v první třetině, kdy se dostaly do tříbrankového vedení. Nejprve se prosadil Somík v přesilovce a po něm dvakrát Hemský. Poprvé uspěl kličkou před gólmanem, podruhé se prosadil střelou přes obránce. Slavii vykřesal ve druhé třetině naději povedenou střelou Jelínek, jenže snahu Pražanů zmařil po sedmnácti vteřinách třetí části znovu Hemský. Útočný hokej pokračoval až do konce, ale Pražané už na body nedosáhli.

Ladislav Lubina (Pardubice): "Zahráli jsme dobře v první třetině, ve druhé se Slavie zvedla a hrála výborně. O výsledku utkání rozhodla branka v první minutě třetí třetiny. Slavia bojovala až do konce a my jsme se v půlce třetí třetiny měli strach o výsledek a bylo to na naší hře znát."
Vladimír Růžička (Slavia): "Špatně jsme vstoupili do utkání, v první třetině jsme dostali tři góly a to se proti takovému soupeři jako jsou Pardubice hraje těžko. Druhá třetina byla z naší strany poměrně slušná. Za stavu 1:4 jsme ve třetí třetině nesložili zbraně, snížili jsme a měli jsme tam pak ještě jednu tutovou šanci, ale bohužel to tam nespadlo."

Branky a nahrávky: 13. Somík (Bartek, V. Kočí), 15. Hemský (Krejčí, Vašíček), 18. Hemský (Krejčí, Kindl), 41. Hemský (Benák, Kolář), 56. Buchtele (Kousal, T. Nosek) - 24. P. Jelínek (V. Růžička ml.), 47. P. Jelínek (Krenželok, Kuboš). Rozhodčí: Homola, Husička - Jindra, Skopal. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:0. Třetiny: 3:0, 0:1, 2:1. Diváci: 8231.

Pardubice: Salfický - Benák, Kolář, Píša, Kindl, Ďaloga, V. Kočí, Vašíček - Hemský, Krejčí, Starý - Bartek, T. Zohorna, Somík - T. Nosek, Kousal, Buchtele - Šagát, Beech, Semorád. Trenéři: Hynek a Lubina.

Slavia: Kopřiva - Kadlec, Kučný, Kuboš, Beňovič, Kolařík, Kempný, Šulc, Dresler - Hertl, Alinč, Tomica - Stránský, Kalla, Krenželok - Sklenář, V. Růžička ml., P. Jelínek - Žejdl, Skokan, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.