Kladenský gólman Jan Chábera kryje puk před dotírajícím Dominikem Pacovským ze

Kladenský gólman Jan Chábera kryje puk před dotírajícím Dominikem Pacovským ze Sparty. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kladno vyhrálo na Spartě, Chomutov válí a Kometa je stále bez ztráty

• 211
Napodruhé už hokejisté Kladna v Praze uspěli. Po středeční porážce se Slavií se Jágr a spol. radují z vítězství 4:3 na ledě Sparty. Největší podíl na něm měl Tomáš Plekanec, jenž zařídil výsledkový obrat dvěma góly a jednou asistencí. Středočeši jsou tak po 4. kole extraligy na pátém místě.

Tabulku dál vede Kometa: s předehledem, bez ztráty bodu. Brňané tentokrát v domácím prostředí porazili Slavii 3:1 a na druhý Třinec mají náskok tří bodů. I Slezané zažívají povedený vstup do nové sezony, vezou si stejné vítězství z Vítkovic.

Mnohem hůř jsou na tom v Liberci, který i podruhé s brankářem Pavelcem prohrál, nestačil na Chomutov a je poslední. Extraligový nováček naopak jede a je na čtvrtém místě s osmi body. Nedaří se ani Pardubicím, mistři zažili doma šok, když inkasovali rozhodující gól třináct vteřin před koncem a prohráli s Českými Budějovicemi 2:3.

Z prvního vítězství se radují v Karlových Varech, o to cenějšího, že přišlo v prestižním utkání s Plzní. V posledním duelu kola uspěl Zlín na ledě Litvínova a zvítězil těsně 2:1.

Vítkovice - Třinec 1:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

O osudu utkání se rozhodlo v polovině druhé třetiny, kdy se hosté dostali do dvoubrankového vedení. Nejprve si sjel Lojek od modré na přihrávku od zadního mantinelu a bez přípravy trefil levý horní růžek Málkovy branky. A za chvíli po podobné situaci skóroval i Klimenta. Vítkovický Svačina sice po 42 vteřinách snížil, ale domácí se už na vyrovnání nezmohli. Naopak při hře bez brankáře inkasovali potřetí - popáté v sezoně se trefil Martin Růžička.

Mojmír Trličík (Vítkovice): "Bohužel jsme byli neproduktivní. Třinec je výborné mužstvo, které každé zaváhání umí využít a přesně to se mu povedlo ve druhé třetině. Proti němu je pak těžké zápasy otáčet. Má sílu, aby to zavřel."
Pavel Janků (Třinec): "Musím vyzdvihnout Petera Hamerlíka, který zachytal perfektně. Vítkovice měly výborný nástup, ve kterém Peter chytil tři, čtyři vyložené šance."

Branky a nahrávky: 31. Svačina (R. Polák) - 28. Lojek (D. Květoň, Peterek), 30. Klimenta (Polanský, Rákos), 60. M. Růžička (Zíb). Rozhodčí: Jeřábek, Minář - Bryška, Novák. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Třetiny: 0:0, 1:2, 0:1. Diváci: 8335.

Vítkovice: Málek - R. Polák, Malík, Barinka, Rehák, Sloboda, Voráček - Šedivý, Strapáč, Szturc - Ujčík, Burger, Klimek - Huna, R. Hruška, Kucsera - Svačina, Roman, Walker. Trenéři: Trličík a Moták.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Klesla, Galvas, Lojek, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Peterek, Adamský - Klimenta, Polanský, Rákos - Zagrapan. Trenéři: Turek a Janků.

Pardubice - České Budějovice 2:3

Dvakrát dokázaly Pardubice odpovědět na gól soupeře, potřetí už na to neměly čas. Jihočechy dostal do vedení Šimánek pěknou individuální akcí, během níž oklamal hned čtveřici protihráčů, ovšem Píša v přesilovce bombou od modré vyrovnal. Pak se prosadil budějovický mladík Suja při dorážce, mistr ale opět srovnal krok, když odražený puk doklepl zblízka do branky Starý. V čase 59:47 se ale podruhé trefil hostující kapitán Šimánek příklepem bez přípravy. Gólman Salfický měl zakrytý výhled.

Pavel Hynek (Pardubice): "Z naší strany to bylo nepovedené utkání. Strašně špatně jsme hráli přesilovky, ty musíme zjednodušit a více střílet. To, že si necháme dát gól takhle krátce před koncem, by se tak zkušenému mužstvu nemělo stávat."
Peter Draisaitl (České Budějovice): "Stav 2:2 po šedesáti minutách byl asi v pořádku, že jsme to vyhráli ještě tou poslední střelou, to rád beru, ale ještě pořád jsou ve hře nějaké chyby. Hlavně se musíme naučit hrát, když vedeme. Tam ještě nejsme příliš jistí."

Branky a nahrávky: 13. Píša (Kousal, Kolář), 52. Starý (V. Kočí, Kousal) - 9. Šimánek (Soudek), 26. Suja (Vráblík), 60. Šimánek (Ptáček, Langhammer). Rozhodčí: Hribik, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Třetiny: 1:1, 0:1, 1:1. Diváci: 7734.

Pardubice: Salfický - Sičák, Vašíček, Píša, V. Kočí, Kindl, Kolář, Benák - Bartek, Beech, Somík - Šagát, T. Zohorna, Starý - Brendl, Kousal, Buchtele - Semorád, T. Nosek, Cetkovský. Trenéři: Hynek a Lubina.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Jank, Frühauf, Vydarený, Kolarz, Vráblík - Soudek, Šimánek, Kotalík - Dej, Langhammer, Rousek - Červený, Kašpařík, Podlešák - Suja, Knotek, Švihálek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Liberec - Chomutov 2:5

O vývoji utkání bylo jasno už od samého začátku, kdy se hosté dostali překvapivě do dvoubrankového vedení. Po 40 vteřinách trefil Rýgl Procházku stojícího před brankou a puk skončil se štěstím v síti. A o dalších 48 vteřin později přidal druhou trefu Hafenrichter. Když v polovině utkání inkasoval Pavelec po Rýglově ráně od mantinelu potřetí, bylo s domácími zle. Kica sice brzy vykřesal naději, kterou na začátku třetí třetiny podpořil Kudrna, ale vzápětí Chomutov opět odskočil na rozdíl dvou gólů díky Lušňákově dorážce.

Marian Jelínek (Liberec): Těžko dáváme góly a lehce inkasujeme. Jsme málo důrazní před brankou soupeře. Měli jsme k dispozici penaltu, kterou jsme nedali a soupeř následně odskočil na 5:2. Vstup do soutěže není dobrý."
Mikuláš Antonik (Chomutov): "Povedl se nám vstup do utkání. Druhá část nás stála hodně sil a to se projevilo na poslední třetině. Důležitá byla branka na 4:2 a chycené trestné střílení."

Branky a nahrávky: 29. Kica (L. Krejčík, Galamboš), 42. Kudrna (Cebák, Víšek) - 1. M. Procházka (Rýgl, V. Polák), 2. Hafenrichter (Bartejs, Duda), 28. Rýgl (Zálešák), 42. Lušňák (Zálešák), 54. D. Hruška (Zálešák, J. Mrázek). Rozhodčí: Turčan, Smitka - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 11:13, navíc Duda (Chomutov) 10 min. Využití: 0:1. Třetiny: 0:2, 1:1, 1:2. Diváci: 4507.

Liberec: Pavelec - Šmíd, Čakajík, Čutta, Výtisk, Derner, Jánošík, Cebák - Netík, P. Nedvěd, T. Urban - Novotný, R. Vlach, Vantuch - Galamboš, L. Krejčík, Kica - Špaček, Bulíř, Víšek - Kudrna. Trenéři: M. Jelínek a Pešán.

Chomutov: Řehoř - Rýgl, J. Mrázek, Pavlas, Lučka, Palin, Bartejs, Pulpán - Důras, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, M. Procházka, V. Polák - Duda, Sikora, Hromas - Hafenrichter, Lušňák, Zálešák. Trenéři: J. Doležal a Antonik.

Karlovy Vary - Plzeň 5:4

Divoké utkání, ve kterém se skóre přelévalo ze strany na stranu, se rozhodlo až v poslední osmiminutovce. Po zásazích Zaťoviče a Pecha vedly Vary už 2:0, jenže Plzeň dokázala vstřelit tři góly: nejprve Straka v přesilovce, pak Pletka vteřinu před koncem první třetiny a nakonec Lev v polovině utkání. Jenže Zaťovič na konci druhé části vyrovnal a na začátku té třetí Gřegořek přetočil skóre opět na stranu domácích. Ti už ho nepustili, i když hosté v závěru zkoušeli i power-play vylepšenou vyloučením domácího Skuhravého.

Martin Pešout (Karlovy Vary): "Za stavu 2:3, kdy Plzeň byla lepší, chytil Mensator tři čtyři vyložené šance hostí a my jsme naopak lacino vyrovnali. To, co předvedl dnes Zaťovič, bylo samozřejmě vynikající. Jsme rádi, protože další porážka v sezoně by nás dostala hodně dolů."
Michal Straka (Plzeň): "Rozhodující byla asi druhá třetina, kdy jsme byli lepší, ale bohužel za stavu 3:2 jsme neproměnili řadu šancí a neodskočili jsme o dva góly. Karlovy Vary pak minutu před koncem třetiny vyrovnaly. V závěru jsme již neměli štěstí. Myslím, že bod jsme si tady zasloužili."

Branky a nahrávky: 5. Zaťovič (Pech, Kumstát), 8. Pech (Kumstát), 39. Zaťovič (Kumstát), 41. Gřegořek (Kumstát, Gulaši), 53. Zaťovič (Pech) - 13. Martin Straka (Vlasák, Jan Kovář), 20. Pletka (Balej, J. Jeřábek), 30. Lev (Slovák), 56. Martin Straka (Vlasák, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: Šindler, Lacina - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:8, navíc Vachovec 10 min., Gründling 5 min. a do konce utkání - Hollweg 10 min a 5 min. a do konce utkání, Pitule 10 min. Využití: 2:1. Třetiny: 2:2, 1:1, 2:1. Diváci: 5086.

Karlovy Vary: Mensator - Gřegořek, Gulaši, Gründling, Prošek, J. Látal, Kloz, M. Rohan - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Keith, Skladaný - Koblasa, Vachovec, J. Doležal. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Plzeň: A. Svoboda - Dan Růžička, Jeřábek, Slovák, Jiří Hanzlík, Marušák, St. Pierre - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Pletka - M. Heřman, Havlíček, Dvořák - Hollweg, Pitule, Lev. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Litvínov - Zlín 1:2

Zlín se zase může spolehnout na umění svého kanonýra Jaroslava Balaštíka. Ten nejprve v osmé minutě udeřil těsně před koncem přesilovky: po přihrávce svého životního parťáka Lešky střílel lišácky z nulového úhlu a puk se od obránce odrazil za záda překvapeného gólmana Francouze. A pak Leška posunul puk po vyhraném buly na Köhlera, jenž po tvrdé ráně zvedal radostně ruce nad hlavu. Litvínov sice díky Majdanovi snížil, ale na vyrovnání nedosáhl.

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Prvních deset minut jsme nehráli vůbec dobře a ještě k tomu jsme dostali smolný gól z rohu. Poté jsme se zvedli, ale položil nás gól hned po buly. Promíchali jsme sestavu, takže hra se trochu zlepšila, ale na obrat to už nestačilo."
Juraj Jurík (Zlín): "V první třetině jsme dali náhodný gól, který nám pomohl. Druhá třetina se pro nás nevyvíjela dobře, domácí hodně přidali a my jsme neinkasovali pouze díky Sedláčkovi."

Branky a nahrávky: 47. Majdan (Lukeš, Hübl) - 8. Balaštík (Leška, Linhart), 34. Köhler (Leška). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Třetiny: 0:1, 0:1, 1:0. Diváci: 3895.

Litvínov: Francouz - Posmyk, Kubát, Stříteský, K. Černý, Kousalík, Jareš, Gula - Majdan, Hübl, Lukeš - J. Černý, Hanzl, Frolík - Kubinčák, Baláž, Trávníček - Martynek, Rapáč, Gerhát - od 35. navíc R. Pšurný. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Řezníček, Matějíček, Tesařík, od 50. navíc Horák - Balaštík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, Veselý - Okál, Holík, F. Čech - Kubiš, Melenovský, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Sparta - Kladno 3:4

Sparta dvakrát vedla, hostující Plekanec ale dokázal pokaždé vyrovnat. Nejdřív při hře čtyři na čtyři a poté po individuální akci, kdy objel branku a zasunul za ležícího gólmana Schwarze. Kladno se pak v čase 51:55 poprvé dostalo do vedení: Hovorka dorazil Macholdovu střelu. A za dalších 52 vteřin udeřil po rychlé akci Tlustý, bod si připsal i Jágr. Pražanům se už jenom v samém závěru podařilo v přesilovce snížit.

Jan Votruba (Sparta): "Zlomovým bodem byla přesilovka pět na tři, ve které kdybychom odskočili na dva góly, tak by to bylo pro Kladno o hodně těžší. Pak jsme udělali několik taktických chyb. Na první formaci Kladna jsme se samozřejmě snažili připravit, byli jsme osobně na Slavii, ale ti hráči jsou tak kreativní, že jsou schopni improvizovat."
Zdeněk Vojta (Kladno): "Byl to nádherný zápas, jako vlastně každý, kteří kluci (posily z NHL) hrají. Byly tam nádherné akce. Rozhodli jsme ho až v poslední třetině, i když už ve druhé jsme měli šance, abychom alespoň vyrovnali. Stále jsme tomu ale věřili a štěstí se otočilo k nám. Tři góly (ve třetí třetině) byly nádherné."

Branky a nahrávky: 35. Tenkrát (Pacovský, Milam), 39. Foster (Y. Treile), 60. Jánský (Pacovský) - 37. Plekanec (Drtina, Hlaváč), 48. Plekanec (Patera), 52. Hovorka (Macholda, Patera), 53. Tlustý (Plekanec, Jágr). Rozhodčí: Hodek, Souček - Bláha, Lhotský. Vyloučení: 8:9. Využití: 2:1. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:3. Diváci: 12.589.

Sparta: Schwarz - Philipp, Vallin, Milam, Husák, Gawryletz, D. Kočí, D. Sobotka - Ton, Broš, I. Rachůnek - Tenkrát, J. Hlinka, Pacovský - Jánský, Simon, Bahenský - Y. Treille, Foster, S. Treille. Trenéři: Žemlička a Votruba.

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, Drtina, Mocek, Macholda, Piskáček - Jágr, Plekanec, Tlustý - Hovorka, Patera, Hlaváč - M. Látal, Dragoun, Eberle - Valský, Melka, Kuchler. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Kometa - Slavia 3:1

Poprvé v sezoně dostal šanci v hostující brance Furch, ale Slavii to body nepřineslo. Kometu dostal do vedení Dlouhý, Pražané v závěru první třetiny vyrovnali Žejdlem. Rozhodnutí přišlo v polovině zápasu, kdy se prosadil Jan Hruška střelou zpoza kruhu k bližší tyči. Výsledek pečetil do prázdné branky Holec. Za Slavii nehrál Roman Červenka, jehož trápí viroza podobně jako několik dalších hráčů.

Lubomír Oslizlo (Kometa): "Utkání bylo velice těžké, mladíci Slavie hrají zdravě v obraně i v útoku. Věděli jsme, že do nás soupeř půjde. Utkání jsme zvládli, o dva góly jsme byli lepší."
Ondřej Weissmann (Slavia): "Z naší strany chyběl větší hlad po gólech. Zbytečně si hru komplikujeme v útočném pásmu, jdeme do kličky místo střely. Na jeden gól se nedá vyhrát. Máme zdravotní problémy, zřejmě nás postihla viróza. Na posledním tréninku nás bylo jen jedenáct. Viróza se projevuje bolestmi žaludku, zvracením. Tento problém postihl i Červenku, který se vydal ze všech sil i přes potíže v zápase proti Kladnu."

Branky a nahrávky: 13. Dlouhý (L. Čermák, Erat), 34. J. Hruška (Jakub Svoboda, Žižka), 59. Holec (M. Hořava) - 19. Žejdl (V. Růžička ml.). Rozhodčí: Hradil, Husička - Hlavatý, Gebauer. Vyloučení: 10:11. Využití: 1:1. Třetiny: 1:1, 1:0, 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Kometa: Trvaj - Kováčik, Žižka, Švrček, Bičánek, Valach, Malec, Valábik, Krejčiřík - Erat, L. Čermák, Dlouhý - T. Svoboda, J. Hruška, Jakub Svoboda - Holec, Petrovický, M. Hořava - Koreis, Dočekal, H. Zohorna. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Slavia: Furch - Kadlec, J. Krejčík, Dresler, Šulc, Beňovič, Kempný - Kalla, Alinč, V. Sobotka - Žejdl, Hertl, Krenželok - Stránský, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Pospíšil, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.