Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitky musí v NHL zůstat, tvrdí hokejové legendy

Rvačky k hokeji patří, tvrdí Jiří Hrdina i Wayne Gretzky | foto: Reuters

13 2009
Hokejová NHL se otřásá v základech: část vzbouřenců chce ze soutěže vymýtit bitky! Podobný nápad byl ještě nedávno téměř nemyslitelný, nyní však už v zámoří probíhají speciální schůzky, které se tímto tématem podrobně zabývají.

A podržte se, účastnil se jich Eric Lindros. Tedy hráč, který na tvrdé hře a potyčkách založil svou kariéru. Ale také muž, který musel s hokejem skoncovat kvůli opakovaným otřesům mozku.

"Chceme v podobných diskuzích pokračovat a pomoci tak prevenci před tragickými zraněními," píše se v prohlášení z posledního setkání, jež proběhlo v kanadském Londonu.

Proč se o bitkách začalo tolik hovořit? Důvodem je smrt obránce Dona Sandersona, který zemřel na následky zranění hlavy, jež utrpěl právě při potyčce. Jednadvacetiletý hokejista tehdy upadl a silně se udeřil o led.

"Neumím si představit, že by rvačky zmizely z NHL. Patří k ní a i diváci je mají rádi," tvrdí Jiří Hrdina. A ve stejném duchu se vyslovil i legendární Wayne Gretzky. "Vždycky byly součástí ligy, nejde je z ní odstranit," říká.

Pokud máte stejný názor, můžete zajásat. Podle Hrdiny totiž bitkám v současné době konec zatím nehrozí.

PROHLÉDNĚTE SI 5 NEJLEPŠÍCH HOKEJOVÝCH RVAČEK


"Je to jenom nafouknutá bublina, která vznikla na základě toho smolného zranění kanadského hráče. Bohužel mu spadla helma a spadnul. Něco podobného se ale může stát při shodě špatných náhod kdykoli při hře. Hokej je zkrátka rizikový sport," tvrdí.

Že vám tato slova k uklidnění nestačí? Pak vás možná přesvědčí postoj Briana Burka, generálního manažera Toronta.

"Když komisionář NHL Gary Bettman prohlásil, že chce tomuto tématu věnovat velkou debatu, Burke se mu vysmál. Řekl, že ta diskuze bude hodně krátká. Což si myslím hovoří za všechno," poznamenal Hrdina.

V úvahu by možná připadala částečná úprava soutěžních regulí, kterou připustil i Gretzky. "Já si ale myslím, že bitky jsou v pravidlech NHL ošetřené úplně maximálně. Manažeři, kteří mají hlavní slovo, věří, že se do rvaček nezapojí nikdo třetí. Takže je všechno velice férové."

PROHLÉDNĚTE SI DALŠÍ ZAJÍMAVÉ BITKY

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze