Boleslavský nováček na úvod Tipsport Cupu zaskočil Spartu

Ml. Boleslav - Sparta - Momentka z duelu Ml. Boleslav - Sparta. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

5 2008
Úvodními osmi zápasy odstartoval letní hokejový Tipsport Cup. Extraligový nováček z Mladé Boleslavi zaskočil v Nymburku tým Sparty, kterou přehrál 2:0. Českobudějovičtí účastníci premiérového ročníku Ligy mistrů klopýtli se Znojmem, stejně jako Zlín s prvoligovou Kometou Brno.

SKUPINA A

Kladno - Chomutov 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Výhra Středočechů se nerodila vůbec lehce a ještě v úvodu druhé části byl stav 0:1. Třetí gól dali kladenští do prázdné branky.

Chomutov byl v první třetině lepším mužstvem a díky přesné trefě Charouska se ujal vedení. Střelec branky mohl v závěru úvodní části zvýšit, ale jeho střelu zastavila horní tyč. O osudu zápasu rozhodla druhá třetina, ve které domácí tým dokázal v rozmezí pěti minut obrátit nepříznivý stav dvěma góly.

V třetím dějství měli Severočeši, podporovaní velmi dobrým výkonem exkladenského gólmana Cikánka, několik nadějných možností na vyrovnání, ale nakonec sami inkasovali při hře bez brankáře 23 vteřin před závěrečnou sirénou z hole Horny.

Branky: 26. Frolík, 31. Tenkrát, 60. Horna - 8. Charousek. Rozhodčí: Turčan - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:10. Bez využití. Diváci: 300.

Karlovy Vary - Ústí nad Labem 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Ústečtí vstoupili do svého premiérového přípravného zápasu velmi aktivně a trochu překvapivě dostávali domácí Energii pod tlak. Vrchol jejich snažení přišel v 11. minutě, když Kloz dokázal z úhlu přesně dorazit Mikulíkovu střelu. Karlovarské první varování probudilo a letní posila Lvů Salfický odrážela jeden puk za druhým. Na Bílkovu pohotovou střelu po hrubce obrany ale zkušený gólman nedosáhl.

Západočechům se vydařil i vstup do druhého dějství. Rostoucí tlak řešil soupeř nedovolenými zákroky, z nichž jeden dokázal dělovkou od modré potrestat kanonýr Grof. Jenže vůle Severočechů byla nezlomná, což dokazovali nejen v důsledné práci před vlastní brankou, ale i v ofenzivě. Vyrovnání se hosté dočkali v polovině duelu, kdy křížnou ranou k tyči skóroval Pojkar.

I přes další šance na obou stranách dospělo nakonec střetnutí do prodloužení. V něm zapnuli domácí na plné obrátky a zasypali Salfického několika nebezpečnými střelami. Hrdina zápasu v ústecké brance dlouho odolával, na Kristkův přesný bekhend už byl ale krátký.

Branky: 19. Bílek, 26. Grof, 62. Kristek - 11. Kloz, 32. Pojkar. Rozhodčí: Jebavý - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:0. Diváci: 1850.

SKUPINA B

České Budějovice - Znojmo 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Vyrovnaný souboj rozhodlo ve prospěch Znojma efektivnější využívání přesilovek. Kvůli rekonstrukci chlazení se hrálo na druhé ploše Budvar arény před hrstkou diváků. Domácím chyběli rekonvalescenti Sičák s Hřebejkem, hosté postrádali Jaroslava Svobodu a Radka Procházku.

Brankář Trvaj sice poprvé kapituloval již v třetí minutě po akci Kotrly se Šimánkem, kteří unikli ve vlastním oslabení, ale to bylo ze strany domácích vše. Znojemští otočili skóre dvěma trefami z přesilovek a dokázali překonat Turka i Kováře, jenž nastoupil v polovině utkání. Závěrečný tlak Jihočechů zůstal nevyužitý, bitkařskou vložku obstarali Duda s Meidlem.

Branky: 3. Šimánek - 13. Dopita, 34. Plášek. Rozhodčí: Fraňo - Jílek, Jindra. Vyloučení: 10:9, navíc Hudec (Č. Budějovice) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 150.

Plzeň - Vrchlabí 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

Západočeši opět šetřili největší letní posilu a nového generálního manažera Martina Straku, odpočíval také slovenský reprezentant Fabuš a místo gólmanské jedničky Málka chytal junior Francouz. Na odchodu z Plzně je střední útočník Divíšek, který stále hledá nové angažmá.

Přesto Lasselsberger ukázal ve svém druhém předsezonním zápase v ofenzivě několik povedených akcí a lepší kombinací soupeře předčil. Zadním řadám Vrchlabí nepomohli ani dva noví zkušení obránci Galvas a Chatrnúch.

Hosté se sice dostali již v první minutě do vedení, domácí ale brzy skóre otočili a v třetí části utkání definitivně rozhodli ve svůj prospěch. Dvěma góly se blýskl plzeňský útočník Dvořák, naopak množství brankových příležitostí nezužitkovalo mladé levé křídlo Laš.

Branky: 6. a 46. Dvořák, 13. Dresler, 42. Matějovský, 50. Stránský - 1. Mikšovský, 57. Beck. Rozhodčí: Šindler - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 7:11. Využití: 2:0. Diváci: 1200.

SKUPINA C

Sparta Praha - Mladá Boleslav 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Zápas odstartoval již po 72 vteřinách vyloučením, potrestaným hráčem byl bývalý sparťan v mladoboleslavských službách Štrba. Pražané však jeho přestupek potrestat nedokázali. Při prvním vyloučení Sparty pak mohl Netíkův trest zkrátit Handlovský, ale Dubu ve velké šanci překonat nezvládl. Krátce nato vychytal Chábera sparťana Mrňu.

V pohárovém duelu celků, které nastoupily v téměř nejsilnějším složení, tak nasměroval Mladou Boleslav k vítězství až gól vstřelený krátce po polovině zápasu. V 34. minutě totiž přesně vypálil mladoboleslavský Jindra a Pražané už v dalším průběhu utkání nedokázali na jeho zásah odpovědět.

Naopak Středočeši ještě potvrdili výhru v poslední minutě Čechovou trefou do prázdné brány, při níž si připsal asistenci střelec prvního gólu Jindra. Totožným výsledkem podlehli Pražané v pátek v přátelském souboji prvoligovému Chomutovu a po dvou přípravných duelech tak stále čekají na gólovou radost.

Branky: 34. Jindra, 60. Čech. Rozhodčí: Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:8. Bez využití. Diváci: 1124.

Pardubice -   Hradec Králové 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Domácí nastoupili s třemi pětkami, v kterých dostali příležitost mladí hráči bojující o místo v extraligovém kádru. Chyběli proto zadáci Čáslava, Snopek, Píša, Štrbák i útočníci Pucher, Blažek, Tvrdík, Kolář a Koukal. V obraně Pardubičtí zkoušeli slovenského mladíka Marka Zukala, který je v
týmu na testování a dostane šanci i v dalších zápasech.

V úvodní třetině se hrálo zcela podle not extraligového celku, který měl výraznou převahu, ale ztroskotával na výborném brankáři Koutském, jež v Hradci Králové hostuje právě z Pardubic. I přesto dokázal poslat Moeller do vedení v šesté minutě Ondřej. Na druhé straně zaměstnali hosté Lašáka prakticky jen při 72 vteřin dlouhé přesilovce pět na tři.

V druhé třetině domácí zvolnili, hra měla vyrovnanější průběh a prvoligista se prosadil při vyloučení střelce úvodní branky Ondřeje, kdy snížil na rozdíl jediné branky. V závěru třetiny ale tentýž hráč svým druhým gólem znovu získal Moelleru dvoubrankový náskok.

Také závěrečná třetina měla podobný průběh, Hradec držel i nadále výbornými zákroky Koutský. V 56. minutě však během půlminuty dvakrát inkasoval a domácí tak svoji herní převahu zvýraznili také gólově.

Atmosféru východočeského derby okořenila hned několikrát skupina hradeckých fandů výkřiky "Lubina je vrah". Stínem utkání bylo zranění pardubického útočníka Klejny, který si po srážce s protihráčem poranil  ameno a ve středu ho čeká operace.

V druhém pohárovém kole zamíří Pardubičtí ve čtvrtek do České Lípy k utkání s Libercem (17:00), o hodinu později přivítá Hradec Králové na svém ledě pražskou Spartu.

Branky: 6. a 39. Ondřej, 27. Klejna, 56. Stoklasa, 56. Cetkovský - 37. Hruška, 58. P. Suchý. Rozhodčí: Kubeš - Kis, Padevět. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 1500.

SKUPINA D

Zlín - Kometa Brno 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)

Zlínu vyšel dokonale vstup do zápasu a už po necelých třech minutách získal dvoubrankové vedení po střelách Rachůnka a Brunce. Kometa se ze šoku ale rychle vzpamatovala a srovnala krok. V 11. minutě tečoval Zubíčkovu střelu od modré čáry Kempný a o minutu později vyrovnal Vondráček. V dalším průběhu už chyběla střelcům na obou stranách přesnost a až v poslední minutě rozjásal tisícovku brněnských příznivců Mikšan.

Branky: 2. Rachůnek, 3. Brunec - 11. Kempný, 12. Vondráček, 60. Švagrovský. Rozhodčí: Hradil - Bryška, Machálek. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 2000.

Třinec - Olomouc 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Oceláři v letní přípravě ještě neinkasovali. Po výhře 4:0 nad Slovanem Bratislava udolali i soupeře z druhé nejvyšší soutěže, který jim však cestu za předpokládanou výhrou velkým nasazením hodně znepříjemnil. Třinec získal náskok už v páté minutě po zásahu Květoně, ale pak i přes vysoké tempo na obou stranách kralovali gólmani. Teprve v závěru druhé části uklidnil domácí mužstvo Balej. Všechny možnosti hostů zmařil brankář Čechmánek.

Branky: 5. D. Květoň, 38. Balej. Rozhodčí: Mikula - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 300.

PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY

Vítkovice  - Poprad 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Hokejisté Vítkovic v třetím přípravném utkání nestačili na Poprad, kterému dnes na domácím ledě podlehli 1:2. Sedmý tým slovenské extraligy si do půle zápasu vypracoval dvoubrankový náskok,
domácí Mikula už třináct minut před koncem stačil jen snížit. Výsledek:

Branky: 47. Mikula - 18. Buc, 31. Šechný. Rozhodčí: Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:9. Využití: 0:1. Diváci: 250.

Havlíčkův Brod - Slavia 3:8 (1:3, 0:2, 2:3)

V úvodu sice Slavia pustila Rebely do rychlého vedení, když se po 37 vteřinách hry trefil Svoboda, ale poté již převzali svěřenci trenéra Růžičky vše do vlastní režie. V útočně vedeném duelu nakonec diváci viděli 11 gólů, z nichž osm vstřelili slávisté. U tří z nich byli Červenka, který jeden vstřelil a na dva přihrál, a Bednář, jenž třikrát asistoval.

Branky: 1. a 48. Svoboda, 47. Rusnák - 8. a 40. Holec, 4. Žižka, 8. Sloboda, 32. Beránek, 42. Červenka, 48. Vondrka, 56. Doležal. Rozhodčí: Vokurka - Guth, Rittich. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 700.

Liberec - Jihlava 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Hokejisté Liberce poprvé v přípravných utkáních uspěli. Po prohrách v Litvínově i doma s Kladnem dnes porazili Jihlavu 3:0. Severočeši nastoupili v silné sestavě včetně Podkonického a v brance měli mladého Nedvídka. Teprve jedenadvacetiletý gólman se prezentoval skvělým výkonem a čistým kontem, jeho spoluhráči dokázali třikrát skórovat díky Krstevovi, Pabiškovi a Stanislavu Procházkovi. Kuriozitou v přípravném duelu byly tři desetiminutové tresty.

Branky: 7. Krstev, 56. Pabiška, 60. S. Procházka. Vyloučení: 5:7, navíc Zíb - Bílek, Štrach všichni 10 min. Využití: 1:0.