Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bolestný křik a drsňák Pronger propadl panice. Jágr: Báli jsme se

BUDU VIDĚT? Chris Pronger krátce poté, co dostal hokejkou do oka. | foto: AP

25 2011
Arénou se rozlehl křik Chrise Prongera. Bolestný a hlasitý. Kapitán Philadelphie okamžitě shodil rukavice, padl k zemi a držel si rukou oko, do kterého dostal hokejkou od Michaila Grabovského z Toronta. Když vzápětí vstal a v předklonu rychle zamířil do kabiny, sevřel se fanouškům i jeho spoluhráčům žaludek.

Pronger se totiž obvykle na ledě nekroutí v bolestech, to spíš jeho protivníci, které nemilosrdně kosí k zemi. Ten sebevědomý Pronger však propadl panice, bál se, aby nepřišel o zrak.

"Všichni jsme ho slyšeli, i když se každý v první řadě staral, kde je puk. Měli jsme strach," přiznal Jaromír Jágr.

Statného obránce může těšit, že první prognózy nejsou černé, ovšem stále je tu riziko. Po zásahu od hokejky má totiž v oku malou tržnou ránu a lékaři nemohou udělat podrobná vyšetření, dokud mu nezmizí otok. Do té doby musí ležet v naprostém klidu.

Všichni doufají, že nepůjde o nic vážného. Strašákem je jedenáct let starý případ, kdy slovenský útočník Marián Hossa trefil obránce Bryana Berarda tak nešťastně, že na pravé oko téměř nevidí. I když podstoupil řadu operací.


Větší štěstí měl v české extralize Leoš Čermák, jenž si sice prožil podobnou hrůzu (zasáhla ho hůl pardubického Petra Koukala), nakonec ale všechno dopadlo dobře.

Pronger podle všeho doplatil na to, že nemá na helmě přimontované plexi, které by mu krylo zrak. To samo o sobě nezaručí, že vás soupeř do oka netrefí, ovšem mnohonásobně toto riziko snižuje.

Fotogalerie

Je s podivem, že v NHL neexistuje pravidlo, které by hráčům přikazovalo hledí nosit. "V AHL už dávno platí," poznamenal generální manažer Philadelphie Paul Holmgren. Například v mezinárodním hokeji musí plexi nosit hráči narození po 31. prosinci 1974.

"Chris na něj nebyl zvyklý, nevyhovovalo mu. Což na jednu stranu chápu, na druhou se ale musí říct, že rozdíl ve zpracování hledí se za posledních patnáct let obrovsky změnil," tvrdí Holmgren.

Osobní zkušenost jako Pronger má jeho spoluhráč Scott Hartnell, ještě z doby, kdy hrál za Nashville. Tehdy ho trefil vlastní spoluhráč a on se bál, že mu skončí kariéra. Teď už plexi raději nosí. "Když dostanete do oka, hlavou vám proletí během vteřiny milion myšlenek. Já měl krvácení v sítnici, bylo to strašné. Jenom jsem ležel v posteli a nevěděl, jestli budu ještě vidět a hrát."

Stejnými obavami si bude muset projít i Pronger. I jemu hrozí přinejmenším trvalé poškození zraku. Jelikož se mu může kvůli tržné rance srazit v oku krev, která by v něm vytvořila tlak.

"Řekli byste, že hráč jeho výšky bude v bezpečí. A není," poznamenal útočník Danny Briere. "Chris byl dost vyděšený. Myslím, že hledí začne nosit," dodal Holmgren. Pronger a vyděšený? Zvykejte si, i Pan sebevědomý už podlehl panice.Najdete na iDNES.czmobilní verze