Bonk s Havlátem smetli Tampu

• 5
Ottawa - Největší podíl na debaklu Tampy Bay v Ottawě měli čeští útočníci Martin Havlát a Radek Bonk. Za zápas si připsali dohromady sedm bodů, Senators vyhráli 7:0. Havlát dal dva góly a dvakrát nahrával, Bonk měl o asistenci méně. K výhře Toronta nad Calgary v poměru 3:2 přispěl gólem Robert Reichel. St.Louis Blues vyhráli 4:1 ve Phoenixu, když vítěznou branku vstřelil Martin Ručinský.

Hokejová Ottawa je jedním z nejkurioznějších příběhů letošní sezony. Zmítaná finančními problémy, přesto lepší, než kdokoliv jiný.

Senators smetli Tampu 7:0 a potřetí za sebou neinkasovali branku. Brankář Patrick Lalime drží čisté konto už 180 minut.

S 62 body je tým z hlavního města Kanady stále na prvním místě v celé NHL.

Na výhře se podíleli zejména čeští hráči. Martin Havlát nasbíral čtyři body (2+2), Radek Bonk tři (2+1). Karel Rachůnek se vrátil do sestavy po zranění ramene a odehrál téměř 21 minut čistého času.

Novinkou ovšem je, že majitel klubu Rod Bryden, který vyhlásil minulý týden bankrot a požádal o ochranu před věřiteli, dokázal včera předložit první nabídku na vykoupení zadluženého týmu.

"To je dobře," řekl Lalime. "Je znát, že mu na týmu záleží. To samé platí i o fanoušcích. Celou dobu nás podporují."

Těžký zápas prožil útočník Tampy Václav Prospal, který skončil v hodnocení plus/mínus s nejhorší bilancí ze všech, -4.

Toronto bylo podesáté v řadě přestříleno svým soupeřem, přesto dokázalo prodloužit sérii vyhraných domácích zápasů na třináct. Robert Reichel přispěl k výhře 3:2 nad Calgary jedním gólem, obránce Tomáš Kaberle strávil na ledě znovu téměř 25 minut.

Během prvních dvou třetin měli hráči Flames střeleckou převahu 27:7 a vedli 2:1. Ve třetí části se však Toronto vzchopilo k obratu, soupeře přestřílelo 15:6 a díky Reichelovi a Matsu Sundinovi utkání dovedlo do vítězného konce. Gólman Calgary Roman Turek pochytal devatenáct z dvaadvaceti střel.

Martin Ručinský ze St.Louis vstřelil ve 45. minutě ve vlastním oslabení vítěznou branku v utkání s Phoenixem a pomohl tak Blues k výhře 4:1.

Útočník Phoenixu Ladislav Nagy přišel na modré čáře o puk, z čehož vznikl samostatný Ručinského nájezd. Brankář Coyotes Zac Bierk neměl šanci, puk mu prolétl nad ramenem. "Vstřelit za stavu 1:1 soupeři branku v oslabení je vždycky vražedné," pokyvoval Ručinský po zápase hlavou. "Od té chvíle jsme měli jasně navrch."

Nováček v brance Buffala Sabres Ryan Miller vychytal svůj první shutout v NHL, když dovedl 22 zákroky svůj tým k výhře 1:0 nad Minnesotou. Útočník ze čtvrté řady Dennis Hamel vsítil ve 48. minutě jediný gól utkání.

"Kluci přede mnou hráli dobře," řekl Miller, nejlepší hráče americké univerzitní ligy v roce 2001. V Buffalu se díky Millerově vzestupu zřejmě schyluje k výměně. Jedničkou u Sabres je stále Martin Biron, klub má ale i talentovaného Finu Miku Noronena.

Poprvé po devatenácti zápasech dostal gólman Nashvillu Tomáš Vokoun možnost si odpočinout. V zápase proti silnému Vancouveru trenér Barry Trotz místo něj nasadil Slováka Jána Lašáka. Ten pustil čtyři branky ze sedmadvaceti střel a nezabránil porážce 3:4. V sestavě "Predátorů" se ale poprvé od výměny z New York Rangers objevil obránce Tomáš Klouček.

Úterní zápasy :

Ottawa - Tampa Bay 7:0 (1:0, 2:0, 4:0)
Branky: 4. a 46. Bonk (na obě Havlát), 44. a 50. Havlát, 33. Chára (Bonk), 40. Sčastlivyj, 51. Neil. Střely na branku: 28:17. Diváci: 18.500.

Toronto - Calgary 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)
19. Antropov, 49. Reichel, 53. Sundin - 23. Berube, 26. Yelle. Střely na branku: 22:33. Diváci: 19.290.

Minnesota - Buffalo 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
48. Hamel. Střely na branku: 22:27. Diváci: 18.568.

Phoenix - St. Louis 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
32. Taffe - 8. Nash, 45. Ručinský, 60. MacInnis, 60. Chavanov. Střely na branku: 26:24. Diváci: 14.232.

Vancouver - Nashville 4:3 (1:1, 1:2, 2:0)
15. D. Sedin, 33. S. Salo, 41. Bertuzzi, 55. Letowski - 6. a 23. Országh, 28. Johansson. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.422.

Hráči Ottawa Senators (zleva doprava Radek Bonk, Martin Havlát, Zdeno Chára a Chris Phillips) slaví gól v síti Nikolaje Chabibulina z Tampy Bay.

Brankář týmu Ottawa Senators Patrick Lalime udržel proti Tampě čisté konto.

Roman Turek z Calgary úspěšně zasahuje proti střednímu útočníkovi Niku Antropovi z týmu Toronto Maple Leafs.

Robert Reichel (21 - Toronto) tvrdě narazil na obránce Calgary Flames Roba Niedermayera.