Bulis byl u všeho, ale rozhodl Lindros

12 2001
New York - Ani výborný výkon Jana Bulise, který dal gól a u druhého asistoval, nespasil hokejisty Montrealu v zápase NHL s New York Rangers. Domácí tým zvítězil v prodloužení, když se už v šestapadesáté vteřině trefil do branky hostujícího týmu Eric Lindros. Obrovitý útočník využil Fleuryho přihrávku. O výhru Rangers se nahrávkou na první gól zasloužil i Petr Nedvěd. Jen v Minnesotě měl zápas jasný průlběh, když hosté z Vancouveru nastříleli domácímu týmu pět gólů a nebylo co řešit, ve zbývajících zápasech rozhodoval až nastavený čas.

V prodloužení zápasu v New Yorku si Lindros v levém rohu narazil s Fleurym puk, najel si před branku a, pravděpodobně s přispěním svého kolena, usměrnil přihrávku za záda Joseho Theodora. "Hrajeme v pohodě a hodně nám toho vychází. Když často střílíte a snažíte se dostat puk do branky, tak se takové věci stávají. Pravděpodobnost, že soupeř udělá chybu, nebo že vám bude přát štěstí, se zvětšuje," krčil rameny Lindros.

Štěstí, spolu s výborným postřehem brankáře Mika Richtera, stálo při Rangers i necelé čtyři minuty před koncem normální hrací doby, kdy Jan Bulis mohl zápas rozhodnout a dát už druhý gól v utkání. Před Bulisem zela prázdná branka, Richter se však dokázal nečekaně rychle přesunout a jeho střelu z první zlikvidoval lapačkou. Překvapený Bulis jen nevěřícně kroutil hlavou. "Něco takového patří do Utkání hvězd. Vůbec nechápu, jak to mohl chytit," řekl.

"Richterův zákrok nám zachránil zápas. Tohle je přesně to, co tým potřebuje, aby mohl vyhrávat," velebil gólmana kapitán Mark Messier. "Na stupnici od jedné do desíti měl tenhle zásah sto bodů," žertoval Fleury.

Radost z vítězného zápasu Fleurymu pokazila jen zpráva o výši trestu, který dostal buffalský útočník Václav Varaďa za za to, že v sobotním utkání zranil vysokou holí Erika Lindrose. "To, že Varaďa dostal stop jenom na tři utkání, to je od NHL vážně hloupý vtip," zlobil se Fleury. "Varaďa prostě zase 'nešťastnou náhodou' zranil dalšího hráče," pozastavil se nad seznamem Varaďových obětí newyorský trenér Ron Low.

Přestože hokejisté Vancouveru odehráli už páté utkání venku v řadě za sebou, zbylo jim po namáhavém cestování ještě dost sil na to, aby si připsali nejvýraznější výhru v nové sezoně. Z vítězství 5:0 nad Minnesotou měl velkou radost i střední útočník Trevor Linden, jehož klub v sobotu znovu získal z Washingtonu. "Dnes v noci jsem vůbec nespal. Měl jsem o čem přemýšlet. Vancouver je pro mě hodně významné místo. Byl jsem nervózní a jsem moc rád, že jsme vyhráli," oddechl si Linden, který Canucks v roce 1994 přivedl jako kapitán do finále Stanleyova poháru.

Poprvé od 29. prosince 2000 dokázalo Chicago zvítězit v prodloužení. Výhru nad San Jose 3:2 zajistil Blackhawks ve druhé minutě nastaveného času po Žamnovově přihrávce Tony Amonte.

"Alexej Žamnov projel soupeřovou obranou a skvěle mi přihrál. Já už toho moc dělat nemusel, jenom jsem poslal puk do prázdné branky," chválil spoluhráče střelec.

Minnesota - Vancouver 0:5 (0:3, 0:2, 0:0)
2. Berehowsky (Bertuzzi, Morrison), 15. Brashear, 17. H. Sedin (D. Sedin, Naslund), 32. Jovanovski (Druken, Ruutu), 16. Naslund (Morrison, Bertuzzi). Střely na branku: 18:26. Diváci: 18 568

Carolina - Edmonton 1:1 po prodl. (1:0, 0:1, 0:0)
Branky: 15. Daniels (Ward, Ozolinš) - 21. Comrie (Carter, Smyth). Střely na branku: 28:28. Diváci: 12 390.

New York Rangers - Montreal 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky:
8. Johansson (Nedvěd, Samuelsson), 47. York (Uljanov), 61. Lindros (Fleury, Leetch - 6. Petrov (Bulis, Kilger), 21. Bulis (Juneau, Dackell). Střely na branku: 32:22. Diváci: 18 200.

Chicago - San Jose 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
2. Bell, 31. Daze (Calder, Žamnov), 62. Amonte (Žamnov) - 38. Thornton (Smith, Harvey), 57. Jillson (Selanne, Nolan). Střely na branku: 29:28. Diváci: 12 729.

Anaheim - Dallas 2:2 po prodl. (1:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 11. Leclerc (McInnis, Cullen), 37. Friesen (Cullen, Višněvski) - 33. Nieuwendyk (Langenbrunner), 55. Lehtinen (Zubov). Střely na branku: 22:44. Diváci: 11 918.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet bodů v kandském hodnocení, góly + přihrávky, střely na branky a +/- body za účast na ledě při vstřelených a obdržených gólech)