Hokejisté schytali na MS nečekanou ránu: poprvé prohráli s Dánskem

DVA NA DVA. Michal Vondrka (vlevo) a Jiří Novotný se pustili do souboje o kotouč se dvěma dánskými hokejisty. | foto: Reuters

17 2014
Minsk (Od našeho zpravodaje) - Cesta do čtvrtfinále mistrovství světa se českým hokejistům komplikuje. Národní tým vůbec poprvé v historii podlehl Dánsku, ačkoliv ještě pět minut před koncem držel dvougólový náskok. V závěru neustál nápor a prohrál 3:4 po nájezdech.

Reprezentace se i po dvou dnech odpočinku stále pere s dopady virózy, která zasáhla tým před duelem s Itálií. Do utkání nemohl zasáhnout produktivní Tomáš Hertl a další nemoc oslabila. Přesto se očekávalo, že Dánsko nebude překážkou.

Češi jsou v tabulce skupiny A na čtvrtém místě a v nedělním utkání proti Norsku budou pod velkým tlakem. Další porážka je definitivně může odsunout z postupových pozic, o něž bojují s Francií, Slovenskem a právě svým další protivníkem Norskem.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Takové šlamastyka přitom vznikala postupně, nástup do utkání měli Češi impozantní. První přesilovka v 5. minutě trvala zhruba půlminutu, pak Jágr přistrčil puk na pravý kruh Klepišovi, odkud český ranař vystřelil příklepem přesně k tyči.

A hned za další dvě minuty předvedlo přesilovkové komando další povedenou souhru: Sobotka se uvolnil kolem protihráče, prudký pas nasměroval před branku a důrazný Jágr, který nacpal rameno před beka, zvedl zručně kotouč pod horní tyč.

Národní tým vedl 2:0 a doufal, že si tím nakoupil klid po zbytek utkání. Už v 10. minutě však poznal, jak zle se mýlil. Jágr se nevrátil za bekem Steffanem Lassem, který si z druhé vlny najel na přihrávku a z levé strany propálil brankáře Saláka.

Češi najednou museli přemýšlet také o obraně. Ba i víc než to. Seveřané si připravili několik šancí, z nichž největší zmařil Salák na poslední chvíli Boedkerovi, když mu lapačkou sáhl do zakončení do prázdné branky.

Přesto stále měli náskok a tedy i jakousi kontrolu nad utkáním. Tu ještě posílila gólová rána Jakuba Kindla od modré čáry ve 42. minutě, kterou zaclonil Rolinek.

Známkujte

Ohodnoťte výkon českých hokejistů

Zápas se pro tým trenéra Vladimíra Růžičky začal hroutit až pět minut před koncem. Jensen se v přečíslení trefil nad Salákovo rameno a Češi znervózněli. V poslední minutě při dánské power-play pak dorazil puk do nekryté branky Björkstrand a vyrovnal na 3:3.

V hodně ofenzivní pětiminutovce spálily oba týmy několik velkých šancí, a tak se body rozdělovaly až po samostatných nájezdech. V nich Češi už podruhé na turnaji neuspěli - tentokrát nedal gól z trojice Klepiš, Hudler, Jágr vůbec nikdo - a hokejová reprezentace musela skousnout vůbec první porážku s Dánskem v celé historii.

Česko - Dánsko 3:4 po nájezdech

Branky a nahrávky: 5. Klepiš (Jágr, Němec), 7. Jágr (Sobotka), 46. Kindl (Klepiš, Červenka) - 10. Lassen (Christensen), 56. J. Jensen (Staal, Hansen), 60. Bjorkstrand (Hansen, Madsen), rozhodující sam. nájezd Boedker. Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) - Carlson (Kan.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Třetiny: 2:1, 0:0, 1:2 - 0:0. Diváci: 6892.

Česko: Salák - Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II, Jordán - Jágr, Sobotka, Rolinek - Hudler, Červenka, Klepiš - Vondrka, Novotný, Sekáč - Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Dánsko: Nielsen - Larsen, Lassen, Bruggisser, J. B. Jensen, Kristensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen - Boedker, Green, Christensen - N. Jensen, Madsen, Hansen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - Staal. Trenéři: Jan Karlsson, Theis Möller-Hansen a Tomas Jonsson.