Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chicago slaví triumf, úspěšný kádr však neudrží kvůli platovému stropu

Za Conny Smythe Trophy měl Jonathan Toews nasmlouvaný bonus 1,3 milionu dolarů, který se započítává do platového stropu příští sezony. | foto: AP

12 2010
První dny po zisku slavného Stanley Cupu, na který čekali dlouhých 49 let, si hokejisté a fanoušci Chicaga užívají bouřlivými oslavami. Generální manažer Blackhawks Stan Bowman už však moc dobře ví, že jej přes léto nečeká vůbec nic lehkého. Na příští ročník má totiž pod smlouvou jen 14 hráčů a jejich výplaty pokryjí téměř celý platový strop.

Platový strop právě skončené sezony hokejové NHL se pohyboval ve výši 56,8 milionu dolarů.

Zámořská liga prosperuje a proto se přes léto očekává možné navýšení limitu o další dva miliony.

I za dané situace ovšem bude mít vítěz posledního Stanley Cupu problém udržet úspěšný kádr. Momentálně mají Blackhawks pod smlouvou pro nadcházející ročník 2010/11 čtrnáct hráčů se smlouvami ve výši dosahující hranice téměř 58 milionů dolarů.

Na doplnění kádru by tak generální manažer Stan Bowman na zbývajících osm jmen měl po očekávaném navýšení limitu k dispozici pouze necelý milion dolarů. Razantní změny jsou tak zcela nevyhnutelné.

Zdravé jádro úspěšného týmu, které tvoří kapitán Jonathan Toews, střelec vítězné trefy finále Patrick Kane, talisman Marián Hossa a zřejmě nejlepší obranná dvojice ligy Brent Seabrook - Duncan Keith, zůstane zcela jistě nedotčeno. Všichni jmenovaní mají dlouholeté kontrakty s jedinou výjimkou, když Seabrookovi vyprší po sezoně 2010/11 tříletý kontrakt.

Problémy s platovým stropem Chicagu přibyly poté, co hvězdným útočníkům Toewsovi a Kaneovi navazují na nováčkovské kontrakty platy odpovídající jejich kvalitám. Při pohledu na průměrné výdělky, které se započítávají do platových stropů, si Kane přilepší z 875 tisíc dolarů na 6,5 milionu a Toews z 850 tisíc na shodnou částku 6,5 milionu. Aby toho navíc nebylo málo, tak zisk Conn Smythe Trophy podle smlouvy obohatil Toewse o bonus 1,3 milionu dolarů. Tato částka pak bude figurovat v platovém stropu nadcházející sezony.

To byl nicméně pouze pohled do útočných řad. Nelze zapomenout zejména na obránce Duncana Keitha, jenž je žhavým kandidátem na zisk Norris Trophy pro nejlepšího beka sezony. Kanadský reprezentant zatíží strop po dosavadní částce 1,9 milionu na zadáka astronomickou cifrou 8 milionů dolarů.

Kdo půjde z kola ven?

Zkušený centr John Madden odvedl pro Blackhawks skvělou práci. Pro příští sezonu, před kterou se opět stane volným nechráněným hráčem, však nelze očekávat, že prodlouží s Chicagem. To mu letos vyplácelo smlouvu ve výši 2,75 milionu dolarů.

Výměna by pak mohla potkat někoho z útočníků jako Patrick Sharp (z platového stropu v ročníku 2010/11 ukrojí 4,1 milionu dolarů) či Kris Versteeg (3,083 milionu dolarů).

Největší starosti vedení Chicaga bude mít na postu brankáře. V play-off převzal post jasné jedničky Fin Antti Niemi, jenž odvedl týmu skvělou práci s platem pouhých 827 tisíc dolarů. Současná dvojka Christobal Huet přitom pobírá každým rokem v průměru 5,625 milionu dolarů.

Povede se manažerovi Bowmanovi vyměnit Hueta, jenž má ještě dva roky platný kontrakt s takto vysokými čísly? To bude pro fanoušky Chicaga klíčová otázka léta.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze