Colorado vyhrálo a je dvě vítězství od titulu

1 2001
N e w Y o r k - V pravý čas protrhli hokejisté Colorada tragickou bilanci na ledě New Jersey. Ve třetím finálovém zápase slavného Stanley Cupu v NHL porazili soupeře 3:1 a v sérii se dostali do vedení 2:1. Další utkání se hraje v sobotu v noci znovu v aréně obhájců titulu. Domácí Devils sice začali dobře a po přihrávkách Holíka s Eliášem se trefil Arnott, za pár minut však svou prvním zásahem v play off vyrovnal český obránce Colorada Škoula. Vítězným gólem se blýskl veterán Bourque, jenž o prestižní trofej usiluje už dvaadvacet let.Obhájci Stanley Cupu se střelecky trápí

Veterán Bourque je blízko
V první minutě závěrečné třetiny se z prostoru mezi kruhy napřáhl Ray Bourque a doslova propálil gólmana New Jersey. Martin Brodeur se jen ohlédl, marně před tím vyšvihl lapačku. Bourque se raduje, právě vstřelil při přesilovce vítězný gól. "Ano, možná to byl můj nejdůležitější gól v životě," přiznal po chvilce zámořským novinářům. Ve čtyřiceti letech patří k legendám historie slovutné NHL, Stanley Cup mu však stále uniká. Takhle blízko mu byl naposledy v roce 1990. "Už je to docela dlouho...," pousmál se. "Teď máme šanci, že by to mohlo vyjít. Ale musíme se ještě hodně snažit."

"Tu střelu jsem normálně viděl, jenže on to trefil skvěle," povzdychl si Brodeur. "Chtěl jsem puk vyrazit lapačkou místo ramenem, ale nevyšlo to."

Za šest minut doklepl do odkryté branky útočník Dan Hinote a definitivně zlomil odpor New Jersey, Avalanche získali dvougólový náskok. Mladíkovi Hinotovi bylo teprve třináct let, když matador Bourque vstřelil v roce 1990 svůj poslední gól ve finále Stanley Cupu. A teď si spolu s ním užíval radost po důležitém zásahu. "Spoluhráči v útoku mě akci perfektně připravili, já už to jenom v pohodě dorazil," popisoval třiadvacetiletý hokejista.

Elitní řada New Jersey se trápí
Teprve desátou přesilovku v sérii dokázali využít hráči New Jersey. Ve čtvrté minutě naservíroval Robert Holík puk Jasonu Arnottovi, jenž hned z první prostřelil Patricka Roy. Jinak se však elitní Arnottova formace s Petrem Sýkorou a Patrikem Eliášem neprosadila, ve finále se zatím trio zmohlo na jediný gól. Nevzchopilo se ani při dvojnásobné přesile, se všemi ofenzivními výpady si poradil brankář Roy, už trojnásobný vítěz Stanley Cupu. "Kdybychom to dokázali využít a vedli 2:0, tak ručím za to, že už bychom vyhráli," láteřil ostřílený bek Ken Daneyko.

Hráči se nesnaží, zlobil se Robinson
Hodně rozlícený byl po prohraném duelu kouč Devils Larry Robinson, hráčům vytýkal především mdlé nasazení. "Když špatně pracujete a nedodržujete taktiku, tak je to špatné. Nikdy navíc nevyhrajete, pokud se snaží jenom osm nebo devět hráčů," čertil se na tiskové konferenci. "Hráči by si měli uvědomit, že když nedávají góly, tak velkou díru do světa neudělají."

První gól v play off trefil Škoula
Probíhala první třetina, diváci už se trochu nudili, osm minut nikdo z borců nevypálil. Potom si do pásma nabruslil obránce Martin Škoula a střelou zápěstím se parádně trefil nad rameno gólmana Colorada. Pro nadějného beka to byl první gól v play off v kariéře. "Byla přede mnou spousta lidí, ani jsem hned neviděl, že to tam spadlo," usmíval se Škoula. "Každý vyrovnávací gól je hrozně důležitý."

Nebylo to ode mě chytré, přiznal gólman Roy
Chvilku hrůzy si ve druhé třetině prožili fanoušci Colorada. Stav byl vyrovnaný 1:1, Avalanche hráli přesilovku. V tom se gólman Patrik Roy vydal k mantinelu, hnal se za pukem. U něj byl však rychleji útočník Devils Patrik Eliáš a poslal ho na prázdnou branku. Puk jen lehce minul, otřel se o tyčku. "V tak důležitém zápase bych si asi něco podobného neměl dovolit," přiznal Roy. "Nebylo to ode mě zrovna nejchytřejší."

Výsledek:
New Jersey - Colorado 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky:
4. Arnott (Holík, Eliáš) - 11. Škoula (Podein, E. Messier), 41. Bourque (Sakic), 47. Hinote (Nieminen, Drury). Rozhodčí: Fraser, Marouelli, Collins, Schachte. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Střely na branku: 22:21. Diváci:
19.040. Stav série: 1:2.

Veterán Ray Bourque, jenž na Stanley Cup čeká už dvaadvacet let, se raduje po vstřelení vítězného gólu třetího finále s New Jersey.

Gólman New Jersey Brodeur a kapitán Stevens jenom přihlíží, jak veteránský bek Colorada Bourque střílí vítězný gól (Bourque není v záběru, za Colorado trefu sleduje útočník Drury).

Hokejisté Colorada oslavují třetí gól, gólmana New Jersey Martina Brodeura právě překonal Dan Hinote. Colorado vede ve finálové sérii 2:1.

Gólman Colorada Patrick Roy se u mantinelu srazil s českým útočníkem Patrikem Eliášem.