Souboj vítkovického Vladimíra Svačiny (vlevo) se zlínským Daliborem Řezníčkem.

Souboj vítkovického Vladimíra Svačiny (vlevo) se zlínským Daliborem Řezníčkem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Hokejisté Zlína vyhráli 1:0 a jsou v semifinále. Vítkovice končí

• 261
Druhým semifinalistou hokejové extraligy je Zlín. Postup vyválčil v Ostravě, proti Vítkovicím mu v šestém utkání stačil jediný gól. Spolu se Slavií, která postoupila už v pondělí, bude čekat na soupeře, o nichž se rozhodne ve středu.

Vítkovice - Zlín 0:1 (na zápasy 2:4)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Jediný gól Zdeňka Okála rozhodl o výhře hokejistů Zlína v šestém čtvrtfinále a posunul držitele Prezidentského poháru do semifinále. Po osmi letech tak tým z pomezí Valašska získá medaili, kterou má už teď jakožto vítěz základní části jistou.

Vítkovicím končí sezona. V jejím závěru je srazila špatná produktivita, neskórovaly už ve druhém zápase po sobě. Zlínský gólman Jakub Sedláček tak drží už 120 minut neprůstřelnost.

Přitom Ostravané vrhli hned v první třetině všechny síly do útoku. Bez distancovaného Kudělky se do Zlína zakousli a první třetina byla v jejich podání možná nejaktivnější v celé sérii.

Domácí nátlakový hokej vyplodil několik nedotažených akcí i jednu perfektně sehranou kombinaci, po níž však Hruška v desáté minutě k vítkovické smůle zazvonil jen na tyčku.

Téměř vyprodaná hala se ani tak nemohla nudit, strhujícímu nasazení chyběly jen góly. V soubojích létaly jiskry a vítkovický Káňa jeden z nich odnesl dokonce uraženým kouskem zubu.

Vítkovický stisk však od druhé části začal ochabovat a Zlín si vyčekal příležitosti pro své smrtící výpady. Šlahař po úniku z levého křídla neprostřelil Šindeláře a Melenovskému před poloprázdnou brankou puk přeskočil po čepeli. A ve 39. minutě se Leška po návratu z trestné lavice řítil od červené čáry sám na Šindeláře. Jeho střela se však od pravé tyčky odrazila do levé a pak zpátky do pole, což potvrdilo až video.

Vše o play-off

program, výsledky, souhrny... Více ZDE

Zápletku tedy rozsekl sedm minut před koncem Okál. Skákající puk za překonaným Šindelářem po jeho střele vylovil zpoza brankové čáry Roman. Tentokrát videorozhodčí po dlouhém rozboru situace vyhodnotil, že kotouč už byl pár milimetrů za lajnou.

Vítkovice se v závěru už k výraznějšímu náporu nedostaly i proto, že necelé tři minuty před koncem se nechal vyloučit Hruška. Krátkou power play hosté ubránili, i když nebezpečnou ránu Húževky musel v poslední vteřině ještě zlikvidovat Sedláček.

Zlínští hokejisté budou bedlivě sledovat středeční sedmé zápasy v Třinci a v Plzni. Do semifinále mohou dostat Litvínov, Spartu, nebo Třinec. Slavia, která ve čtvrtfinále zdolala Kladno, se pak může střetnout s Plzní, Třincem, či Spartou.

Ohlasy z Ostravy: Jestli puk přešel čáru, jsem neviděl, líčí rozhodující moment vítkovický Roman

Peter Oremus (Vítkovice): "Odehráli jsme opravdu kvalitní utkání. Bohužel nám trochu chybělo štěstí a to rozhodlo o výsledku. Bez gólu se nedá vyhrát a my jsme ho nedokázali dát ve druhém utkání po sobě. Za výkon ale hráče chválím."

Juraj Jurik (Zlín): "Myslím, že jsme šťastně vyhráli. Tentokrát jsme nebyli lepším, ale šťastnějším mužstvem. V předešlých zápasech jsme tu hráli lepší hokej a vedli a nakonec prohráli. Teď se k nám to štěstí zase přiklonilo. Domácí hráli velice dobře. Nebyla na nich poznat žádná únava. Přečkali jsme úvodní tlak v první třetině a od druhé se hra srovnala. Bylo to o jednom gólu a my jsme měli štěstí, že jsme ho dali. Jsme rádi, že jsme přes tak silného soupeře přešli."

Branka a nahrávka: 53. Okál (Melenovský). Rozhodčí: Minář, Šindler - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:5. Diváci: 9031. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:1. Konečný stav série: 2:4.

Vítkovice: Šindelář - R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Voráček, L. Kovář, Malík - Ujčík, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Strapáč, R. Hruška, Húževka - Šedivý, Kolouch, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec (21. Horák), Tesařík, Řezníček - Holík, Leška, Köhler - Honejsek, Čajánek, Veselý - Okál, Melenovský, Ondráček - Balaštík, Šlahař, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurik.