Příjemný sobotní večer. V Rusku pokračuje hokejové mistrovství světa druhým zápasovým dnem a na druhé utkání se chystá i česká reprezentace. Na páteční vítězství 3:0 nad domácími bude chtít navázat proti Lotyšsku. Hraje se od 19.15 hodin, průběh sledujte v podrobné on-line reportáži na iDNES.cz

Jedním z pátečních hrdinů byl brankář Dominik Furch, který dnes bude odpočívat. Do české branky nastoupí Pavel Francouz.

Lotyši v pátečním programu zaskočili Švédsko, kterému sebrali bod. Prohráli 1:2 až v prodloužení.

Češi nastupují do zápasu zhruba 22 hodin po páteční premiéře. Dopolední rozbruslení bylo dobrovolné, zúčastnili se ho jen brankáři, hráči mimo soupisku a bez výstroje si lehce zabruslil Birner.

Zaťovič

Rozhodčí: Kubuš (SVK), Rantala (FIN) - Otmakov (RUS), Ponomarjov (RUS)
Počet diváků: 4 650

„Potřebujeme potvrdit výborný výsledek s Ruskem. Kdybychom měli dvě vítězství na startu šampionátu, bylo by všechno jednodušší,“ říká asistent trenéra Jaroslav Špaček před druhým utkáním proti Lotyšsku.

0:02

Plekanec vyhrál úvodní vhazování a Češi mohou poprvé zaútočit.

0:32

Plekanec dojel za bránu pro volný puk, nepískalo se zakázané uvolnění a po hbité nahrávce zahrozila křídla Pastrňák s Červenkou.

1:15

Bek Kolář nepřesně rozehrával na útočné modré a po brejku se poprvé dostali do útočného pásma Lotyši.

1:33

Po střele Kempného od modré po vhazování zasáhl brankář Masalskis.

2:33

Lotyši se poprvé usadili v útočném pásmu, aktivní byl hlavně bek Sotnieks.

2:56

Zákrok Francouze po střele Abolse z dálky.

3:13

Francouz těžce krotil puk po střele Dzerinše od modré, ale rozhodčí odpískal postavení útočícího hráče v brankovišti.

3:33

Tomáš Plekanec (Česko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence David Pastrňák a Roman Červenka. Stav zápasu Lotyšsko - Česko 0:1
Češi se dostávají rychle do vedení. Pastrňák ve středním pásmu dobře viděl Plekance, který se dostal za lotyšskou obranu, kapitán týmu udělal tři rychlé kroky a z hranice kruhů propálil Masalskise. Lotyšskému gólmanovi prošel puk pod betonem do brány.

4:40

Lotyši rozehrávají v klidu od Masalskise.

4:58

Kašparova dlouhá přihrávka na Zohornu neprošla přes lotyšského obránce Sotniekse.

5:40

Vyloučen hráč Maris Bičevskis (Lotyšsko), 2 min. za Podražení

6:23

Tomáš Plekanec (Česko) vstřelil branku (2. gól na mistrovství), asistence Lukáš Kašpar a Roman Červenka. Stav zápasu Lotyšsko - Česko 0:2
Češi za 43 vteřin využili přesilovku a odskakují. Napoprvé ještě oslabení Lotyši uhlídali Plekance mezi kruhy, ale za chvíli se český lídr dostal k další střele po přihrávce zpoza brány a ranou pod ruku podruhé překonal Masalskise.

7:50

Zohorna se na pravém kruhu neprotáhl kolem lotyšského obránce.

8:48

Doudera při svém prvním střídání v zápase nahazoval puk od modré, ale pokus neprošel až k Masalskisovi.

9:22

Vyloučen hráč Tomáš Plekanec (Česko), 2 min. za Hákování

10:20

Za minutu ještě Lotyši neohrozili českou branku, dokonce se nedokázali ani usadit v útočném pásmu.

10:35

A teď dokonce Lotyši zahráli na zakázané uvolnění. Zatím dost nepovedená přesilovka.

11:17

Až v závěru oslabení měl Francouz práci se střelou Girgensonse, ale kotouč dokázal vytěsnit.

11:30

Češi jsou kompletní a už zase útočí.

12:44

Řepíkovo nahození od mantinelu mířilo mimo bližší tyč lotyšské brány.

13:06

Vyloučen hráč Michal Řepík (Česko), 2 min. za Držení protihráče

13:21

Galvinšova střela z hranice levého kruhu byla hodně nebezpečná, směřovala na zadní tyč lehce nad ledem. Ale Francouz vykopl svůj beton a zapsal zákrok.

14:04

Češi vyhazují k Masalskisovi.

15:06

Ve zbytku početní výhody už se Lotyši ničím neukázali, Češi zvládli i druhé oslabení.

16:02

Jordánovu střelu od modré tečoval Řepík - o kousek mimo.

16:44

Jarůšek ze středu útočného pásma nabízel puk doleva Filippimu, ale ten na přihrávku nedosáhl.

17:04

Lotyš Abols využil zaváhání Koláře za vlastní bránou a z ostrého úhlu zkoušel překvapit Francouze. Ale ten se nenechal.

18:21

Po akci Pastrňáka měli Češi obrovský tlak, Jeřábek nabízel puk do šance Červenkovi, ale ten minul lotyšskou branku.

18:58

19:20

Češi zvládli krátkou pasáž, kdy Kempný zlomil hůl a byli v podstatě ve třech.

20:00

Až na tři malé kaňky v podobě vyloučení odehráli Češi velmi dobrou třetinu, v níž kapitán Plekanec stanovil skóre 2:0.

20:58

Češi v pěti, zvládli bez úhony i třetí oslabení - byť rozdělené přestávkou.

21:59

Šimek odpálil puk do útočného pásma tak, aby z toho nebylo zakázané uvolnění. A Češi šli střídat.

22:28

Sražený puk se vznesl ze středního pásma do vyšších pater tribuny.

22:37

Proti hbitému Kousalovi včas povyjel z brankoviště Masalskis a ukryl puk pod lapačku.

23:00

A další práce pro Masalskise, mnohem těžší! Řítil se na něj Zaťovič, ale lotyšský brankář mu vypíchnul puk, ke kterému měl český útočník o trochu dál, než by potřeboval.

23:51

Další česká rozehrávka začíná v obranném pásmu u Jordána.

24:15

Vyloučen hráč Oskars Cibulskis (Lotyšsko), 2 min. za Vysoká hůl

24:25

Masalskis se blýsknul akrobatickým zákrokem lapačkou proti střele Řepíka z levého kruhu do protipohybu brankáře.

25:05

Birner přihrávkou skrz brankoviště hledal Řepíka, ale liberecká souhra se teď nepovedla a Lotyši vyhodili k Francouzovi.

25:46

Pastrňák pálil z levého křídla, Masalskis neměl úplně ideální výhled, ale přesto zasáhl.

26:13

Ještě jeden zákrok Masalskise v oslabení - tentokrát proti Jeřábkovi.

26:15

A teď už jsou Lotyši v pěti.

26:29

Drobná strkanice před Masalskisem po jeho zákroku proti střele Koláře.

26:41

Jarůšek zasprinoval při návratu do obrany a zastavil Džerinše.

27:40

Chvíle klidu na ledě, oba týmy střídají a rozehrávat budou Lotyši od Masalskise.

28:33

Po nahození ze středního pásma Masalskis stačil vyklepat puk z lapačky a rozehrál.

29:22

Cibulskise neznervózněla přitomnost dojíždějícího Plekance a v obranném pásmu si poradil.

29:59

Kolář zblokoval Meijovu ránu do ochranné sítě nad českou branku.

30:33

Češi uháněli do přečíslení 2 na 1, Filippi přihrál Kempnému a Masalskis předvedl ukázkový přesun ke druhé tyči.

31:22

Masalskis se rozchytal k velmi dobrému výkonu, teď připsal další zákrok lapačkou.

32:08

Pastrňák nedosáhl na pohotovou přihrávku mezi kruhy.

33:01

Plekanec útočil na hattrick, pálil z pravého křídla na vzdálenější tyč, ale minul. Masalskis se jen ohlédl.

33:20

Jarůšek mohl využít lehkovážného lotyšského střídání, od modré ujížděl na Masalskise, ale nedokázal mu prostrčit puk mezi betony.

34:15

Strkanice před českou brankou po zákroku Francouze, který ukryl puk pod vyrážečku. V jedné z hlavních rolí bek Kempný.

34:36

Daugavinš mohl připravit český tým o neprůstřelnost na šampionátu, uvolnil se ke střele z pravého kruhu a rozezvonil tyč.

35:26

Roberts Bukarts (Lotyšsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Andris Džerinš a Mikelis Redlihs. Stav zápasu Lotyšsko - Česko 1:2
Češi se nepoučili a teď už inkasovali, prosadil se "starý známý" Roberts Bukarts. Zlínský útočník dostal přihrávku na levý kruh a trefil se pohotově k tyčce.

35:45

Lotyši se brzy po kontaktním gólu hnali za vyrovnáním, ale proti Meijovi předvedl důležitý zákrok Francouz.

36:07

Vyloučen hráč Ronalds Keninš (Lotyšsko), 5+20 min. za Hrubost
Keninš dohrál v rohu útočného pásma Kundrátka. Na první pohled se to nejevilo jako závažné provinění, ale český obránce zůstal ležet a z obličeje mu kapala krev. Lotyš dohrál, do šatny musí i Kundrátek - na ošetření.

36:10

Červenka vyhrál vhazování v útočném pásmu, ale vyšťouchnul puk mimo útočné pásmo. Češi se do něj musí vrátit.

36:45

Kašpar chtěl překvapit Masalskise bekhendovým pokusem z ostrého úhlu. Bez efektu, lotyšský brankář zasáhl.

37:33

Džerinš chtěl zahrozit v oslabení, ale zleva nedokázal přihrát na druhé křídlo najíždějícímu spoluhráči.

38:13

Hra přerušena, Lotyš Masalskis byl otřesený po zásahu do masky.

39:01

Pastrňák střílel a dorážel, ale mimo lotyšskou branku.

39:33

Kašpar mezi kruhy v ideální pozici minul skákající kotouč.

40:00

Česká neprůstřelnost na světovém šampionátu trvala 95 minut a 26 vteřin, zlínský útočník Bukarts snížil na 1:2 a Lotyšsko je po dvou třetinách ve hře o dobrý výsledek. V té třetí však Češi v úvodu budou hrát ještě minutu a sedm vteřin přesilovku za krvavý zákrok Keninše na Kundrátka.

41:07

Ve zbytku přesilovky na začátku třetí třetiny sice Češi drželi útočné pásmo, ale střely Červenky a Plekance neohrozily Masalskise.

41:16

Vyloučen hráč Gunars Skvorcovs (Lotyšsko), 2 min. za Příliš mnoho hráčů na ledě
Lotyši se vrací do čtyř, prokazatelně hráli v šesti.

41:27

Kempný v obranném pásmu zastavil Džerinše, který uháněl do brejku.

42:07

Masalskis drží tvrdou ránu Kempného od modré. Jeden zákrok měl i obránce Galvinš.

43:02

Masalskis vypadal trochu nejistě, ale puk po střele Kundrátka od modré udržel.

43:05

A hned po vhazování to zkoušel Pastrňák, další práce pro lotyšského brankáře.

43:16

Lotyšsko v plném počtu a hned hrozil ujíždějící Meija.

43:35

Pastrňák se natlačil před lotyšskou obranu, ale už si nedokázal stáhnout puk tak, aby ho mohl zasunout do odkryté brány. Masalskis se mu vrhnul pod brusle.

44:41

Češi se lehce zbavili puku a rozehrávají Lotyši, kteří cítí šanci.

45:12

Daugavinš ve středním pásmu udržel na zádech Kousala, ale následně přes Jeřábka se nedostal.

45:55

Masalskis efektně máchl lapačkou proti střele Jarůška.

46:31

Pastrňák zkoušel překvapit lotyšského brankáře téměř z nulového úhlu, ale netrefil puk ideálně.

47:00

Při posledních střídáních se hrálo hodně houževnatě, střelecké příležitosti měly oba týmy. Ale skóre zůstává 1:2.

47:33

Kašpar viděl na vzdálenější tyči Kousala, ale ten nedokázal usměrnit puk do odkryté brány.

47:53

Vyloučen hráč Lukáš Kašpar (Česko), 2 min. za Hrubost

48:20

Zemgus Girgensons (Lotyšsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Rodrigo Abols a Kaspars Daugavinš. Stav zápasu Lotyšsko - Česko 2:2
I Lotyšsko se dočkalo přesilovkového gólu, faul Kašpara potrestalo po po 27 vteřinách. Nejdřív střílel Abols z pravého kruhu, brankář Francouz puk vyrazil betonem a Girgensons pohotově dorážel.

49:23

Kovář tečoval puk ve středním pásmu mimo ledovou plochu.

50:12

Abols se natahoval do další šance, ale mezi kruhy narazil na český dvojblok.

51:27

Jarůškova sražená rána od modré letěla do rohu pásma.

52:03

Lotyši byli pod obrovským tlakem, nechali se zamknout ve vlastním pásmu a jen stínovali český pohyb. Po odrazu puku od zadního mantinelu však přerušil hru brankář Masalskis.

52:45

Nebezpečí v českém obranném pásmu: z hranice levého kruhu tvrdě pálil Siksna.

53:24

Meija vytečoval kotouč mimo ledovou plochu. Lotyši se po vyrovnávacím gólu převážně brání.

54:03

Redlihs po odpískání seknul Francouze a lotyšský útočník se hned zvednutou rukou omlouval. Přesně kolem něj bylo těsno. Kempný mu vysvětoval, že toto se nedělá.

54:13

Další zákrok Francouze, doklouzal k němu kotouč po vhazování.

54:54

Jarůšek byl hodně houževnatý, až vyvrátil bránu. Vhazování ve střední třetině.

55:00

Zakázané uvolnění lotyšské reprezentace.

56:13

Kovář sprintoval do útočného pásma, kde bylo hodně prostoru, ale stahovačka přes obránce se mu nepovedla. Puk nechal za sebou.

57:41

Mikelis Redlihs (Lotyšsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Andris Džerinš a Roberts Bukarts. Stav zápasu Lotyšsko - Česko 3:2
Šok! Lotyšsko dokonává obrat z 0:2 na 3:2. Redlihs zůstal volný mezi kruhy, sjel si blíž před bránu, dostal přihrávku a pohotově vypálil k tyči za přesouvajícího se Francouze.

58:13

Češi musí spěchat, aby zachránili v tomto utkání aspoň bod.

58:30

Vůjtkův tým začíná z vlastní třetiny. Francouz zatím zůstává v brance.

59:01

Michal Řepík (Česko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství), asistence Jakub Jeřábek a Jan Kovář. Stav zápasu Lotyšsko - Česko 3:3
Češi dokázali vyrovnat! Jeřábek trochu v nouzi nahazoval skákající puk na bránu a Řepík ho ve vzduchu tečoval za Masalskise.

59:33

Čas na poslední útok v základní hrací době, Češi začínají z vlastní třetiny.

59:42

Vhazuje se v útočném pásmu českého týmu.

60:00

Třetí třetina měla bláznivý závěr: nejdřív Redlihs gólem na 3:2 přiblížil Lotyše k senzační výhře, ale na začátku poslední minuty základní hrací doby ještě Řepík dokázal vyrovnat a poslal zápas do prodloužení.

60:30

Jordán pálil od modré, ale trefil Plekancovy brusle.

61:05

Řepík napřáhl na pravém kruhu, ale trefil jen vnější oblouk brány Masalskise.

61:15

Po střele Řepíka téměř z nulového úhlu je Masalskis ošetřován.

61:15

Ale zdá se, že lotyšský brankář bude pokračovat.

62:44

Ve čtyřech proti čtyřem má hra rychlý spád, téměř se nepřerušuje.

63:02

Francouz rozehrál po lehkém nahození Džerinše.

63:33

Plekanec měl volný prostor na levém křídle, ale minul bližší tyč.

63:58

Lotyši si vzali oddechový čas, vhazovat se bude v jejich obranném pásmu.

64:43

Nepřehledná situace kolem modré čáry. Píská se český ofsajd.

65:00

Zápas Lotyšsko - Česko rozhodnou samostatné nájezdy.

0:1

Lukáš Kašpar (Česko) nájezd proměnil (1. gól na mistrovství) .

Tradiční finta Kašpara: trefa mezi betony.

0:1

Rodrigo Abols (Lotyšsko) nájezd neproměnil.

Zákrok Francouze lapačkou.

0:1

Jan Kovář (Česko) nájezd neproměnil.

Kovář si položil Masalskise, ale po forhendové kličce nedokázal zvednout puk nad beton.

0:1

Kaspars Daugavinš (Lotyšsko) nájezd neproměnil.

Jel extrémně pomalu, také už měl Francouze položeného, ale nezasunul puk do odkryté části brány.

0:1

Petr Koukal (Česko) nájezd neproměnil.

Koukal mohl rozhodnout, najížděl zprava a trefil tyč.

0:1

Roberts Bukarts (Lotyšsko) nájezd neproměnil.

Zlínskému pravákovi sjel puk z hokejky. Češi mají druhý bod, vyhráli nájezdy a celý zápas 4:3.

60:00

Češi se na modré smějí, odvrátili propadák, v poslední minutě základní hrací doby vyrovnali a druhý bod získali v nájezdech.

60:00

Ale ani Lotyši nemusí být zklamaní. Bodovali se Švédskem i dnes s Českem.

60:00

Nejlepšími hráči vyhlášení Edgars Masalskis a Tomáš Plekanec.

60:00

On-line reportáž končí. Portál iDNES.cz ale určitě neopouštějte, brzy vám přineseme ohlasy českých hokejistů z místa od našich reportérů. Pěkný večer.

15. května 2023 19:20Česko-Lotyšsko 3:4P
19. května 2022 19:20Česko-Lotyšsko 5:1
16. května 2019 20:15Česko-Lotyšsko 6:3
7. května 2016 19:15Lotyšsko-Česko 3:4N
2. května 2015 20:15Lotyšsko-Česko 2:4
14. února 2014 9:00Česko-Lotyšsko 4:2
10. května 2012 20:15Česko-Lotyšsko 3:1
30. dubna 2011 20:15Česko-Lotyšsko 4:2