Vítejte u zápasu Severní Amerika - Švédsko, který začne krátce po 21:00. Týmy teprve nastupují na led.

Teď halou Air Canada Center v Torontu zní hymny obou týmů. (Hymny tedy zazní celkem tři, Severní Amerika je složená z hráčů Kanady a USA.)

0:30

Auston Matthews (S. Amerika) vstřelil branku (2. gól v sezóně), asistence Morgan Rielly a Connor McDavid. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 1:0
Tak to je neuvěřitelné. McDavid hned po buly vlétl do obrany soupeře, prodral se až před gólmana, vystřelil, puk se odrazil k Matthewsovi a ten ho dorazil za Lundqvista.

Berglund

Rozhodčí: Sutherland (CAN), Dwyer (CAN) - Amell (CAN), Miller (CAN)
Počet diváků: 19 104

0:57

A mohlo to být 2:0! Gaudreau se dostal do samostatného úniku, byl faulovaný a rozhodčí nařídili trestné střílení. To však útočník neproměnil, střílel vedle.

1:35

Vincent Trocheck (S. Amerika) vstřelil branku (1. gól v sezóně), asistence Shayne Gostisbehere a Jack Eichel. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 2:0
Co se nepovedlo Gaudreauovi, dokonal Trocheck. Gostisbehere naznačil ránu od modré čáry, ale prudkou přihrávkou našel právě Trochecka, který si přehodil puk na bekhend a zavěsil do odkryté branky!

2:41

Do dalšího průniku se dostal bleskurychlý McDavid, ale Lundqvist ho vychytal.

3:20

Vyloučen hráč Erik Karlsson (Švédsko), 2 min. za Nedovolené bránění
Švédové jsou jako opaření, takový začátek asi nečekali. Teď navíc budou hrát v oslabení.

4:28

Nepříjemně pálil Jack Eichel, byť z ostrého úhlu. Henrik Lundqvist si pohlídal mezírku u brankové konstrukce a tentokrát podržel tým.

5:20

Švédové se nakonec ubránili, ale Lundqvist byl v zápřahu.

5:55

Vyloučen hráč Ryan Nugent-Hopkins (S. Amerika), 2 min. za Podražení
Teď mají Švédové šanci odpovědět a dostat se do zápasu.

6:35

V oslabení zahrozil Couturier, vychytal ho Lundqvist. Následuje první šarvátka v zápase.

7:05

Karlssonova bomba od modré zblokovaná.

7:39

Ofsajd Švédů, vypadá to, že ani oni svou první přesilovku nevyužijí.

7:55

Mladíci Severní Ameriky jsou v plném počtu.

8:24

Filip Forsberg (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně), asistence Patric Hornqvist a Nicklas Bäckström. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 2:1
Přesilovku Švédové nevyužili, ale hned poté udeřili! A brankář Gibson se červená. Ránu tahem od Filipa Forsberga propustil pod rukou, tento gól měl chytit. Švédsko se každopádně vrací do zápasu.

9:25

Lundqvist si poradil s nahozením Eichela.

9:48

Závar před brankou Gibsona. Ten předvedl nejistý zákrok, nevěděl, kde je puk, okamžitě se k němu vrhlo několik útočníků Švédska, ale rozhodčí předčasně přerušili hru.

10:27

Vyloučen hráč Seth Jones (S. Amerika), 2 min. za Nedovolené bránění
Jones nedovoleně zastavil Henrika Sedina, který neměl puk.

10:38

Švédové zamkli soupeře v jeho obranném pásmu.

11:04

Gibson vyrazil puk, ale asi ani nevěděl jak. Poté Švédsko vyhazuje.

11:34

Eriksson dorážel z bezprostřední blízkosti, ale v klíčové chvíli netrefil puk.

12:27

Mladíci ustáli u druhou přesilovku Švédska. Oba týmy v plném počtu.

12:54

Švédsko se dostalo do zápasu, poslední minuty jsou aktivnější. Výborně forčekují.

13:23

McDavid se málem dostal do svého třetího protiútoky v zápase, ale přihrávka na něj byla nepřesná.

13:58

Johnny Gaudreau (S. Amerika) vstřelil branku (2. gól v sezóně), asistence Shayne Gostisbehere. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 3:1
Napodruhé to Johnny Hockey dokázal! Dostal se do samostatného nájezdu, na rozdíl od svého trestného střílení však nepálil, ale krásně Lundqvista vymíchal. Parádní blafák do forhendu. 3:1.

14:25

Vyloučen hráč Shayne Gostisbehere (S. Amerika), 2 min. za Nedovolené bránění
Komplikace pro Severoameričany. Gostisbehere fauloval a Švédsko má další šanci snížit.

14:53

Severní Amerika vyhazuje.

15:54

Obránce Ryan Murray teď zaskočil za brankáře Gibsona! Henrik Sedin střílel skoro do prázdné branky, ale bek mladíků zaklekl a útočníka vychytal.

16:28

Nicklas Bäckström (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně), asistence Filip Forsberg a Erik Karlsson. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 3:2
Švédové opět zaskočili soupeře krátce po konci přesilovky. Tentokrát udeřil Backstrom, který trefil odkrytou branku. Pěkný pas mu poslal Forsberg.

18:22

Tak to je síla! McDavid jel už počtvrté během první třetiny sám na Lundqvista, ale zakončil do tyče! Švédská obrana si s ním neví rady.

19:59

V poslední sekundě tvrdě vypálil Backstrom, Gibson připraven.

20:00

Viděli jsme možná nejatraktivnější třetinu na turnaji. Hokej má obrovské tempo, švédská obrana nestíhá pohlcovat bleskurychlé výpady mladíků. Ti zas několikrát zbytečně faulovali a dvakrát inkasovali hned po skončení oslabení.

21:04

Hedman z úhlu prověřil Gibsona, který si vůbec nebyl jistý, kam puk vyrazil. Nakonec si lehl na záda a rukavicí skryl puk.

21:20

Do šance se dral Gaudreau, ale tělem ho zastavil švédský bek. Vypadalo to, jak faul, ale rozhodčí byli jiného názoru.

22:01

Daniel Sedin pálil příklepem těsně vedle.

22:30

Gibson si připsal tři zákroky během pár sekund. Napřed dvakrát nejistě vyrazil puk před sebe, ale pokaždé následnou dorážku chytil. Zvlášť poslední zákrok vykopnutým betonem ale byl parádní.

23:55

Teď se chvíli oba týmy prali o puk ve středním pásmu.

24:04

Výborný Lundqvist! To byl skvělý postřeh. Zkušeného brankáře nenachytal MacKinnon, který se dostal k odraženému puku před brankou Švédů.

25:26

Gibson nerozehrál dobře za svou brankou, ale Eriksson toho nedokázal využít.

26:12

Backstromova lajna zavřela mladíky v jejich třetině, ale pak se do protiútoku dostal (kdo jiný než) Gaudreau a nebezpečně pálil.

26:12

Hornqvist před chvíli udeřil Troubu do obličeje, ale rozhodčí si toho nevšimli.

27:03

Soderbergovu ránu zápěstím vyrazil Gibson vyrážečkou.

28:28

Zakázané uvolnění Švédska. Skandinávci nicméně působí v obraně jistěji než v první třetině.

29:07

Vyloučen hráč Carl Söderberg (Švédsko), 2 min. za Nedovolené bránění
Soderberg vlétl před branku soupeře a tam zahodil Gaudreaua. Teď musí na trestnou lavici.

29:52

McDavid střílel v přesilovce do šibenice, ale Lundqvist situaci ustál a vytěsnil puk ramenem.

30:56

Skvělá přesilovka Severoameričanů, Lundqvist se musel činit.

31:01

Zápas ve druhé třetině trochu změnil charakter. Švédové hrají opatrněji, organizovaněji. Na střely je to vyrovnané 26:26.

32:28

Nečekaně prudká rána příklepem od Jonese, který pálil skoro od modré čáry při vjezdu do třetiny. Lundqvist měl co dělat.

32:59

Mladíci teď několikrát vystřelili zpoza obránce z větší dálky.

33:21

Parádní zákrok švédské brankáře, který reflexivně vykopl pohotovou ránu Gaudreaua. Podobně jako včera proti Finům, i dnes se Lundqvist zlepšuje v průběhu zápasu.

34:44

Lundqvist nádherně vyčapal Drouina, který pálil po pasu McDavida. Rána našla jen lapačku brankáře.

35:37

McDavid si bravurně prohodil Hedmana a vystřelil z úhlu. To byla hokejová paráda. Byl to třicátý zákrok Lundqvista.

36:59

Mackinnon se opřel do střely z levé strany, Lundqvist připraven.

37:19

A zase Král Henrik! Od beka Hedmana se nečekaně odrazil puk, ale Lundqvist byl pozorný a lapil ho do rukavice.

37:34

Vyloučen hráč Anton Stralman (Švédsko), 2 min. za Hákování
Po delší době uvidíme přesilovku. Zahrají si ji Severoameričané po faulu Stralmana.

38:43

MacKinnon nebezpečně tečoval před Lundqvistem, ale puk nakonec těsně minul branku.

38:32

Švédové jsou posledních asi šest minut pod drtivým tlakem, Gibson už dlouho neměl žádná zákrok.

39:38

Vyloučen hráč Oliver Ekman-Larsson (Švédsko), 2 min. za Sekání
Švédové se sice ubránili, ale hned zase půjdou do čtyř. Ekman-Larsson se nechal trochu zbytečně vyloučit za sekání.

40:00

Druhá třetina byla opatrnější, nebylo už k vidění tolik samostatných průniků, ale dál se hraje ve svižném tempu. Posledních deset minut druhé třetiny lépe zvládli mladíci, kteří předvedli drtivý tlak.

40:00

Lundqvist musí být úplně propocený, chytá jednu střelu za druhou. Jen díky němu prohrávají Švédové jen o gól. Poměr střel po druhé třetině: 37 – 27.

40:06

Kuriózní situace, rozhodčí pravděpodobně zapomněli, že Švédové hrají v oslabení a pískli jim icing. Chybu následně nepřiznali.

41:29

Riellymu utekl puk a Švédové tak zvládli oslabení bez újmy.

42:47

Agilní bek Karlsson chtěl po delší době prověřit Gibsona, ale mířil mimo.

43:58

Gibson se vytáhl! Od modré vyslal bombu Karlsson, tu navíc šikovně tečoval Berglund. Mladý brankář ale na změnu směru stačil zareagovat.

45:31

Zakázané uvolnění mladíků. Těm se teď příliš nedaří, nejsou tak suverénní jako v první fázi zápasu. Jako by na ně dolehla tíha okamžiku, ví, že musí vyhrát.

46:10

Patrik Berglund (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně), asistence Erik Karlsson a Carl Söderberg. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 3:3
A je vyrovnáno. Berglund byl odměněn za svou aktivitu. Opět clonil Gibsonovi, který tentokrát na jeho teč nestihl zareagovat. Od modré pálil ofenzivní bek Karlsson. Mladíci teď nestíhají.

47:30

Nugent-Hopkins málem dosáhl na mazaný pas Gaudreaua, Lundqvist měl štěstí.

49:05

Puk se odrazil před Ryana Murrayho, který se ocitl zcela sám před Lundqvistem, jenže ten byl v rozkleku včas.

49:17

Mladíci přestávají být přesní v kombinace, zápasu teď vládnou Švédové.

49:54

Vyloučen hráč Vincent Trocheck (S. Amerika), 2 min. za Vražení na hrazení
Zbytečný útočný faul ve chvíli, kdy by se mladíci potřebovali znovu dostat dohry. Místo toho se budou dvě minuty bránit ve čtyřech.

50:22

Gibson vyráží střelu Daniela Sedina.

51:33

Švédové se opět usadili ve třetině soupeře.

52:57

Teď se hraje ve středním pásmu, oba týmy působí trochu unaveně.

53:58

Mladíci vědí, že musí skórovat ještě v základní hrací době, aby měli větší šanci na postup. Zkouší útočit, ale už to není ono.

54:55

McDavida trefila sražená střela do obličeje. Dál ale hraje.

55:34

Vyloučen hráč Connor McDavid (S. Amerika), 2 min. za Držení protihráče
Další ze série zbytečných útočných faulů mladíků. Je pravda, že musí riskovat, ale tohle McDavid přehnal. Za jízdy si zezadu přitáhl Stralmana a rozhodčí si toho všimli.

55:53

Trocheck dobře napadá, ale Karlsson puk udržel.

56:13

Gibson si poradil s tečovanou střelou od modré.

56:59

Scheifele vyhazuje až k Lundqvistovi.

57:37

Mladíci se dobře ubránili, to je pro ně pozitivní. Ale na druhou stranu vyloučením McDavida ztratili cenné dvě minuty.

58:23

Mladíci se marně snaží získat puk, Švédové hrají aktivně.

59:31

Bek Gostisbehere měl na hokejce vítěznou ránu. Bohužel pro Severní Ameriku těsně minul.

59:58

Zakázané uvolnění Švédů. Buly před Lundqvistem.

60:00

Švédové tedy postupují do semifinále, mladíci se budou snažit v prodloužení urvat bod navíc. Finové už teď nemají ani teoretickou šanci postoupit.

60:00

Prodloužení 3 na 3 začne za okamžik.

Začalo prodloužení.

60:48

Lundqvist měl štěstí, nic neviděl, ale střela šla mimo.

61:18

Fantastický zákrok Lundqvista! To byl vrchol jeho umění. Neuvěřitelně rychle zareagoval na střelu McDavida, který pálil do prázdné branky.

62:29

Eriksson teď kroužil pásmem soupeře, ale byl obrán o puk.

63:08

Hraje se nahoru dolů, šance střídá šanci. Dlouho se nepřerušovalo.

63:48

Gibson vychytal Sedina, který jel na něj úplně sám!

64:11

Nathan MacKinnon (S. Amerika) vstřelil branku (2. gól v sezóně), asistence Johnny Gaudreau a Shayne Gostisbehere. Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 4:3
MacKinnon rozhodl! Ocitl se úplně sám před brankářem a předvedl krásný blafák do bekhendu. Lundqvist na tohle stačit nemohl.