Derby ovládla Sparta, Pardubice se rozjely

20 2008
Pražské derby ovládla Sparta. Před rekordní návštěvou sezony vyhrála v utkání 43. kola hokejové extraligy v divoké přestřelce na Slavii 7:5. Do Sazka arény dorazilo 12536 diváků. V útoku na předkolo play-off pokračují Pardubice, které díky čtyřbrankové smršti ve třetí třetině zlomily Třinec, vyhrály 4:2.

Ani v Liberci se nezastavila spanilá jízda Kladna. Domácí sice dali gól už po 16 vteřinách hry, vedli už 2:0, nakonec ale prohráli 2:3 po samostatných nájezdech. Ty rozhodl až v deváté sérii kladenský kapitán Patera.

Důležité body vybojovaly Vítkovice, když porazily v domácím prostředí Znojmo jednoznačně 4:1.

Naopak na předkolo play-off jako by už rezignovali hokejisté Zlína. Proti extraligovému lídrovi z Českých Budějovic nevstřelili ani gól, prohráli 0:4. Jihočeši jsou díky výhře v trháku, vedou extraligovou tabulku o čtyři body před Slavií.

Téměř 63 minut čekali na gól diváci v Litvínově. Jediná branka utkání nakonec padla k radosti domácích příznivců do karlovarské branky, vstřelil ji v prodloužení Jiří Šlégr.

Plzeň pokračuje v utrápených výkonech. V zápase proti beznadějně poslednímu Ústí dvakrát vedla o dvě branky, ale nováček nakonec vydoloval bod za remízu. V nastavení přece jen rozhodl favorit. Vítěznou branku trefil Fabuš.

Kompletním 44. kolem pokračuje hokejová extraliga v úterý 22. ledna.

Slavia - Sparta 5:7
Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE
Rekordní návštěva sezony sledovala neobyčejné hokejové představení. Ve druhé třetině Sparta okouzlila obratem za 111 vteřin, když ze stavu 2:3 zaskočila domácí třemi bleskovými trefami. Nebyla to ale zdaleka jediná zápletka dramatu. V čase 49:56 lídr sparťanského útoku Petr Nedvěd vztekle odjel na trestnou lavici - byl vyloučen hned za dva přestupky najednou. A Slavia obě přesilovky využila! Přesto nakonec kvůli nevyužité výhodě zápas ztratila. Za stavu 5:6 hrála v závěru v pěti proti třem, ale neprosadila se. A když už byla Sparta ve čtyřech, udeřil v oslabení Nedvěd.

Jiří Kalous (Slavia): "I přes porážku musím poděkovat týmu, protože si myslím, že předvedl dobrý hokej. Herně jsme byli po dlouhé době spokojeni, bohužel šance, které si Sparta vytvořila, tak z velké části i proměnila, což bylo rozhodující. I když jsme se v závěru nadechli a stáhli to alespoň na vyrovnaný stav, tak jsme ještě inkasovali, což nás samozřejmě hodně mrzí. Spokojení jsme s výkonem, méně už s výsledkem."
Marian Jelínek (Sparta): "O tom, že to byl velice pěkný zápas asi nikdo nepochybuje, proto bych chtěl dát spíše velký kompliment našemu týmu, protože během deseti dnů odehrál šest zápasů, z toho dva dvojzápasy. Minulý týden čtvrtek, pátek, pak v tuto dobu s mistrem Ruska, po příjezdu další dva zápasy ve dvou dnech, když paradoxně dostaneme televizní předehrávku, teď derby na Slavii, což není nikdy lehký zápas. Z tohoto hlediska klobouk dolů, co to mužstvo ze sebe vytáhlo a jaký výkon dnes předvedlo. Poprvé jsme dali v této sezoně sedm gólů, navíc na Slavii, což nás těší, i proto, že Slavia patří mezi týmy s nejméně obdrženými góly."

Branky a nahrávky: 15. Micka (Doležal), 22. Rataj (Micka), 27. Sup (Bednář), 51. Bednář (Kadlec), 53. Sup (Micka) - 12. Langhammer (Vaic), 22. Vaic (Jan Hanzlík), 36. P. Nedvěd (Sivek), 36. Langhammer (Vaic), 37. Ton (Netík), 55. Netík (Vykoukal), 59. P. Nedvěd (Langhammer). Rozhodčí: Jeřábek - Guth, Hejduk. Vyloučení: 7:8, navíc Černošek (Sparta) 10 min. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.536. Třetiny: 1:1, 2:4, 2:2.

Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Vašíček, Drtina, Kolařík, Sloboda, Žižka, Němeček - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Rataj, Sup - Klepiš, V. Růžička ml., Vondrka - Micka, Sklenář, Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Kalous.
Sparta: Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček - Ton, Sivek, Netík - Melichárek, P. Nedvěd, Vondráček - Dragoun, Langhammer, Vaic - Hromas, Švagrovský, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.

Pardubice - Třinec 4:2
Třinecký gólman Vojtek dlouho nevěřícně kroutil hlavou nad tím, kudy mu Tvrdík propasíroval puk do sítě. Pardubický útočník trefil z úhlu nepatrnou šterbinu mezi tyčí a brankářovým betonem. V 52. minutě završil parádní obrat. Domácí do utkání nastoupili vinou střevních potíží v oslabené sestavě a v první třetině nabrali dvoubrankové manko. Skvělým finišem však zápas v posledním dějství otočili.

Ladislav Lubina (Pardubice): "Pro mne to dneska byl fantastický zážitek, stejné to ale bylo i pro hráče a diváky. Musím smeknout klobouk, který tady nemám, před hráči, že to utkání zvládli takovým způsobem, že víra v dobrý výsledek a vítězství je držela do konce zápasu. V podmínkách, v jakých jsme do utkání nastoupili, a se spoustou věcí, kterou jsme před utkáním řešili, to nebylo lehké. Spousta hráčů byla nemocných a navíc i ti, kteří hráli, nebyli zcela fit. Pro nás je to fantazie a super výsledek."
Břetislav Kopřiva (Třinec): "Výsledek utkání je pro nás velká rána, protože jsme utkání rozehráli velmi dobře. I ta třetí třetina měla z naší strany dobrý úvod, ale pak přišla první přesilovka domácích, ale věřil jsem,že to dotáhneme i za stavu 2:1. Pak dva laciné góly nás úplně zlomily a utkání jsme dohrávali v útlumu a závěr jsme nezvládli."

Branky a nahrávky: 43. Šeda (Snopek), 50. Kolář I (Koukal), 52. Tvrdík (Kolář I), 57. Cetkovský (Somík) - 5. Korhoň (P. Barinka), 16. P. Barinka (Polanský). Rozhodčí: Turčan - Bláha, Šátava. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. Diváci: 9105. Třetiny: 0:2, 0:0, 4:0.

Pardubice: Lašák - Snopek, Šeda, Nakládal, Linhart, Posmyk, Kolář II, Havíř - Sýkora, Tvrdík, Rákos - Cetkovský, Pucher, Somík - Kolář I., Koukal, Semorád - Koma. Trenéři: Šejba a Lubina.
Třinec: Vojtek - Sekeráš, Výtisk, Seman, Malec, Andersons, Pácal, Kundrátek - Tomík, Štefanka, D. Moravec - P. Barinka, Peterek, Korhoň - Hrňa, Polanský, Pavelek - Steber, Hampl, Kolusz. Trenéři: Kopřiva a Juřík.

Liberec - Kladno 2:3 po s.n.
Chladnokrevnost kladenského veterána Patery. Až v deváté sérii nájezdů si blafákem vychutnal brankáře Pince a rozhodl o dvou bodech pro hosty. Domácí šli po 16 vteřinách do vedení, v úvodu druhé části náskok zvýšili, ovšem hosté díky kombinaci "dvojčat" Patery s Procházkou okamžitě snížili. Ve třetí třetině pak po akci Nedvěda vyrovnal Kalla. Liberec bez šesti zraněných útočníků a potrestaného beka Jiruše letos už pošestnácté remizoval.

Dušan Gregor (Liberec): "Porážka mě strašně mrzí, ale musím uznat, že Kladno si vítězství zasloužilo. Hráli jsem dobře jen posledních deset minut a to je málo. Před našimi skvělými diváky musíme k zápasu přistupovat mnohem vážněji."
Petr Kasík (Kladno): "Byl to výborný zápas. V první třetině jsme měli pár šancí, bohužel jsem ale nedali. V závěru nás soupeř zatlačil, ale podržel nás výtečný Kopřiva. Nájezdy pak byly hop nebo trop."

Branky a nahrávky: 1. Pletka (Kašpařík), 23. L. Čermák (Pletka) - 24. Martin Procházka (Patera), 48. Kalla (Z. Nedvěd), rozhodující nájezd Patera. Rozhodčí: Šindler - Kis, Padevět. Vyloučení: 5:6, navíc Ševc (Kladno) 10 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5740. Třetiny: 1:0, 1:1, 0:1 - 0:0.

Liberec: Pinc - J. Moravec, Zíb, Hunkes, Krstev, Žabka, Derner, Kočí, Holub - L. Čermák, Kašpařík, Pletka - Bartovič, Pabiška, Víšek - Vantuch, Dušek, Šachl - Rapáč, Rýgl, Jech. Trenéři: Gregor, V. Čermák a Kapoun.
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Trončinský, M. Štěpánek, Ševc, Šmach, D. Růžička - Diviš, Patera, Martin Procházka - Gulaš, Gardoň, Kuchler - Horna, Kalla, Z. Nedvěd - Rudovský, Čurila, Tomajko - Frolík. Trenéři: Müller a Kasík.

Zlín - České Budějovice 0:4
Zlínská mizerie vrcholila v poslední třetině, kdy domácí hokejisté promarnili dvě dlouhé přesilovky pět na tři. Domácí na soupeře neměli, vedoucí budějovický Mountfield zápas bez problémů ovládl. Pohodu potvrdil hlavně v přesilových hrách, v­nichž skóroval třikrát. Zlínští se jen ztěžka dostávali do šancí, navíc spoustu střel zblokovala hostující obrana. Na vstřelený gól čeká Zlín už 149 minut.

Rostislav Vlach (Zlín): "V úvodu jsme byli lepší, nastřelili jsme i tyčku. Bohužel všechno v náš neprospěch zlomila přesilovka pět na tři. Dostali jsme při ní branku a těsně před odchodem do šaten další. Neměli jsme štěstí a neprosadili jsme se v zakončení. Poslední zápasy máme křeč v koncovce, bohužel bez branky nemůžeme vyhrát a pomýšlet na bodový zisk."
Milan Černý (České Budějovice): "Zlín vstoupil aktivně do zápasu, vytvořil si řadu příležitostí a byl aktivní v útočném pásmu. Postupem času jsme se dokázali z toho vymanit. Sehráli jsme výborně přesilovku pět na tři a přidali jsme druhý gól. To nás postavilo na nohy a byli jsme poté lepším celkem. Za zmínku stojí bezchybný výkon gólmana Chábery. Všichni naši hráči se odevzdali, hráli obětavě a padali do střel. S výsledkem jsme maximálně spokojeni."

Branky a nahrávky: 9. Šimánek (Kůrka), 20. Brabenec (Kůrka), 35. V. Hübl (Toman), 54. L. Květoň (Sičák). Rozhodčí: Pešina - Bryška, Chytil. Vyloučení: 10:12. Využití: 0:3. Diváci: 4078. Třetiny: 0:2, 0:1, 0:1.

Zlín: Murín - Hamrlík, Bořuta, Nosek, Ďurák, Hlavačka, Klouček - Balaštík, Leška, Záhorovský - Okál, Mokrejš, Andrašovský - Rachůnek, Roman Vlach, Kubiš - M. Pšurný, F. Čech, R. Pšurný. Trenéři: Rostislav Vlach a Přikryl.
České Budějovice: Chábera - Gřegořek, Mucha, Sičák, Bolf, Toman, Vydarený, Frolo - Kuchejda, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Šimánek, Sailer - Hřebejk, Vak, Veselý - L. Květoň, Mertl, Kotrla. Trenéři: Jandač a M. Černý.

Vítkovice - Znojmo 4:1
Dvě využité přesilovky a buldočí hra třetí formace domácích zničily naděje Znojemských v Ostravě. Vítkovičtí sice hráli zpočátku nervózně, prosadili se však hned v první početní výhodě a třetí přesilovku využili rovněž. Pak znojemským obráncům dělaly problémy především dravé průniky hráčů domácího třetího útoku. Dva z nich skončily gólem v brance znojemského gólmana Trvaje.

Petr Bolek (Vítkovice): "Začátek utkání byl z naší strany dost nervózní, ale po dvou vstřelených gólech se naše hra uklidnila. Potom jsme převzali iniciativu a začali jsme hrát přesně to, co jsme chtěli. Za takový výkon si hráči zaslouží poděkování."
Pavel Hynek (Znojmo): "Domácí využili hned první přesilovku i druhý gól jsme inkasovali v oslabení a od toho se utkání odvíjelo. Domácí dnes vyhráli zaslouženě, předčili nás ve všech činnostech. My jsme hlavně byli u všeho později."

Branky a nahrávky: 7. Gulaši (Ujčík), 17. Burger (Kuboš), 31. Klimek (Köhler), 54. R. Hruška (Köhler) - 56. J. Svoboda (Plášek). Rozhodčí: Homola - Čížek, Prchal.  Vyloučení: 6:10, navíc Meidl (Znojmo) 10 minut. Využití: 2:0. Diváci: 5412. Třetiny: 2:0, 1:0, 1:1.

Vítkovice: Prusek - Jurečka, M. Barinka, Kuboš, Gulaši, Ovčačík, J. Mrázek, Heš, Trnka - Vala, Burger, Tomášek - Ujčík, Šimíček, Jánoš - Klimek, R. Hruška, Köhler - Svačina, R. Hubáček, Káňa. Trenéři: Bokroš a Bolek.
Znojmo: Trvaj - Švrček, Jareš, Tesařík, Bičánek, Kotaška, Mojžíš, Chvátal - Kucharczyk, Dopita, Selingr - J. Svoboda, R. Procházka, Demel - Beroun, Haman, Plášek - od 30. min. navíc Meidl. Trenéři: Sýkora a Hynek.

Litvínov - Karlovy Vary 1:0 v prodl.
Litvínov vyhrál díky znamenité formě litvínovského brankáře Fraňka, který udržel třetí nulu z posledních pěti kol. Svými zákroky deptal karlovarské střelce. V největší šanci vychytal Procházku, který na něj jel sám v oslabení. Šťastně rozhodl Šlégr v prodloužení: při přečíslení přihrával, gólman se přesouval, jenže obráncem zblokovaný puk se ke Šlégrovi vrátil a on střílel do prázdné branky. "Ještě teď mám tep 220," odfrknul si Jiří Šlégr po velké bitvě.

Jaroslav Hübl (Litvínov): "Byl to jeden z našich nejtěžších zápasů. Soupeř dobře bránil i nebezpečně útočil. Vyhráli jsme šťastně, ale dva pro nás důležité body se počítají."
Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Určitě to bylo zajímavé utkání, chyběly však branky. Nám se nedařilo v koncovce tak jako v minulých zápasech. Bod je proto pro nás maximum."

Branka: 63. Šlégr. Rozhodčí: Mikula - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 6425. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 1:0.

Litvínov: Franěk - Šlégr, L. Poživil, Švarný, O. Poživil, Skuhrovec, Vobořil, Punčochář, Tůma - J. Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Jenáček, Trávníček - Tomas, Benda, Bahenský - Sklenička, Rindoš, Machulda. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.
Karlovy Vary: Sáblík - Jiří Hanzlík, Dobroň, Řezníček, Mudroch, Duben, Němec, Ustrnul, Grof - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Hluchý, Bílek, Pech - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Skladaný, Kraft, Dej. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Plzeň - Ústí 5:4 v prodl.
Když ve 48. minutě zvýšil domácí Vlasák svým druhým gólem v zápase na 4:2, zdálo se být rozhodnuto. Jenže v posledních pěti minutách Ústí náskok smazalo. Po emotivných situacích. Nejprve plzeňský Kracík trefil břevno, poté však chyboval ve vlastním obranném pásmu a Čaloun snížil. V předposlední minutě pak stejný hráč za plzeňskou brankou stáhl k ledu obránce Benáka, sudí Husička hru pustil a Janků zblízka vyrovnal.

František Černý (Plzeň): "Nevím, co mám dnes říct. Nehodnotil bych přímo tohle utkání, spíše to, jak hráči, kteří tady berou určité peníze, hráli. Za stavu 4:2 si tohle hráči s takovými zkušenostmi nemohou dovolit. Za druhé jsme udělali fauly a to zbytečné. Ty obdržené góly z přesilovek nás potom nahlodaly. Jsem strašně zklamaný, nemohu upřít nikomu snahu, ale dnešní utkání nebylo to, které by nás dostalo do playoff. Přitom každý zápas je teď pro nás jako play off a tak k tomu musíme přistupovat. Děkuji klukům aspoň za ty dva body. Herní krize na nás přišla v tu nejméně vhodnou dobu, těsně před play-off."
Miroslav Mach (Ústí nad Labem): "V Plzni jsem dnes předvedli obětavý a bojovaný výkon. Sice jsem dvakrát prohrávali o dva góly, bojovností jsme to ale dotáhli k prodloužení. S bodem jsme maximálně spokojeni, protože potřebujeme každý bodík. Znovu opakuju, že jsem moc spokojen."

Branky a nahrávky: 4. Vampola (Vlasák), 28. Fabuš (Benák), 38. Vlasák (Fabuš), 48. Vlasák (Vampola), 64. Fabuš - 17. Špirko (Čaloun), 43. V. Novák (Špirko), 56. Čaloun (Špirko), 59. Janků (Čaloun). Rozhodčí: Husička - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 10:10. Využití: 2:3. Diváci: 5103. Třetiny: 1:1, 2:0, 1:3 - 1:0.

Plzeň: Altrichter - Čakajík, L. Martinec, Benák, Redlihs, Jasečko, Staněk - Důras, Divíšek, Ludvík - Fabuš, Kracík, Matějovský - Vlasák, Vampola, Adamský - Dvořák. Trenéři: Kučera a F. Černý.
Ústí nad Labem: Přikryl - Gýna, Hořava, Zeman, Klobouček, Zukal, J. Evan - Čaloun, T. Martinec, F. Mrázek - Janků, Pazourek, Hašek - V. Novák, Špirko, A. Nedorost - Šagát, M. Havel. Trenéři: Votruba a M. Mach.

14. Slovan Ústečtí Lvi 43 6 6 7 24 89:158 37

Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet výher v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.