Detroit se vyřádil v Buffalu

29 1999
B u f f a l o - Nejlepší mužstvo NHL panovalo na ledě Buffala. Hokejisté Detroitu nebohého soupeře úplně zrušili, po dvou třetinách vedli 7:0 a až v závěru mu povolili lehkou úpravu skóre dvěma góly. Mužstvo vyhrálo devátý zápas z deseti. Buffalu nešlo zhola nic: dvakrát střídalo gólmany a Šatan neproměnil trestné střílení.

Až jednou dostanou náhradníci Dominika Haška otázku, jestli někdy nechtěli s hokejem praštit, je velmi pravděpodobné, že si vzpomenou na 28. prosinec 1999. Dwayne Roloson pustil jedinou z šesti střel v úvodní třetině, ale pak dostal tři góly za 92 vteřin a znechuceně odjel na střídačku. Na jeho místo nastoupil Martin Biron, ofenzivní výpady soupeře však odrovnaly i jeho. Už za 23 vteřin inkasoval z hole Pata Verbeeka, po pěti minutách jej překonal Tomas Holmström a pro Birona zápas skončil. Nešťastník Roloson se sotva stačil rozhýbat a minutu po návratu do branky dostal sedmý gól. Buffalo naposledy dostalo sedm gólů 1. ledna. "Muselo to být utrpení," litoval své protějšky brankář hostů Ken Wregget, jehož spoluhráči vstřelili několik gólů zblízka dorážkami. "Ať se hnuli na jakoukoliv stranu, vždycky puk letěl jinam a přistál na něčí hokejce."

Detroit vyšperkoval několik klubových statisitik. Na protivníka umí, v posledních devíti vzájemných soubojích ztratil jediný bod za remízu. Navíc je nejlíp střílející tým NHL se 133 zásahy, což činí úchvatný průměr čtyř gólů na zápas. A čtyřmi góly v rozpětí 115 vteřin v úvodu druhé části překonal týmový rekord ze 7. listopadu 1991 v utkání proti St. Louis. "V těch chvílích jsme jim prostě nedali vydechnout," prohlásil obránce Nicklas Lidström.

"Někdy všechno klape podle vašich představ," řekl kouč vítězů Scotty Bowman. "Netušili jsme, co nás čeká. Ze včerejšího výkonu proti Atlantě, kterou jsme porazili až v prodloužení, jsem byl rozladěný. Dneska to naštěstí dopadlo naopak."

Po nahrávce Jana Hlaváče vyrovnal Kevin Hatcher z New York Rangers ve Phoenixu na 2:2. Do konce normální hrací doby v tu dobu zbývaly 4 minuty a 19 vteřin. Střelec si nabruslil k pravému kruhu a z voleje namířil nad lapačku brankáře Essensy. Phoenix myslel na víc a v prodloužení si vytvořil dvě solidní příležitosti. Pokusy kanonýra Jeremyho Roenicka i nováčka Trevora Letowskiho ovšem bravurně zlikvidoval gólman Mike Richter. Přesto domácí tým odskočil San Jose na špici Pacifické divize na rozdíl dvou bodů.

Výsledky:

Buffalo - Detroit 2:7 (0:1, 0:6, 2:0)
Góly a nahrávky: 52. Šatan (Sanderson, Campbell), 59. Ward (Primeau, Ray) - 2. Brown (Bucajev, Fjodorov), 23. Larionov (Holmström, Lapointe), 24. Lidström (Holmström, Larionov), 24. Ward (Fjodorov, Laplante), 25. Verbeek (Shanahan, Yzerman), 30. Holmström (Chelios, Larionov), 32. Verbeek (Yzerman).
Poměr střel: 34 - 27
Bez využití přesilovek
Diváků: 18 690

Nashville - Carolina 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)
Góly a nahrávky: 13. Lintner (Ronning), 13. Robitaille (Valicevic, Peltonen), 31. Timonen (Peltonen, Boughner) - 22. Roberts (O´Neill, Kovalenko), 44. Pratt (Coffey, Gelinas).
Poměr střel: 29 - 29
bez využití přesilovek
Diváků: 17 113

Phoenix - New York Rangers 2:2 (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Góly a nahrávky: 33. Doan (Roenick, Numminen), 39. Roenick (Adams, Drake) - 24. Graves (York, Johnsson), 56. Hatcher (Hlaváč, Kamenskij)
Poměr střel: 29 - 37
Využití přesilovek: 0:1
Diváků: 16 210