Dvě zkažené třetiny nahrály Rusům

14 1999
H e l s i n k y - Rusové už dlouho národní tým takhle nepřehráli. Dvě třetiny měli jasně navrch, teprve v závěru Češi poněkud zvedli hlavu. V power play však dostali třetí gól. Mužstvo se samo zničilo fauly a následnou hrou v oslabení. "Soupeř byl v první a druhé třetině podstatně lepší bruslařsky, naše hra pomalá, statická, a z toho plynula vyloučení," komentoval zápas trenér Ivan Hlinka. "Některé stálo oslabení dost sil, jiní se potom těžko zapojovali do hry."

Hráči se vztekali nad výkonem rozhodčího. Čaloun byl za protesty vyloučen na deset minut, kapitán Reichel mu každou chvíli domlouval. Brankář Dušan Salfický se také přidal: "Nevím, co jsme tomu sudímu udělali..." Těžko říct, co se s hokejisty v úvodních dvou třetinách dělo.
Zaostávali v osobních soubojích, byli pasivní, těžko se posouvali do útoku a vypadalo to, jako kdyby neměli síly. "Neměli jsme čas na regeneraci, se Švédskem jsme hráli v sobotu večer a proti Rusku hned druhý den odpoledne," vysvětlil Robert Reichel.
"Finové si to prostě nalosovali tak, aby vyhráli." "Rusům navíc vyhovovalo velké hřiště, kde mohli hodně bruslit," podotkl Petr Čajánek. Právě zlínský centr pomohl národnímu týmu do vedení ranou z kruhů pod horní tyč. To bylo ve 13.
minutě, jenže potom přišla drtivá série oslabení. Tým se musel bránit skoro čtyři minuty za sebou, z toho kompletní dvě minuty ve třech. To ještě přestál. Jenže fauly se opakovaly i ve druhé třetině a Rusové tentokrát v přesilovce srovnali. Kritickou druhou třetinu završil gól, který padl v poslední vteřině, a navíc při české přesilovce. Něco takového nepřidá žádnému mužstvu.
Až na konci se reprezentace vrátila k obvyklému projevu.
"Začali jsme bruslit a hned to bylo jiné," vypozoroval z branky Dušan Salfický. Obránce Kučera pálil sám před ruským brankářem, hezkou kombinaci mohl zakončit Kořínek. Jenže ani nadějná power play nevedla k vyrovnání. "Češi se v poslední třetině zlepšili, ale už jsme vedení udrželi," konstatoval ruský asistent Zinatulja Biljaletdinov.

Česká republika - Rusko 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Čajánek (Tenkrát, Hanzlík) - 26. Gusmanov (Krasotkin, Bec), 40. Sušinskij (Dacjuk), 60. Charitonov (Chavanov). Rozhodčí: Järvelä - Bruun, Aarvala (všichni Fin.). Vyloučení: 8:5, navíc Čaloun 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 850.

Sestavy:

Česká republika: Salfický - Vykoukal, Kučera, M. Hamrlík, Srdínko, Sýkora, Hanzlík, Štěpánek - Špaňhel, Dopita, Výborný - Čaloun, Reichel, Prorok - Tenkrát, Čajánek, Krayzel - Kucharčík, Kořínek, Vlasák. Trenéři: Ivan Hlinka a Josef Augusta.
Rusko: Podomackij - Chavanov, Markov, Těrtyšnyj, Krasotkin, Filimonov, Šargorodskij, Bykov, Ždan - Kuvaldin, Prokopjev, Charitonov - Karpov, Bec, Gusmanov - Sušinskij, Dacjuk, Vlasenkov - Archipov, Čupin, Dobryškin. Trenér: Alexander Jakušev.

Tabulky Karjala Cupu a Euro Hockey Tour

Průběh ON-LINE přenosu:

60. Utkání skončilo, Rusové vyhráli 3:1 a zajistili si 2. místo na turnaji Karjala Cup, Češi obsadí třetí příčku.
60. Dvě vteřiny před koncem dává Charitonov gól do prázdné branky českého celku.
60. Rusové si vzali oddechový čas, do konce zbývá 35 vteřin.
58. Brankář Salfický zůstal na střídačce, Češi hrají power play.
58. Český trenér Hlinka si vzal oddechový čas, ke druhému místu v turnaji potřebuje mužstvo bezpodmínečně vyrovnat!
56. Tlak českého celku trvá, Kořínek zblízka střílí jen do brankáře.
50. Český tým vytrvale útočí, ale vyrovnat se mu nedaří, Rusové se snaží o rychlé brejky.
41. Třetí třetina začala, český tým hraje přesilovku.
40. Skončila II. třetina, kterou Rusové vyhráli 2:0.
40. Vteřinu před koncem třetiny ve vlastním oslabení střílí Sušinskij druhý gól Ruska.
37. Sušinského šanci likviduje Salfický.
37. Po Hamrlíkově přihrávce zblízka střílel Dopita, ovšem pouze do brankáře.
31. Rusové hrají další přesilovku a Salfický čelí velkému tlaku.
26. Při další přesilovce Gusmanov tečoval střelu Krasotkina, je vyrovnáno.

24. V závěru ruské přesilovky přišel Salfický o hůl, ale soupeř toho nevyužil.

22. Na trestné lavici je Hamrlík, ale Tenkrát jede sám na bránu, sólo neproměňuje.

21. Začala druhá část zápasu, český tým bude ještě 46 vteřin hrát přesilovku.

20. Skončila první třetina, český tým ji vyhrál 1:0.

19. Reprezentace hraje v plném počtu.

17. Z nejhoršího je tým venku, na ledě už jsou aspoň čtyři hráči, Rusové však nastřelují tyč.

15. Na trestné lavici sedí už čtvrtý český hokejista, přesilovka 5 na 3 se prodlouží na dvě minuty.

14. - Rusové hrají více než minutu přesilovku 5 proti 3, Čaloun navíc vyloučen na deset minut.

12. - Češi přečíslili ruskou obranu, z Tenkrátovy přihrávky střílí Čajánek první gól.

12. - Salfický úspěšně čelí sérii ruských šancí, které přinesl nepřehledný závar před jeho brankou.

9. - Brankář Salfický je stále nejzaměstnanějším mužem na ledě, tečovanou střelu Filimonova chytá.

6. - Iniciativy se ujali Rusové, Salfický likviduje už třetí šanci soupeře, nebezpečnou střelu Prokopjeva.

1. - Utkání začalo, Češi mají už po 19 vteřinách první šanci.

Mužstva jsou na ledě, znějí hymny, za okamžik utkání začne, v brance nastupuje Slafický, kvůli zranění nebude hrát obránce Martínek.