Plzeň - Zlín; Tomáš Divíšek a Petr Leška

Plzeň - Zlín; Tomáš Divíšek a Petr Leška | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Famózní obrat Plzně, Znojmo slaví na jihu

• 60
Ještě sedm minut před koncem třetí třetiny prohrávala Plzeň na domácím ledě se Zlínem 0:4, nakonec dokráčela k triumfálnímu vítězství 5:4. Západočeši tak ve 49. kole hokejové extraligy odvrátili hrozící blamáž, jež je mohla stát postup do play-off. O něj se vehementně rve i Znojmo, které vyhrálo v Českých Budějovicích.

Vítězství Jihomoravanů je o to cennější, že ho dosáhli bez zraněných opor týmu - brankáře Trvaje a útočníka Dopity.

Kladno v důležitém souboji o play-off dokázalo porazit Litvínov jednoznačně 5:1. Středočeši jsou devátí, hosté šestí s dvoubodovým náskokem na Plzeň, jež má však jedno utkání odehrané navíc.

Souboj možné čtvrtfinálové dvojice mezi Spartou a Karlovými Vary nakonec dopadl lépe pro Západočechy. Ti vedli už 3:0, ale úřadující mistr dokázal ve třetí třetině vyrovnat. V prodloužení rozhodl Petr Kumstát.

Vítkovice prohrály v Pardubicích vysoko 1:6 a zkomplikovaly si cestu do vyřazovacích bojů. Nyní jsou v tabulce na nepostupovém jedenáctém místě s bodovým odstupem od Znojma. Za Pardubice se hattrickem blýskl Cetkovský.

Třinec splnil povinnost a vyhrál v Ústí 6:1. O výsledku utkání rozhodla divoká první třetina, ve které padlo pět branek. Nejprve vedli hosté, domácí obrátili na 2:1, ale ještě do přestávky vrátili náskok Slezanům Sekeráš a Výborný.

Poslední utkání 49. kola mezi Libercem a Slavií se dohrává ve čtvrtek.

Plzeň - Zlín 5:4 po prodl.
Šokující závěr prožil Zlín v Plzni. Ještě v 53. minutě vedl 4:0, spokojeně kráčel k vítězství. Jenže domácí, kteří se do té doby utápěli v křeči, se neuvěřitelně zvedli. Dva slepené góly jim vlily naději a v euforickém závěru srovnali skóre. Na 3:4 snižoval v 58. minutě Posmyk ostrou ranou od modré čáry, pak zasunul zblízka puk za brankovou čáru Šindel. A dokonalý obrat zakončil ve druhé minutě prodloužení Cartelli. Najel si před branku a bez přípravy prostřelili Biegla popáté.

Radim Rulík (Plzeň): "Myslím si, že jsme vyhráli prohraný zápas. Smekám před hráči, už jsem tady v Plzni zažil několik infarktových závěrů, asi to tenhle stadion přitahuje."
Rostislav Vlach (Zlín): "Prohráli jsme vyhraný zápas. Zlom nastal při našem vyloučení v závěru a přesilovce Plzně čtyři na tři, kdy jsme dostali gól na 4:3 a naši hráči to potom neunesli psychicky."

Branky a nahrávky: 53. Divíšek (Dresler), 54. Matějovský (Redlish), 58. Posmyk (Benák), 59. Šindel (Čakajík), 62. Cartelli (Divíšek) - 17. Rachůnek (Leška), 20. Rachůnek (Galvas), 36. Balaštík (Rachůnek), 43. Balaštík z trestného střílení. Rozhodčí: Kubeš - Bejček, Svoboda. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 5526. Třetiny: 0:2, 0:1, 4:1 - 1:0.
Plzeň: Málek - Benák, Redlihs, Posmyk, Čakajík, Jasečko, Cartelli, od 22. navíc Dresler - Vlasák, Vampola, Adamský - Důras, Divíšek, Ludvík - Dvořák, Šindel, Matějovský - Fabuš, Kracík, Laš. Trenéři: Hořava a Rulík.
Zlín: Biegl - Hamrlík, Galvas, Nosek, Ďurák, Vosátko, Lučka, Hlavačka, Bořuta - Balaštík, Leška, Rachůnek - Okál, Mokrejš, Brunec - M. Pšurný, Balán, R. Pšurný - Kubiš, Roman Vlach, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Přikryl.

České Budějovice - Znojmo 0:3
Rozhodl Procházkův tah do branky. Ve 28. minutě tečoval střelu Mojžíše od modré do tyčky za Turkem a potvrdil svoji chuť do hry. Za 4 minuty vystřelil a vyražený puk poslal Demel do branky Mountfieldu. Gól - 0:1. Za dalších necelých 6 minut při přesilovce hostů nahrál Procházka na modrou Bičánkovi a jeho ránu nejlepší hráč domácích Turek betonem škrtnul. I tak však skončila v brance. Domácím se nevedlo. Odložili zisk stého bodu do tabulky i jistotu, že vyhrají základní část ligy.

Milan Černý (České Budějovice): "Špatně jsme řešili situace dva na jednoho a netěsnou obranou sami vybízeli soupeře ke skórovaní. Po inkasovaných gólech ve druhé třetině bylo jasné, že budeme výsledek těžko otáčet."
Václav Sýkora (Znojmo): "Na hráčích bylo vidět odhodlání už v kabině a jsme rádi, že se to přeneslo do zápasu. Podali jsme disciplinovaný výkon s velkým nasazením."

Branky a nahrávky: 33. Demel (R. Procházka), 39. Bičánek (R. Procházka), 46. M. Růžička (Haman). Rozhodčí: Husička - Hlavatý, Gebauer. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 5 558. Třetiny: 0:0, 0:2, 0:1.
České Budějovice: Turek - Macháček, Gřegořek, Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, F. Novák - Kůrka, Šimánek, Sailer - L. Květoň, V. Hübl, Veselý - Hudec, Vak, Kotrla - Gulaš, Mertl, od 21. navíc Kuchejda. Trenéři: Jandač a M. Černý.
Znojmo: Kameš - Švrček, Jareš, Tesařík, Bičánek, Kotaška, Mojžíš, Vyrůbalík - Beroun, Kucharczyk, Selingr - Svoboda, Demel, R. Procházka - M. Růžička, Haman, Plášek - Čachotský, Meidl, Chvátal. Trenéři: V. Sýkora a Hynek.

Kladno - Litvínov 5:1
Utkání v podrobné reportáži

Rozhodly Paterovy skvostné přihrávky ve druhé třetině. Kladenský kapitán si dvakrát počkal na najíždějící spoluhráče a poslal jim geniální pasy. Domácí díky tomu rychle otočili skóre ve svůj prospěch. Kladno se dvakrát prosadilo v přesilových hrách a čtvrtý gól přidal Kalla zkušeně proměněným trestným střílením. Gólmana Fraňka oklamal pohybem ramen a pak lehce poslal puk k tyčce.

Petr Kasík (Kladno): "Nemůžeme se v boji o desítku dívat, jestli nám někdo pomůže. Musíme se starat o sebe, abychom vyhrávali. Gardoň si v první třetině natáhl přitahovač, v pátek asi hrát nebude."
Petr Rosol (Litvínov): "Odehráli jsme slušnou první třetinu, ale bohužel jsme si po ní mysleli, že se Kladno porazí samo. Zaspali jsme totálně prvních deset minut druhé části, kdy Kladno otočilo výsledek."

Branky a nahrávky: 24. Nádašdi (Patera), 29. Frolík (Patera), 46. Horna (Z. Nedvěd), 54. Kalla z trestného střílení, 59. Tomajko (Kuchler) - 13. Jenáček (Branda). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Charvát. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Diváci: 3732. Třetiny: 0:1, 2:0, 3:0.
Kladno: Kopřiva - Nádašdi, Hájek, Révay, M. Štěpánek, Ševc, Šmach - Diviš, Patera, Martin Procházka - Z. Nedvěd, Gardoň (15. Frolík), Kuchler - Horna, Kalla, Bělohlav - Rudovský, Čurilla, Tomajko. Trenéři: Müller a Kasík.
Litvínov: Franěk - L. Poživil, Šlégr, Vobořil, Skuhrovec, Punčochář, Hranáč, Švarný, Tůma - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Jenáček - Trávníček, Bahenský, Tomas - J. Černý, Rindoš, Sklenička. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.

Sparta - Karlovy Vary 3:4 po prodl.
Klíčový moment: Vystřídání gólmana Duby. Když sparťanský brankář odcházel z ledu za stavu 0:3, zdálo se být rozhodnuto. Jenže kdepak! Spartu změna v brance nakopla, ve třetí třetině vyrovnala. Dva góly dala v 55. minutě dokonce 15 vteřin. A vlastně nechybělo mnoho a měla Sparta všechny tři body - v čase 58:40 se útočník Nedvěd hnal sám na Mensatora. Neuspěl. Naopak Vary ano. V prodloužení totiž dal v přesilovce vítězný gól Kumstát.

Marian Jelínek (Sparta): "Za 40 minut jsme nebyli schopní si vytvořit gólovou šanci, ale pak jsme vyrovnali. To, co se stalo v prodloužení, nechci komentovat."
Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Za stavu 3:0 jsme si mysleli, že by to mohlo být za tři body, ale i dva jsou velice dobré. Bylo to čtvrté utkání se Spartou, čtvrté prodloužení, což si myslím, že je jasný důkaz toho, jak byly zápasy vyrovnané."

Branky a nahrávky: 42. Vondráček (Vaic), 55. Langhammer (Netík), 55. M. Hlinka (Jan Hanzlík) - 12. Mudroch (Grof), 25. Skuhravý (Skladaný), 32. Kraft (Mudroch), 63. Kumstát (Grof). Rozhodčí: Šindler - Pešek, Šátava. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7368. Třetiny: 0:1, 0:2, 3:0 - 0:1.
Sparta: Duba (32. Štefl) - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Jan Hanzlík, Cook, Černošek - Melichárek, P. Nedvěd, M. Hlinka - Ton, Sivek, Netík - Vaic, Langhammer, Vondráček - Mrňa, Švagrovský, Hromas. Trenéři: Výborný a Jelínek.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Schmidt, Mudroch, Grof, Duben, Němec, Brňák, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - V. Polák, Pech, Kuběna. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Pardubice - Vítkovice 6:1
Pardubický hrdina večera Cetkovský využil dvakrát přesilovku v rozmezí necelých dvou minut. Završil svůj první extraligový hattrick a definitivně zlomil Vítkovice. V čase 26:08 zblízka dorazil puk za Štěpánka. Hned po inkasovaném gólu byli hosté potrestáni za nesportovní chování. A čtyři vteřiny před koncem početní výhody zvýšil Cetkovský na 4:1. Byla to vůbec první střela, která šla na Pruska, jenž vystřídal Štěpánka.

Jiří Šejba (Pardubice): "Měli jsme velice dobrý vstup podpořený dvěma brankami a je škoda, že v závěru první třetiny jsme udělali faul v útočném pásmu a potom ještě další, který nás poslal do třech, kde jsme inkasovali."
Ernest Bokroš (Vítkovice): "Pro nás velice důležité utkání jsme nezvládli hlavně v začátku, kdy jsme domácím dovolili vstřelit dva rychlé góly. Nejdůležitějším momentem ale je, že nedáváme góly ze hry."

Branky a nahrávky: 15. Cetkovský (Somík), 18. Tvrdík (Rolinek), 27. Cetkovský (Nakládal), 29. Cetkovský (Nakládal), 37. P. Sýkora (Havíř), 56. Koukal (Starý) - 20. Burger (Ujčík). Rozhodčí: Turčan - Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:6. Využití: 3:1. Diváci: 7128. Třetiny: 2:1, 3:0, 1:0.
Pardubice: Lašák - Snopek, Nikolov, Nakládal, Havíř, Koma, Linhart, Kolář II, M. Šeda - P. Sýkora, Rolinek, Tvrdík - Cetkovský, Pucher, Somík - Kolář I, Koukal, Starý - Zohorna, Blažek, Ondřej. Trenéři: Šejba a Lubina.
Vítkovice: J. Štěpánek (27. Prusek) - Ovčačík, Gulaši, Kuboš, Heš, Trnka, Jurečka, M. Barinka - Klimek, Vala, Burger - Ujčík, Šimíček, Krenželok - P. Hubáček, Jánoš, Svačina - Köhler, R. Hruška, Tomášek. Trenéři: Bokroš a Bolek.

Ústí - Třinec 2:6
Hrubky Jiřího Zikmunda a tři branky za šest minut v síti jeho náhradníka Hiadlovského zajistily Třinci důležité tři body z Ústí. Zikmundovi v první třetině vypadl puk z lapačky po Sekerášově střele, překvapil ho i Výborného pokus od mantinelu. Jen na 5 minut a 47 vteřin Zikmunda v druhé třetině vystřídal junior Hiadlovský. Za 26 vteřin dvakrát inkasoval, po Martynkově trefě na 6:2 už přepustil místo v kleci znovu Zikmundovi.

Miroslav Mach (Ústí nad Labem): "Začali jsme dobře, první třetina byla vyrovnaná, ale ve druhé jsme během tří minut dostali tři góly a bylo rozhodnuto."
Jiří Juřík (Třinec): "Zápas nebyl tak jednoznačný, jak vypadá výsledek. Na konci první třetiny jsme dali šťastný třetí gól, když soupeř předtím výborně zahrál dvě přesilovky."

Branky a nahrávky: 12. Čaloun (T. Káňa), 13. Zápotočný (V. Novák) - 9. Moravec (Tomík), 14. Sekeráš (Štefanka), 19. M. Výborný (Štefanka), 24. Peterek (Korhoň), 24. Korhoň (Peterek), 26. Martynek (Peterek). Rozhodčí: Homola - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:10, navíc Štefanka a Polanský (oba Třinec) oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3250. Třetiny: 2:3, 0:3, 0:0.
Ústí nad Labem: Zikmund (21.-26. Hiadlovský) - A. Novotný, Hořava, Pojkar, Zápotočný, Němeček, Vágner, Zeman - Čaloun, T. Káňa, F. Mrázek - V. Novák, Špirko, A. Nedorost - Janků, Pazourek, Šaffer - Krajči, Šagát, Hašek - Hovorka. Trenéři: Votruba a Mach.
Třinec: Čechmánek - Sekeráš, M. Výborný, Andersons, Malec, Kundrátek, Pácal, Kania - Kolusz, Tomík, Štefanka - Martynek, Korhoň, Moravec - P. Barinka, Peterek, Polanský - Skořepa, Hrňa, Steber. Trenéři: Kopřiva a Juřík.

14. Slovan Ústečtí Lvi 49 6 6 8 29 101:185 38

Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet výher v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech, počet porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.