Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fauly hokejkami, šrám českého hokeje

18 1999
P r a h a - To, že jsou čeští hokejisté šikovní hračičkové, bohatí důvtipem a králové kombinace, jim je k dobru. Hlavně kvůli těmhle vlastnostem prožívají slavné období. V posledních letech vyhráli olympiádu, dvakrát mistrovství světa, několik hráčů je mezi nejlepšími v NHL. Přesto se na ně ve světě často dívají s podezřením.
"Češi jsou nejsprostší hokejisté na světě," prohlásil kanadský kouč Andy Murray, když v afektu hájil svoje hráče, kteří na mistrovství světa 1997 vyprovokovali v zápase s Českem nerovnou rvačku. "V naší kabině má každý nějaký šrám po ráně holí," tvrdil po tehdejším zápase kanadský útočník Keith Primeau.

To je ten problém, i když Kanaďané přeháněli a sami neměli čisté svědomí. Při prvním pohledu není viditelný. Drobné pohyby hokejkou, které mají za úkol soupeře přibrzdit a vyvést z rovnováhy. Hákování, sekání a hokejka v soubojích výhrůžně nad výší ramen.
Skutečně je to ostuda českého hokeje? "Myslím, že ano," řekl plzeňský trenér Marek Sýkora. "Faulů holí je v naší lize víc než kdekoli jinde." Čeští hokejisté většinou nepatří mezi nejlepší bruslaře. Když na ně v mezinárodním zápase vyrukuje hbitý soupeř, mají občas potíže. Rychlí útočníci se těžko brání, a pak rozhodčí jsou na porušování pravidel mnohem citlivější než doma.

Národní mužstvo to poznalo naposledy minulý týden na turnaji Karjala proti Rusku. Na trestné lavici sedělo osm hráčů, celé dvě minuty musela reprezentace hrát ve třech proti pěti.

Hodně odborníků kritizuje rozhodčí. Vyčítají jim, že v domácí soutěži fauly hokejkou přehlížejí a nejsou důslední při jejich trestání. "Rozhodčí hráče špatným pohledem nevychovávají," míní Sýkora.

Sparťanský útočník Vladimír Vůjtek připouští, že mnozí hráči jsou zhýčkaní tím, že jim spousta faulů projde. "Je to návyk. Vědí, že si to můžou dovolit, protože to rozhodčí nepískají." Proč by se hokejisté štvali, když stačí natáhnout hokejku? Děje se to hlavně ve chvílích, kdy útočící mužstvo ztratí puk a hra se rychle přesouvá na druhou stranu. Tehdy se může zrodit nebezpečný protiútok a je nutné zastavit soupeře za každou cenu. "Je to v naší mentalitě. Radši odpočívat a pomoct si vynalézavostí," míní Sýkora.
Hrát nečistě jsou zvyklí už začínající hokejisté v žácích a dorostu. Podporuje je k tomu agresivní atmosféra. "Vychází to i od rodičů. Na zápase dorostu člověk pořád slyší: Zabij ho!" říká Jaroslav Holík, trenér reprezentace do dvaceti let.

Ligoví rozhodčí jsou však pod tlakem a věci se začínají měnit. V úterý byli hlavní i čároví sudí a delegáti na semináři upozorněni, aby si dávali na nečistou hru větší pozor.
"Musí se to odbourat, aby výborní hokejisté mohli hrát, co umějí," vysvětlil Pavel Halas, předseda rozhodcovské komise.

Na ledě už je nový trend znát. Vladimír Vůjtek ho rozpoznal za tři zápasy, které sehrál po návratu z NHL. Předtím v lize nastoupil naposledy v březnu. "Rozhodčí se snaží přizpůsobit. Loni z dvaceti faulů trestali čtyři pět. Teď je přesilovek víc."
Autor:
Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 0 0 0 0 0 0:0 0
2. Pardubice 0 0 0 0 0 0:0 0
3. Olomouc 0 0 0 0 0 0:0 0
4. Sparta 0 0 0 0 0 0:0 0
5. Zlín 0 0 0 0 0 0:0 0
6. Vítkovice 0 0 0 0 0 0:0 0
7. Třinec 0 0 0 0 0 0:0 0
8. Jihlava 0 0 0 0 0 0:0 0
9. Chomutov 0 0 0 0 0 0:0 0
10. Hr. Králové 0 0 0 0 0 0:0 0
11. Kometa 0 0 0 0 0 0:0 0
12. Ml. Boleslav 0 0 0 0 0 0:0 0
13. Litvínov 0 0 0 0 0 0:0 0
14. Liberec 0 0 0 0 0 0:0 0

Najdete na iDNES.czmobilní verze