Finové popáté vyhráli Euro Hockey

18 2004
Helsinky - Finští hokejisté vyhráli popáté v řadě seriál Euro Hockey Tour. Hráči Suomi porazili v odvetném finálovém utkání Švédsko 4:0 a vynutili si prodloužení. V pátek ve Stockholmu se totiž z výhry 5:1 radovali Švédové. V nastaveném čase zajistil Finsku výhru Oli Jokinen.

Útočník Floridy v 69. minutě využil přesilovou hru a svým druhým gólem oslavil návrat do reprezentačního týmu. V úvodním duelu Jokinen nehrál.

Další ústřední postavou helsinské odvety byl brankář Mika Noronen, kterého jen na pár sekund v závěru normální hrací doby vystřídal Jussi Markkanen.

Do finské klece neprošla ani jedna ze třinácti švédských střel. Velký podíl na výhře měl také obránce
Petteri Nummelin, který měl prsty ve třech gólech.  Finové o své výhře v normální hrací době rozhodli ve druhé třetině, kdy třikrát překonali švédského brankáře Stefana Liva.

Třetí část se tak dohrávala pouze z povinnosti, přesto byla plná šarvátek a vzájemných trestů. Prodloužení poté rozhodlo hákování Anderssona, které Jokinen po šestnácti vteřinách potrestal.

Dvouminutovou výhodu jednoho muže v poli přitom měli předtím i Švédové.

Výsledek - finále

Finsko - Švédsko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0), v prodloužení 1:0
Branky a nahrávky
: 12. Nummelin (O. Jokinen, Kallio), 30. Loponen (Pirjetä, Rintanen), 34. Hentunen (Nummelin), 36. Jokinen (Peltonen, Kallio), 69. Jokinen (Nummelin, Peltonen). Vyloučení: 11:14. Využití: 3:0.

Finsko: Noronen (60. Markkanen, 61. Noronen) -  Niemi, Nummelin, Mäntylä, Karalahti, Loponen, Söderholm, Saravo - Peltonen, O. Jokinen, Kallio - Rintanen, Pirjetä, Hagman - Pärssinen, Pirnes, Hentunen - Laaksonen, Viuhkola, Vitra - Immonen. Trenér: Raimo Summanen.
Švédsko: Liv (49. - 50. Lundqvist) - Hävelid, Tärnström, Frögren, T. Johansson, Rhodin, Tjärnqvist, Hallberg, R. Sundin - Hedström, Pahlsson, Salomonsson - Sjöström, Jönsson, Remstam - Kahnberg, Davidsson, Andersson -  Nilsson, Franzén, Rönnqvist. Trenér: Hardy Nilsson.

Konečné pořadí EHT: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. Česká republika.