Finové vyhráli Baltiku, Češi jsou druzí

21 2003
Moskva - Kimmo Kuhta, nejlepší střelec finské ligy, rozhodl o prvenství Finska na moskevském Baltika Cupu. Sedmnáct vteřin před koncem základní hrací doby vstřelil vítěznou branku v utkání proti Švédsku a stanovil konečné skóre zápasu na 2:1. Druhé místo na turnaji obsadila česká reprezentace.

Český tým měl i přes prohru s Ruskem 2:3 po samostatných nájezdech (čtěte ZDE) šanci turnaj vyhrát, ale to by Finové museli porazit Švédy až v prodloužení.

Po triumfech na Poháru České pojišťovny a domácím Karjala Cupu potvrdili Seveřané svoji suverenitu a vyhráli i třetí dějství seriálu Euro Hockey Tour.

Před závěrečným podnikem Evropské hokejové tour, Švédskými hokejovými hrami, vedou Finové průběžnou tabulku o devět bodů a jsou blízko k dalšímu triumfu.

Po bezbrankové první třetině dostal Finy do vedení po 30 vteřinách prostřední části Aalto, ale záhy vyrovnal Eriksson. Když už se zdálo, že utkání směřuje k prodloužení, rozhodl 17 vteřin před vypršením 60. minuty Kuhta z IFK Helsinky.

Finsko - Švédsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
21. Aalto (Nummelin), 60.Kuhta (Peltonen, Söderholm) - 24. Eriksson (Rhodin). Rozhodčí: Zacharov - Oskirko, Šeljanin (všichni Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 5350.

Finsko: Norrena - Nummelin, Niemi, Karalahti, Söderholm, Mikola, Mäntylä, Helenius, Niskala - Dahlman, Aalto, Peltonen - Kuhta, Sahlstedt, Virta - Eloranta, Voutilainen, Rintanen - Valtonen, Hauhtonen, Pyörälä. Trenér Raimo Summanen.
Švédsko: Liv - Rhodin, T. Johansson, Hallberg, Lindman, M. Johansson, Frögren, Svensson, Jonsson - Hedström, Franzén, Eriksson - Nordgren, Persson, Carlsson - Kollar, Lundqvist, Tolsa - Söderström, Hagos, Kahnberg. Trenér Hardy Nilsson.