Finští hráči udrželi šance na první místo

10 2001
Stockholm - Finští hokejisté zvítězili na Švédských hrách v dramatickém utkání nad Kanadou a udrželi naději na celkové prvenství v turnaji. Zástupci zámoří, kteří skončí na turnaji poslední, vedli ještě po dvou třetinách 3:2, ale stříbrný tým z letošního MS v Německu stačil v závěrečném dvacetiminutovce dvěma góly strhnout výhru na svoji stranu. Vítěznou branku vstřelil vydařeným blafákem do forhendu Kalle Sahlstedt.

Kanaďané k zápasu nastoupili necelých patnáct hodin po pátečním duelu s českým výběrem. Finové měli jasnou převahu, kterou také vyjádřili v rozmezí 36 sekund dvěma slepenými góly, nicméně Kanaďané ve druhé třetině znovu prokázali svoji  neumdlévající bojovnost. Kapitán mužstva Hlushko si nejprve vynutil faul na Miettinenovi, pak sám vstřelil gól, a zavelel k obratu.

Kanaďané stoprocentně využili vyloučení beka Laitinena na dvě a dvě minuty za faul vysokou hokejkou, navíc měl Banham šanci dát ještě čtvrtý úspěch, avšak při sólovém nájezdu mu v rozhodující chvíli sjel puk z hole. Finové ovšem na začátku poslední dvacetiminutovky během minuty a čtyřiceti sekund dvěma brankami rozhodli o svém vítězství.

Finsko - Kanada 4:3 (2:0, 0:3, 2:0)