Philipp Grubauer v brance Washingtonu zasahuje proti střele Dmitrije Jaškina ze...

Philipp Grubauer v brance Washingtonu zasahuje proti střele Dmitrije Jaškina ze St. Louis. | foto: AP

Frk dal rozdílový gól Detroitu, potřetí v přípravě se trefil Jaškin

• 2
Branka českého útočníka Martina Frka z 36. minuty přípravného utkání NHL mezi Pittsburghem a Detroitem posunula hostující Red Wings ke konečné výhře 5:2. Už potřetí v přípravě se zapsal mezi střelce Dmitrij Jaškin, jeho St. Louis ovšem přesto padlo 2:4 s Washingtonem.

V den svých 23. narozenin Frk, jenž byl v minulé sezoně s 27 góly druhým nejlepším střelcem záložního týmu Detroitu, v přípravě na NHL opět potvrdil své kvality (4 odehrané zápasy, 2+1). V 36. minutě duelu na ledě Pittsburghu pohotovým zakončením z levého kruhu využil přesilovku a poslal své barvy do trháku.

Na českého útočníka (10:16, 1 střela, 1+0) krátce na to navázal Brendan Smith a v samotném závěru ještě do prázdné klece pojistil výsledek Steve Ott. Domácí v nabité sestavě s Jevgenijem Malkinem, Philem Kesselem, Krisem Letangem a Marc-Andre Fleurym tak museli přijmout prohru 2:5.

Už dokonce potřetí se v přípravě trefil Dmitrij Jaškin. Český reprezentant s ruskými kořeny, jenž nabíral formu na Světovém poháru, ve středu v 60. minutě alespoň zmírnil prohru St. Louis s Washingtonem v souboji na neutrálním ledě v Kansasu. V čase 59:35 za asistence Magnuse Pääjärviho a Patrika Berglunda upravil stav na finálních 2:4. Kromě Jaškina se za Blues prosadil ještě Vladimir Tarasenko, góly vítězů obstarali dva borci. Po dvou zásazích si připsali T.J. Oshie a Christian Thomas.

Na postu centra třetího útoku absolvoval středeční zápas New Jersey proti Islanders český mladík Pavel Zacha (16:33, 1 střela), jenž spolupracoval s křídly Boucherem a Lappinem. Do statistik se však nezapsal a nezabránil tak prohře 2:3, kterou newyorskému celku vystříleli Alan Quine, Andrew Ladd a Anthony Beauvillier. Za Devils se prosadili Adam Henrique a Ben Lovejoy.

Trojnásobné zastoupení měl český hokej v zápase Dallasu s Coloradem. V útoku domácích Stars nastoupili Jiří Hudler (16:17, -1), jenž se nadále sehrává v hvězdné formaci s Jasonem Spezzou a Patrickem Sharpem, a také mladíci Radek Faksa (18:56) s Matějem Stránským (9:41, 2 střely). Ani jeden se ovšem neprosadil stejně jako zbytek týmu, Coloradu tak k hubené výhře stačil jediný gól. Už v 9. minutě skóroval Andreas Martinsen. Calvin Pickard na vychytanou nulu potřeboval 28 zákroků.

V utkání mezi Calgary a Arizonou se blýskl syn bývalého obávaného útočníka NHL Keitha Tkachuka, teprve 18letý Matthew Tkachuk. Flames zařídil výhru 2:1 po nájezdech, když se v 7. minutě postaral o jediný gól domácích v řádné hrací době a nakonec byl i jediným úspěšným exekutorem v nájezdech. V nich se představil i Radim Vrbata (15:45, 3 střely), stejně jako během 65. minut hry se ale neprosadil. V dresu Flames patřil mezi nejaktivnější hráče v ofenzivě Michael Frolík (16:17, 5 střel, -1), jemuž statistici napočítali pět ran na bránu Mika Smitha.

Bez bodu zůstal i Tomáš Hertl (17:50, 1 střela), jehož San Jose podlehlo Anaheimu 0:2. O góly Ducks se zasloužili Corey Perry a Joseph Cramarossa. Na čisté konto potřeboval gólman vítězů Jonathan Bernier pouhých 22 zákroků.

Příprava hokejové NHL:

Carolina - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0), hráno v Sault Ste. Marie
Branky: 5. McKeown, 30. Lindholm, rozhodující sam. nájezd Skinner - 32. Kane, 51. Bailey.

New Jersey - New York Islanders 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
18. Lovejoy, 29. Henrique - 16. Quine, 32. Ladd, 54. Beauvillier.

Pittsburgh - Detroit 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
27. Rowney, 35. Letang - 8. Nyquist, 16. Bertuzzi, 36. Frk, 38. Brendan Smith, 60. Ott.

St. Louis - Washington 2:4 (1:2, 0:1, 1:1), hráno v Kansas City