Frolík slavil gól a výhru, Mrázek s Pavelcem naopak odcházeli poraženi

Puk z hokejky Michaela Frolíka letí do branky Pittsburghu. | foto: Reuters

8 2017
V úterý bylo v hokejové NHL k vidění jedenáct zápasů. Mezi střelce se zapsal jako jediný Čech útočník Michael Frolík, jenž přispěl k cenné výhře Calgary 3:2 po nájezdech z ledu Pittsburghu. Naopak porážkám nezabránili gólmani Petr Mrázek s Ondřejem Pavelcem. Prvně jmenovaný neuspěl s Detroitem 2:3 po prodloužení s Columbusem a Pavelec z Winnipegu třikrát inkasoval a pro zranění v 27. minutě střídal.

Čtvrtá výhra z posledních pěti zápasů zajistila hokejistům Calgary posun na pozici s divokou kartou zajišťující postup do play-off. Poslední úspěch kanadského celku byl navíc o to cennější, když se zrodil na ledě silného Pittsburghu.

Domácí zaspali úvod duelu a prohrávali po dvou třetinách o dvě branky. Skóre otevřel v 37. minutě Michael Ferland, jenž proměnil samostatný únik poté, co odzbrojil od puku Sidneyho Crosbyho.

Těsně před druhým odchodem do kabin se pak blýskl fantastickou kombinací sehraný druhý útok Flames. Mikael Bäcklund napříč útočným pásmem našel Matthewa Tkachuka a ten pohotově poslal puk před bránu na Michael Frolíka (20:03, +1, 4 střely, 1+0), jenž proti brankáři Mattu Murraymu dosáhl na svou třináctou trefu sezony. Český útočník byl po zápase zvolen druhou hvězdou.

Ve třetím dějství Penguins zabrali a dvanáct střeleckých pokusů jim stačilo na vyrovnání skóre na 2:2. V 46. minutě snížil Chris Kunitz a vyrovnání zařídil v čase 55:06 Jake Guentzel. Na další gól se však čekalo až do samostatných nájezdů, když v prodloužení Calgary prováhalo přesilovku. Jediným úspěšným střelcem rozstřelu byl pak hostující forvard Kris Versteeg.

Crosby si v zápase připsal jednu přihrávku a 998. bodem se tak přiblížil velkému jubileu, pyšný ovšem nebyl na situaci z 36. minuty:

Po famózním sobotním výkonu, kdy 42 zákroky vychytal výhru 1:0 v Nashvillu, nemohl Petr Mrázek chybět v bráně Detroitu i v následující partii. V součtu třetí start v řadě si připsal proti Columbusu, po dvou výhrách však tentokrát neslavil.

Red Wings uhráli jen bod za remízu 2:2, v prodloužení se ale radovali hostující Blue Jackets. V 64. minutě rozhodl svým desátým zásahem sezony ofenzivní obránce Seth Jones. Mrázek kryl 24 z 27 střel a byl zvolen třetí hvězdou zápasu.

Druhý tým tabulky Východní konference byl blíže k úspěchu nad pro změnu předposledním Detroitem už po zahajovací třetině, v níž českého gólmana překonali Brandon Dubinsky a Cam Atkinson. Fanoušky v Joe Louis Aréně však potěšil v polovině duelu využitou přesilovkou Thomas Vanek, jenž navázal na otevírací branku ze 4. minuty od Nicka Jensena a vyrovnal tak na 2:2.

V sestavě vítězů nechyběl český centr Lukáš Sedlák (7:46, +/-: 0, 1 střela). Rozhodující akci z prodloužení předcházela sporná situace, po níž domácí kapitán Henrik Zetterberg očekával odpískání faulu:

Po sobotní porážce 2:5 od posledního Colorada nezvládli hokejisté Winnipegu pro změnu po výsledku 2:4 ani úterní konfrontaci s lídrem Západní konference - Minnesotou. V obou případech v bráně Jets operoval Ondřej Pavelec. Od Avalanche inkasoval čtyři góly z 27 střel a Wild jej překonali ve třech případech z úvodních 14 pokusů. V 27. minutě pak za stavu 1:3 pro hostující Minnesotu kvůli zranění v dolní části těla zamířil předčasně do kabin.

Trenér vítězů Bruce Boudreau před zápasem promíchal složení jednotlivých útoků a tento krok mu náramně vyšel. Nově složené trio Charlie Coyle (0+3), Jason Pominville (2+2) a Nino Niederreiter (2+0) totiž zápas rozhodlo.

Byfuglien svou nedisciplinovaností v závěru nabídl soupeři trestné střílení:

V souboji dvou týmů, jejichž aktuální postavení v tabulce neodpovídá předsezonním prognózám, uspěla jasně 5:0 Tampa Bay nad Los Angeles. Poslední tým Východní konference se proti devátému celku Západu mohl opřít o kanonýra Nikitu Kučerova, jenž vstřelil svou 20. a 21. branku sezony. Bezchybný byl gólman Ben Bishop, na jehož výstroji skončilo všech 28 střel Kings. Obránce domácích Andrej Šustr (14:01, +3, 0+1) byl na ledě u tří vstřelených gólů a připsal si jednu asistenci. Útočník Ondřej Palát vinou zranění opět chyběl.

Naopak zcela opačný večer zažil útočník Tomáš Hertl (19:33, -3, 3 střely), jenž byl u tří inkasovaných branek. Jeho San Jose nakonec neuspělo v gólové přestřelce s Buffalem, které otočilo vývoj a bralo výhru 5:4 po prodloužení. Hostující Sharks v úvodu třetí třetiny drželi nadějný výsledek 1:4, Sabres ale dokázali srovnat na 4:4 a v prodloužení završili velký obrat zásluhou Evandera Kana.

Výsledky:

Buffalo - San Jose 5:4 v prodl. (1:2, 0:1, 3:1 - 1:0)
52. a 62. E. Kane, 8. Moulson, 50. O’Reilly, 53. Okposo - 15. Ward, 18. Couture, 32. Karlsson, 47. Pavelski. Střely na branku: 36:40. Hvězdy zápasu: 1. E. Kane, 2. O’Reilly (oba Buffalo), 3. Burns (San Jose).

NY Rangers - Anaheim 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 44. a 60. Grabner, 5. Lindberg, 22. Zuccarello - 27. Silfverberg. Střely na branku: 20:44. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist, 2. Grabner, 3. Miller (všichni Rangers).

Pittsburgh - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 46. Kunitz, 56. Guentzel - 37. Ferland, 39. Frolík, rozh. nájezd Versteeg. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18.556. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Frolík (oba Calgary), 3. Letang (Pittsburgh).

Washington - Carolina 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Branky: 11. Ovečkin, 14. Connolly, 47. Eller, 47. Kuzněcov, 55. Johansson. Střely na branku: 28:23. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Johansson, 3. Niskanen (všichni Washington).

Toronto - Dallas 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 10. Gardiner, 38. Matthews, 48. Zajcev - 45. Seguin. Střely na branku: 34:40. Diváci: 19.233. Hvězdy zápasu: 1. McElhinney, 2. Gardiner (oba Toronto), 3. Seguin (Dallas).

Colorado - Montreal 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 1., 34. a 47. Rantanen, 3. Martinsen. Střely na branku: 26:27. Diváci: 12.667. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Barberio, 3. Pickard (všichni Colorado).

Detroit - Columbus 2:3 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 4. Jensen, 30. Vanek - 10. Dubinsky, 16. Atkinson, 64. Jones. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 27 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,9 procenta. Střely na branku: 26:27. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Jones, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Mrázek (Detroit).

Tampa Bay - Los Angeles 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky: 27. a 39. Kučerov (na první Šustr), 8. Drouin, 32. Dumont, 54. Coburn. Střely na branku: 21:28. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Bishop, 3. Naměstnikov (všichni Tampa).

Nashville - Vancouver 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Branky: 13. Arvidsson, 17. Jarnkrok, 50. Forsberg, 60. Fisher - 7. Markus Granlund, 53. Edler. Střely na branku: 33:33. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Jarnkrok, 3. Rinne (všichni Nashville).

Winnipeg - Minnesota 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 26. Little, 37. Armia - 12. a 59. Niederreiter, 20. a 23. Pominville. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg necelých 27 minut, z 14 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 78,6 procenta. Střely na branku: 40:25. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Pominville (Minnesota), 2. Armia (Winnipeg), 3. Coyle (Minnesota).

Ottawa - St. Louis 0:6 (0:0, 0:2, 0:4)
Branky: 27. a 54. Tarasenko, 22. Pääjärvi, 42. Berglund, 51. Steen, 56. Barbašev. Střely na branku: 30:30. Diváci: 16.787. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Tarasenko, 3. Steen (všichni St. Louis).