Góly Straky a Průchy vedly k výhře Rangers

Rangers - Montreal: vlevo Martin Straka - Martin Straka (vpravo) z NY Rangers se raduje ze svého gólu proti Montrealu. | foto: Reuters

13 2008
New York - Hokejisté Rangers ukončili své pětizápasové čekání na vítězství, když na domácím ledě přehráli Montreal 4:1. Mezi střelci New Yorku figurovali čeští útočníci Petr Průcha a Martin Straka, jemuž osmou trefu sezony připravil Jaromír Jágr. Úspěšně si vedl také Patrik Eliáš, který proměnil penaltu proti Buffalu.

Montreal představuje jediný celek nejslavnější hokejové ligy světa, proti kterému dokázali Rangers za poslední dva týdny zvítězit.

Tým českého kapitána Jaromíra Jágra zakončil rok 2007 v neděli 30. prosince výhrou nad Canadiens v poměru 4:3PP.

Premiérového novoročního vítězství se pak dočkal až na šestý pokus, přičemž opět se tak stalo proti Montrealu.

Tentokrát se New York radoval z dvoubodového zisku po hladkém výsledku 4:1.

Dvěma body za gól a asistenci se na ukončení série pěti porážek podíleli útočníci Nigel Dawes a Petr Průcha.

Skvělý výkon podal také brankář Henrik Lundqvist. Švédský reprezentant zneškodnil 18 střeleckých pokusů soupeře, načež o čisté konto přišel až v 48. minutě po zásahu Sergeje Kosticyna.

Rangers, hrající bez zraněného Brendana Shanahana a naopak s uzdraveným Martinem Strakou a bekem Markem Malíkem, si na ledě vyprodané domácí arény Madison Square Garden postupně vypracovali čtyřgólové vedení.

Zahajovací třetinu nejprve ozdobila efektivní souhra Marcela Hossy se zakončujícím Chrisem Drurym. Na 2:0 zvýšil v průběhu 14. minuty Martin Straka, kterého vybídl k zakončení z levého kruhu pro vhazování kličkující Jaromír Jágr.

Prostřední dvacetiminutovku ovládlo pro změnu duo Nigel Dawes - Petr Průcha. Oba útočníci si navzájem vypracovali gólové příležitosti a zařídili navýšení skóre na 4:0.

"Byl to dobrý pocit, že jsme konečně zvítězili. V předchozích zápasech jsme ovšem v určitých fázích hráli také skvěle, i když to skončilo porážkou. Vždy jsme se přestali soustředit, možná nás srážel i nedostatek sebevědomí," řekl zámořským novinářům Lundqvist.

Hudler skóroval v duelu elitních týmů NHL

Sobotní program NHL nabídl fanouškům konfrontaci dvou aktuálně nejlepších celků v lize. Lídr Západní konference a vůbec celé NHL z Detroitu totiž zavítal na led Ottawy, která pro změnu vévodí tabulce Východní konference.

Vítězně z pomyslné bitvy o hokejový trůn vyšli domácí hokejisté Ottawy. Jejich radost z dvoubodového zisku ovšem zmírnila ztráta klíčového útočníka Dany Heatleyho. Kanadský reprezentant si poranil rameno a z utkání musel předčasně odstoupit.

"V základní hrací době mnoho utkání neprohráli. Vedou si skutečně skvěle. V kádru mají řadu hráčů, které je radost sledovat. Navíc si počínají výborně v defenzivě, na což jsme se připravili. Vzbuzují v nás respekt. Myslím, že jsme odehráli jeden z nejlepších zápasů za poměrně dlouhou dobu," uvedl po vítězství 3:2 kapitán Senators Daniel Alfredsson.

Právě švédský lídr ofenzivy kanadského celku se stal hlavní hvězdou střetnutí, když hned ve dvou případech v přesilových hrách překonal hostující obranu v čele s brankářem Dominikem Haškem. Alfredsson otevřel skóre už po 69 vteřinách, když z pozice obránce prostřelil vše co mu stálo v cestě.

Druhý puk lovil Hašek ze sítě v 24. minutě, kdy po dorážce své vlastní střely uspěl ze samostatného úniku Mike Fisher. Detroitu se ovšem v úvodu třetího dějství podařilo srovnat krok. Po přesilovkové trefě beka Briana Rafalskiho se v čase 52:06 blýskl pohotovou střelou z levého kruhu Jiří Hudler. Poslední slovo ale patřilo Senators, když v 58. minutě aktivní Alfredsson potrestal vyloučení Nicklase Lidströma.

"Nevím, zda soupeř odehrál svůj nejlepší zápas, ale náš výkon rozhodně nejlepší nebyl. Zejména pak v úvodních čtyřiceti minutách," kroutil hlavou Hašek, jenž i přes tři inkasované branky podal proti svým bývalým spoluhráčům skvělý výkon.

Eliáš proměnil nájezd proti Buffalu

Ani na devátý pokus neukončilo Buffalo svou černou sérii porážek. Potřetí v řadě a celkově popáté navíc Sabres v dané sérii padli po samostatných nájezdech. Naposledy byli nad jejich síly hokejisté New Jersey, za které proměnili penalty Zach Parise a po efektivní kličce do bekhendu také Patrik Eliáš. Hostující gólman Martin Brodeur naopak vychytal jak Aleše Kotalíka, tak Thomase Vaneka.

V řádné hrací době se oba celky rozešly za smírného stavu 2:2. Úvod zápasu přitom vyšel lépe domácímu Buffalu, které poslal do vedení šťastnými zásahy z 1. a 11. minuty Daniel Paille. Zhruba v polovině střetnutí však snížil obránce Paul Martin, načež vyrovnání skóre zařídil v čase 58:53 útočník Devils David Clarkson.

"Z nějakého důvodu jsme zůstali ve hře poté, co soupeř nedokázal vsítit rozhodující gól. Umožnili nám zůstat v těsném kontaktu, na což v konečném důsledku doplatili," komentoval průběh utkání brankář vítězů Martin Brodeur, jenž z úvodních pěti střel Buffala dvakrát inkasoval.

Hejduk se po osmi zápasech zapsal mezi střelce

Po dlouhých osmi zápasech se útočník Milan Hejduk mohl opět radovat ze vstřelené branky. Pardubický odchovanec vsítil svou šestnáctou trefu sezony v duelu proti Carolině, čímž přispěl k těsné výhře Colorada v poměru 5:4.

Po čtyřiceti minutách hry to přitom s nadějemi Avalanche na výhru nevypadalo nejlépe. Hurricanes vstupovali do závěrečného dějství s dvougólovým náskokem, který však neměl dlouhého trvání. Své třetí branky kariéry v NHL se nejprve dočkal nadějný útočník Cody McLeod, načež poté přišly velké chvíle slovenského reprezentanta Marka Svatoše.

Pětadvacetiletý rodák z Košic dvěma zásahy otočil skóre ve prospěch Avalanche a vylepšil si své střelecké statistiky již na 19 branek. Pravý křídelní útočník nasázel za posledních deset startů již devět gólů.

"Střílí hodně gólů a přitom nepotřebuje ani tolik šancí," upozornil na famózní formu slovenského útočníka spokojený kouč Colorada Joel Queneville.

"Dostal jsem se v třetí třetině do pár šancí a dokázal jsem je proměnit. Byl to šílený zápas. Carolina využila své příležitosti, ale my jsme je v závěrečné třetině přebruslili," dodal Svatoš, jenž při zranění Ryana Smytha a Joe Sakica dokázal převzít roli tahouna mužstva.

Sobotka a Krejčí se dočkali společného duelu

Střední útočník Bostonu David Krejčí měl před sobotním duelem proti Philadelphii na kontě sedmnáct startů v aktuální sezoně NHL. Jeho krajan Vladimír Sobotka, jehož vedení klubu těsně před utkáním povolalo z farmy v Providence, se objevil pro změnu ve čtrnácti duelech.

Společně se však v sestavě Bruins objevili poprvé až v pořadí 44. utkání této sezony. Oba nadějní útočníci na sebe navíc upozornili dobrým výkonem. Vladimír Sobotka patřil se čtyřmi střeleckými pokusy společně s Američanem Philem Kesselem k nejaktivnějším hráčům Bostonu, přičemž David Krejčí si díky zásahu Petera Schaefera připsal svou letošní sedmou asistenci.

Právě po brance zmiňovaného Schaefera se Boston ujal v 45. minutě průběžného vedení 3:1. Domácí hokejisté však nesložili zbraně a dokázali ještě vybojovat prodloužení, když v 51. minutě uplatnil svůj důraz před brankou Scott Hartnell a v čase 52:45 dorazil pokus Simona Gagneho produktivní Daniel Briere.

Z nastaveného času ovšem uběhlo pouhých 43 vteřin a Bruins udeřili počtvrté. Vítěznou trefu střetnutí obstaral obránce Aaron Ward, jenž využil špatného postavení Antera Niittymäkiho. Finský gólman ve službách Philadelphie vybruslil z branky, aby zabránil samostatnému úniku Marca Savarda. Nahozený puk ale Niittymäki odehrál přímo do prostoru, kde si nabruslil Ward.

Výsledky:

Philadelphia - Boston 3:4 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 12. Carter, 51. Hartnell, 53. Briere - 25. Savard, 39. Sturm, 45. Schaefer (Krejčí), 61. Ward. Střely na branku: 24:32. Diváci: 19.792.

Los Angeles - Dallas 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 10. Frolov, 11. D. Armstrong, 35. Kopitar, rozhodující nájezd OúSullivan - 4. Halpern, 4. Eriksson, 48. Niskanen. Střely na branku: 29:26. Diváci: 16.916.

Buffalo - New Jersey 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
1. a 11. Paille - 34. Martin, 59. Clarkson, rozhodující nájezd Parise. Střely na branku: 23:25. Diváci: 18.690.

Ottawa - Detroit 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Branky: 2. a 58. Alfredsson, 24. Fisher - 48. Rafalski, 53. Hudler. Dominik Hašek odchytal za Detroit celé utkání, obdržel tři branky z 32 střel, úspěšnost zásahů měl 90, 62%. Střely na branku: 32:29. Diváci: 20.208.

NY Rangers - Montreal 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 4. Drury, 14. Straka (Jágr), 26. Průcha, 40. Dawes (Průcha) - 48. S. Kosticyn. Střely na branku: 41:19. Diváci: 18.200.

Carolina - Colorado 4:5 (2:0, 2:2, 0:3)
Branky: 9. Cole, 19. Aucoin, 24. LaRose, 34. Stillman - 54. a 56. Svatoš, 21. Hejduk, 31. Stastny (Hlinka), 51. McLeod. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.680.

Atlanta - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 10. Kovalčuk, 42. Holík, rozhodující nájezd Recchi - 6. a 26. Crosby. Střely na branku: 38:31. Diváci: 18.545.

Florida - Tampa Bay 3:5 (1:1, 0:2, 2:2)
1. O. Jokinen, 55. Booth, 59, McLean - 11. a 23. Tarnasky, 50. a 60. B. Richards (na první Prospal), 22. Hlaváč. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, obdržel čtyři branky z 24 střel, úspěšnost zásahů měl 83,33%. Střely na branku: 30:25. Diváci: 16.578.

Columbus - Nashville 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
51. Klesla, rozhodující nájezd Žerděv - 39. Radulov. Střely na branku: 29:27. Diváci: 16.230.

San Jose - Toronto 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
Branky: 42. Marleau, 49. Rivet, 51. Pavelski - 4. Antropov, 22. Kubina (T. Kaberle). Střely na branku: 35:25. Diváci: 17.496.