Hašek opět s nulou, Jágrův gól nepomohl

Colorado - Detroit: Kyle Cumiskey a Dominik Hašek | foto: ČTK

9 2008
Detroit - Rozdílným obdobím prochází v hokejové NHL dvě největší české hvězdy Dominik Hašek a Jaromír Jágr. Prvně jmenovaný gólman Detroitu vychytal v utkání s Coloradem (1:0) již druhé čisté konto za sebou, kdežto Jágr naopak svým dvanáctým gólem sezony pouze zkorigoval čtvrtou porážku Rangers v řadě.

Na čisté konto z ledu Dallasu (3:0) navázal zkušený gólman ve službách Detroitu Dominik Hašek bezchybným výkonem také v domácím duelu s Coloradem.

Red Wings před devatenácti tisíci diváky v Joe Louis Aréně vybojovali těsnou výhru 1:0.

Ocenění pro první hvězdu utkání si odnesl právě Dominik Hašek, jenž na druhou vychytanou nulu za sebou potřeboval devatenáct úspěšných zákroků.

Pardubický rodák tak neinkasoval potřetí v sezoně a celkově má na kontě již 79. čistých kont.

"Po každé vychytané nule musíte poděkovat svým spoluhráčům. K jejímu dosažení musí hrát totiž všichni dobře. Když soupeři nedovolíte více než 20 střel, je jasné, že hrajete výborně," uvedl Hašek, jenž 29. ledna oslaví své třiačtyřicáté narozeniny.

Český brankář navíc nebude jediným hráčem Detroitu, jenž v lednu oslaví narozeniny. Již o čtyři dny dříve bude slavit své šestačtyřicátiny Chris Chelios.
Zkušený obránce se v zápase proti Coloradu stal celkově druhým nejstarším hráčem historie, jenž nastoupil k zápasu NHL. Chelios ve věku 45 let a 348 dní přeskočil Moea Robertse.

Rekordmanem této statistiky ovšem nadále zůstává legendární Gordie Howe, který se mezi mantinely nejslavnější ligy světa objevil dokonce ve svých 52 letech a šesti dnech.

Pod jedinou brankovou situaci střetnutí se v 39. minutě podepsal ruský technik Pavel Dacjuk, když do odkryté branky Jose Theodorea dorazil předchozí pokus z hole obránce Niklase Kronwalla. Důležitou černou práci v brankovišti odvedl Tomas Holmström, jenž si připsal také asistenci.

Rangers prohráli počtvrté za sebou

Jedna černé série výsledků skončila, přičemž druhá se naopak natáhla. Šťastnějším týmem se stala Tampa Bay, která po sedmi porážkách konečně dosáhla na dvoubodový zisk. Blesky byly blízko úspěchu už v sobotním klání na ledě Ottawy, nakonec ovšem neuspěly po inkasovaném gólu v prodloužení. Tým lídra produktivity NHL Vincenta Lecavaliera se chytl až na Rangers, kteří nastoupili bez zraněných útočníků Martina Straky a Seana Averyho.

Hokejisté z Manhattanu tak nedokázali naplno bodovat ani po návratu na domácí kluziště, když předchozí tři prohry utrpěli během šňůry venkovních zápasů proti kanadským mužstvům (3:4 Calgary, 0:3 Vancouver, 2:3SN Edmonton).

"Každý z nás si uvědomuje, že jsme to utkání měli vyhrát. Někdo se mě už ptal, jestli to bereme jako signál k probuzení. Něco podobného už ovšem přišlo před jedním či dvěma týdny," řekl zámořským novinářům zklamaný brankář domácích Henrik Lundqvist.

Skóre střetnutí doznalo první změny ve 4. minutě, kdy se podvanácté v sezoně trefil kapitán New Yorku Jaromír Jágr. Tampa však ještě v zahajovací třetině otočila skóre, když se mezi střelce zapsali Doug Janik a Chris Gratton. Stejný hráč v 25. minutě přidal svůj druhý gól, čímž zvýšil náskok Blesků už na 3:1.

V polovině duelu se navíc blýskl nejproduktivnější Čech této sezony NHL Václav Prospal. Odchovanec českobudějovického hokeje nedal Lundqvistovi šanci zasáhnout po prudké střele z levého kruhu. Za stavu 4:1 ovšem Tampa polevila a nabídla soupeři řadu početních výhod.

Rangers se tak zásluhou Scotta Gomeze a Michala Rozsívala postupně dotáhli na rozdíl jediné branky. Díky skvělým zákrokům mladého finského gólmana Karri Rämöa si však Tampa nejtěsnější vedení nakonec udržela. Útočník Martin St. Louis navíc pouhé tři sekundy před vypršením řádné hrací doby upravil zásahem do prázdné klece stav na konečných 5:3.

Eliáš rozhodl nájezdy pro New Jersey

Hokejisté Buffala nastoupili k utkání proti New Jersey s bilancí šesti porážek ze stejného počtu posledních startů. Ani na sedmý pokus se ovšem vytouženého vítězství nedočkali. Po trefě českého útočníka Patrika Eliáše se totiž po samostatných nájezdech radovali domácí Devils (2:1SN).

"Puk prošel přesně pod vyrážečkou a těsně vedle pravé tyče," popisoval své zakončení šťastný Eliáš. Český reprezentant brankáře Ryana Millera překonal ve třetím kole nájezdů, kdy si domácí Martin Brodeur naopak poradil s pokusem Thomase Vaneka. Kromě Eliáše v penaltovém rozstřelu uspěli také Brian Gionta a hostující Aleš Kotalík, kteří se představili shodně ve druhé sérii.

Po šedesáti minutách hry a následném pětiminutovém prodloužení svítil na ukazateli skóre v nejmodernější aréně NHL Prudential Center smírný stav 1:1. Vedení se ujalo New Jersey, když si v 17. minutě během přesilové hry nabruslil na křižnou přihrávku Patrika Eliáše obránce Andy Green.

Gólman Martin Brodeur, nad jehož zákrokem lapačkou z 33. minuty střelec Aleš Kotalík jen nevěřícně kroutil hlavou, famózním výkonem udržel nulu na kontě obdržených branek až do času 58:13, kdy Clarke MacArthur poslal puk na hůl Jasona Pominvillea před odkrytou část branky.

Góly Sýkory, Crosbyho a Laraquea poslaly Vokouna na střídačku

Pittsburgh se veze na vítězné vlně i po návštěvě domácího stánku Floridy. Tým hvězdného kanadského útočníka Sidney Crosbyho po výsledku 3:1 uspěl již posedmé za sebou, čímž opět protáhl nejdelší sérii výher klubové historie za posledních devět let.

Další spolehlivý výkon podal brankář Ty Conklin, jenž zaskakuje za zraněnou jedničku Marc-Andre Fleuryho. Americký gólman tak vychytal vítězství ve všech z dosavadních osmi startů v letošní sezoně NHL.

"Vše se odvíjí od našeho brankáře. Chytá opravdu skvěle. Nechceme to se sebevědomím nijak přehánět, ale v současné době cítíme, že se můžeme vyrovnat kterémukoliv týmu v lize," řekl po zápase obránce Ryan Whitney.

Penguins rozhodli o svém triumfu v průběhu prostřední dvacetiminutovky, kdy do sítě českého gólmana Tomáše Vokouna nasázeli tři branky. Vše odstartovala v 31. minutě využitá přesilovka z hole Petra Sýkory. Na 2:0 záhy zvyšoval kapitán Sidney Crosby, aby gólovou smršť završil bijec Georges Laraque.

Domácí kouč Jacques Martin následně stáhl ze hry Vokouna a poslal do branky náhradníka Craiga Andersona. "Chtěl jsem dát hráčům nový impuls. Tomáš (Vokoun) odchytal už hodně zápasů. Není to žádný náznak, ani jeden z gólů nepadl po jeho chybě," vysvětloval svůj tah Martin, jehož svěřenci již dokázali pouze zkorigovat skóre po trefě Gregory Campbella. Asistenci si připsal také český útočník Radek Dvořák.

Erat bodově přispěl k debaklu Los Angeles

Jednoznačným výsledkem 7:0 skončila konfrontace Nashvillu s aktuálně nejslabším celkem NHL z Los Angeles. Gólem a asistencí se pod triumf Predators podepsal také český reprezentant Martin Erat. Ofenzivně laděný bek Marek Židlický zaznamenal bod za jednu přihrávku.

Jedním ze sedmi úspěšných střelců Nashvillu se stal také bitkař Darcy Hordichuk. Ochránce hvězdných hráčů Predators čekal na svou třináctou branku kariéry v NHL dlouhých 64 zápasů.

Své šesté branky ze stejného počtu posledních utkání dosáhl pro změnu J.P. Dumont, čímž vytvořil nový klubový rekord. Kanadský útočník tak předčil Grega Johnsona, Stevea Sullivana a Sergeje Krivokrasova, kteří v dresu Predators skórovali v pěti utkáních za sebou.

Kromě střelců Nashvillu se ve skvělé formě předvedl také brankář Chris Mason, jenž si poradil se všemi 28 ranami Kings. Jednatřicetiletý rodák z kanadského Red Deer uhájil svou druhou nulu sezony a celkově desátou kariéry.

Výsledky:

Boston - Carolina 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka:
39. E. Staal. Střely na branku: 19:28. Diváci: 14.549.

New Jersey - Buffalo 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
17. Greene (Eliáš), rozhodující nájezd Eliáš - 59. Pominville. Střely na branku: 30:24. Diváci: 14.030.

NY Rangers - Tampa Bay 3:5 (1:2, 1:2, 1:1)
4. Jágr, 39. Gomez (Rozsíval), 45. Rozsíval - 9. a 25. Gratton (na první Hlaváč), 6. Janik, 31. Prospal, 60. St. Louis. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18.200.

Atlanta - Philadelphia 1:4 (1:0, 0:4, 0:0)
10. Kovalčuk - 34. a 34. J. Carter, 21. Downie, 40. Hartnell. Střely na branku:28:29. Diváci: 13.047.

Montreal - Chicago 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
5. S. Koivu, 18. Brisebois (Hamrlík), 29. Markov, 64. Latendresse - 6. Skille, 23. Lang (Havlát), 23. Versteeg. Střely na branku: 38:28. Diváci: 21.273.

Florida - Pittsburgh 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
56. G. Campbell (Dvořák) - 31. Sýkora, 32. Crosby, 34. Laraque. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 34 minut, obdržel tři branky z 23 střel, úspěšnost zásahů měl 86,96 %. Střely na branku: 28:35. Diváci: 17.086.

Detroit - Colorado 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka:
39. Dacjuk. Dominik Hašek odchytal za Detroit celé utkání, pochytal všech 19 střel, úspěšnost zásahů měl 100%. Střely na branku: 25:19. Diváci: 19.160.

St.Louis - Columbus 6:1 (1:0, 1:0, 4:1)
32. a 42. McDonald, 9. Backes, 51. Tkachuk, 53. Perron, 59. Hinote - 45. Nash. Střely na branku: 31:18. Diváci: 14.818.

Calgary - Phoenix 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)
57. Tanguay - 24. Winnik, 27. J. Perreault, 30. Yandle. Střely na branku: 31:31. Diváci: 19.289.

Vancouver - NY Islanders 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
10. Näslund, 45. D. Sedin, rozhodující nájezd Edler - 27. Guerin, 43. Comeau. Střely na branku: 45:28. Diváci: 18.630.

Los Angeles - Nashville 0:7 (0:3, 0:2, 0:2)
6. Hordichuk, 7. Arnott, 7. Legwand (Erat), 24. Nichol, 30. Erat, 52. Dumont (Židlický), 55. Ortmeyer. Střely na branku: 28:29. Diváci: 14.751.