Hokej - ilustrační foto

Hokej - ilustrační foto | foto: AP

Aby už nepřišel Švindl. Hokej by rád zavedl licence pro agenty

  • 6
Je to Švindl - a skutečně s velkým písmenem na začátku. V Kladně nyní běží proces s Liborem Švindlem, jenž je obžalován ze zpronevěry. Muž, který sliboval mladým hokejistům zprostředkování angažmá v zámoří, podle deníku Sport za čtyři roky získal od rodin zhruba dva miliony korun. A pro hokej se zjevuje (staro)nový problém v postavách hráčských agentů.

„Někteří rodiče jsou pod vidinou snu o NHL ochotni věřit těm, co se přiživují. Spousta agentů je přitom seriózních. Ale cítíme, že by bylo dobré mít licence,“ řekl Bedřich Ščerban, člen výkonného výboru hokejového svazu.

Nyní je agentem ten, kdo se za něj prohlásí. „Kauza Švindl“ je tak nejviditelnější ukázkou, jak lze systém zneužít - a není sama. „Jde řádově o jednotky potvrzených případů,“ říká Jan Hanák z iniciativy Loveckorupcniku.cz. S ní a s Transparency International hokejový svaz spolupracuje už půl roku; impulzem byla kauza tehdejšího kouče národního týmu Vladimíra Růžičky, obviněného z korupce a nyní stíhaného za zpronevěru.

Půlroční bilance zní: svaz i obě organizace tvrdí, že systémová korupce v hokeji není. Což neznamená, že neexistují oblasti, kde se může vyskytnout (viz box). A pak je tu jakási „šedá zóna“, do níž spadají třeba potíže s agenty. „Za nemalé peníze slibují angažmá, na které nikdy nedojde,“ popisuje Hanák.

Hokej a případná korupce

Svaz na nových plakátech definuje šest oblastí, v nichž se lze případně v hokeji setkat s korupcí:

1) podplácení nebo jiné ovlivnění rozhodčího

2) podplácení nebo jiné ovlivnění výkonu hráče

3) nedovolené sázky na zápasy

4) zvýhodňování nebo diskriminace hráče

5) zásahy prostředníků nabízejících nedovolenou výhodu

6) zneužívání dotací pro sportovní klub. Jde o součást prodloužené spolupráce s Transparency International a Loveckorupcniku.cz.

V případech, které proběhly, může hokejový svaz momentálně dělat málo. „Něco na stole bylo, ale ani jeden z návrhů není dopracován,“ říká o povinných licencích Ščerban; situace by se měla řešit na letošní volební konferenci.

Lze reagovat kupříkladu na svazové korupční lince, jednom z produktů „éry po Růžičkovi“. „Lidé se nemusí bát obrátit se na nás, můžeme jim poskytnout právní poradenství,“ říká Sylva Kloboučková, právnička Transparency International. Takto lze eliminovat následky, nikoli však řešit příčiny. A svaz zatím sonduje, zda by povinné licence (ne)narážely na zákony.

„My bychom určovali množství a skladbu osob, které agenty budou dělat. Jako svaz bychom říkali: Ty můžeš, ty nemůžeš,“ líčí Ščerban. „K tomu se musí vyjádřit další orgány a můžeme narazit na další právní předpisy, které jsou samozřejmě nadřazeny stanovám.“

Licence fungující třeba v NHL i v KHL by se následně musely sladit tak, aby platily pro Mezinárodní hokejovou organizaci IIHF.

Do jisté míry jde o jakési „hokejové šmejdy“, prodejce falešného zboží - v tomto případě neexistujících angažmá za Atlantikem. „Je to podobné, jako když vám někdo slíbí zhodnocení peněz o 30 procent,“ varuje Ščerban před pompézními nabídkami. „Agent by měl poskytovat servis a radit, je to pořád jen poradce. Na hráčích a na rodičích je, aby si určili, co chtějí.“

Doporučení jsou tak jasná. „Pozorně číst smlouvy a prověřovat si lidi, třeba na internetu,“ říká Hanák z Loveckorupcniku.cz. „Podvodníci jsou bohužel všude.“


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.