Sparta i Kometa slaví, Litvínov je třetí, třinecký Růžička dal hattrick

14:55aktualizováno  21:42
Sparta potvrdila na ledě třinácté Plzně roli favorita a jasně vyhrála. Debakl 0:5 stál místo domácího kouče Michala Straku. To Zlínu výjezd pro body na západ Čech nevyšel, i přes vzpouru v závěru třetí třetiny prohráli svěřenci Rostislava Vlacha v Karlových Varech 4:7. Brněnská Kometa doma nezaváhala a také díky třem bodům nejproduktivnějšího extraligového hokejisty Marka Kvapila vyhrála 5:3 nad Olomoucí.
Radost Sparty a trápení Plzně, vpředu smutný Peter Čerešňák.

Radost Sparty a trápení Plzně, vpředu smutný Peter Čerešňák. | foto: Petr Eret

Sparta si snadno poradila s trápící se Plzní, pražští hokejisté na ledě Škody vyhráli i díky dvěma trefám obránce Čajkovského. Na mizerné výsledky doplatil hlavní trenér Michal Straka, na lavičce skončil. Na třináctý celek extraligové tabulky se bodově dotáhly Karlovy Vary, které našláply za vítězstvím nad Zlínem třemi brankami během tří minut v úvodu zápasu.

13. kolo extraligy jsme sledovali v on-line reportážích

Kometa zvládla moravský souboj s Olomoucí, hostům se nepovedlo v Brně ukončit sérii tří porážek za sebou, o šanci na bodový zisk je připravila výborným výkonem čtyřgólová elitní formace modrobílých. Domácí led uhájil také Hradec Králové, který v těsném utkání udolal Chomutov a po dlouhé odmlce zase jednou slavil plný bodový zisk.

Tři body zapisuje do tabulky i Litvínov, který v opatrném zápase zdolal Pardubice a vyhrál pošesté za sebou. Verva se tak posouvá na třetí příčku extraligové tabulky. Naplno bodoval rovněž obhájce mistrovského titulu, Liberci se povedlo zvítězit v Mladé Boleslavi, oblíbeného protivníka přemohl poosmé za sebou. První čtvrtinu základní části pak uzavřel dominantní výhrou Třinec, za 13 zápasů tak neprohrál v řádném čase. Hattrick nasázel Martin Růžička.

Vítkovice - Třinec 0:5

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Sedmým hattrickem v extraligové kariéře se v tradičním derby mezi Vítkovicemi a Třincem blýskl Martin Růžička. Skóre ovšem odstartoval jiný hvězdný útočník hostí, Irgl v 11. minutě objel branku a překvapil Bartošáka. Vítkovice se marně snažily o vyrovnání, domácím nepomohla ani výrazná střelecká převaha. Od druhé třetiny se spustila atrakce známá jako „Růžičkova střelnice“. Vyhlášený kanonýr se v prostředním dějství trefil dvakrát, svou show poté ukončil v 60. minutě. Mezitím se ještě trefil Marosz, když využil trestné střílení. Útočnou snahu Rydery spolehlivě mařil Hrubec, nejlepší gólman TELH se zaslouženě radoval ze třetí podzimní nuly.

Jakub Petr (trenér Vítkovic):„Vstup do utkání se nám docela podařil, jenže gól jsme nedali. Naopak sami jsme inkasovali po hrubé chybě. Třinec nám udělil lekci z produktivity. Od stavu 0:1 byl nesmírně trpělivý. I když jsme byli v útočném pásmu, před brankou si to oni pohlídali, čekali na chyby, které jsme pak udělali. Za stavu 0:2 už bylo velice těžké zápas s takovým soupeřem otočit. Nula na naší straně ale být neměla, byly tam dva nájezdy, řada střel. Nejsme produktivní.“

René Mucha (trenér Třince): „Jsme maximálně spokojeni. Musím vyzvednout taktický výkon celého týmu, podpořený výborným výkonem Šimona Hrubce. V první třetině moc vyložených šanci nebylo, do hry jsme se dostali přesilovkou před přestávkou. Byli jsme celkově trpěliví, čekali na šance, které přišly, a v nich jsme byli nesmírně produktivní. To rozhodlo.“

Branky a nahrávky: 11. Irgl (Linhart, Polanský), 24. Martin Růžička (Nosek), 40. Martin Růžička, 49. Marosz z trestného střílení, 60. Martin Růžička (J. Petružálek). Rozhodčí: Čech, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 9027.

Vítkovice: Bartošák - Urbanec, Výtisk, D. Krenželok, Klok, Sedlák, Kovář, Puzič - Olesz, Y. Stastny, Szturc - P. Zdráhal, O. Roman, D. Květoň - Vandas, Balán, Kolouch - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Jank, L. Galvas - Martin Růžička, Marosz, J. Petružálek - Dravecký, Kreps, Rákos - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Špirko, Jašek. Trenéři: Kýhos, Mucha, B. Kopřiva.

Mladá Boleslav vs. Liberec 0:3

Soupeři, na mapě nikterak významně vzdálení, na sebe narazili poprvé od jarního play-off, kdy Bílí Tygři postoupili přes Mladou Boleslav do finále. Liberec potvrdil svou dominanci ve vzájemných zápasech, rivala přemohl již poosmé v řadě, když od šesté minuty bezpečně držel a ještě umocňoval vedení, které v přesilovce zařídil Bulíř. Na 2:0 zvýšil Lakatoš, v závěru druhé třetiny vydoloval puk za Lukášovou brankou a pohotovým výjezdem domácího gólmana zaskočil. Další gól přidal Svačina, v liberecké kleci podal bezchybný výkon slovenský veterán Lašák. Mladé Boleslavi nepomohl k bodům ani Vampola, který proti bývalým spoluhráčům odehrál přes 22 minut.

František Výborný (Mladá Boleslav): „Myslím, že dnes bylo důležité, kdo dá v utkání první gól. Liberec to nakoplo a nás to naopak srazilo, byli jsme pak hodně křečovití, což byla voda na liberecký mlýn. Liberec získával jistotu a vracel se ke svému projevu z minulé sezony. Po druhé třetině, která byla z naší strany křečovitá, jsme sice hodně chtěli, ale už druhý gól byl podle mého názoru hřebíčkem do naší rakve. Liberec nás předčil v osobních soubojích a utkání pak kontroloval až do konce.“

Filip Pešán (Liberec): „Odehráli jsme velmi disciplinovaný zápas, co se dodržování taktiky i vylučování týká. Poučili jsme se z toho zápasu v Litvínově, kde jsme také nebyli horším týmem, ale byli jsme často vylučovaní a prohráli jsme. Dnes nás podpořil vynikajícím výkonem Jánko Lašák, jenž nás ve zlomových situacích podržel. Za jeho nulu jsme pak bojovali až do konce. Tři body jsme si zasloužili.“

Branky a nahrávky: 6. Bulíř (L. Krenželok, Šimek), 39. Lakatoš, 47. Svačina (Bartovič). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 4015.

Mladá Boleslav: Lukáš - Stříteský, Voráček, Hanzlík, Kurka, Kučný, Trončinský, Pastor - M. Látal, Vampola, Lenc - Pospíšil, Urban, L. Pabiška - Hyka, Klepiš, Jiránek - Ďurač, Musil, Jonák. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Derner, Vitásek, Mojžíš, Pyrochta, Jánošík - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bulíř, Radivojevič - Svačina, Vantuch, Bartovič - J. Stránský, D. Špaček, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Litvínov - Pardubice 2:0

Na Zimním stadionu Ivana Hlinky se čekalo na první gól a i první velkou šanci do poloviny druhé třetiny. Hanzl prohodil puk před Maxwellovu branku a Jakub Černý se nemýlil. Jeho trefa se nakonec ukázala býti vítěznou, domácí triumf pojistil trefou do prázdné branky Sørvik. Norský bek poslal při oslabení Vervy kotouč do pardubické sítě šikovným a vysokým bekhendovým obloučkem. Slovák Janus si připsal druhou nulu v sezoně.

Darek Stránský (Litvínov): „Začali jsme obstojně, ale paradoxně po naší přesilové hře jsme uvadli. První třetinu jsme pak se štěstím ubránili. Ve druhé třetině jsme chtěli zlepšit pohyb, to kluci splnili a dali jsme i branku. Ve třetí třetině nás soupeř zatlačil do obranné třetiny. Spoustu puků jsme ztečovali mimo tři tyče. Poté jsme dali druhou branku, takže jsme rádi, že jsme zápas zvládli.“

Pavel Rohlík (Pardubice): „Připravovali jsme se dva dny na Litvínov. Věděli jsme, že je silný protiútocích, v přesilových hrách, ale my jsme nehráli podle našich představ. Přesto jsme měli šance, ale nedokázali jsme dát branku. Ve druhé třetině proti nám hrál asi nejlepší soupeř v sezoně, měl velice dobré bruslení, napadání, rychlý přechod do útoku, těžko se nám to bránilo, ale pořád to bylo jen o branku. Do třetí části jsme změnili rozestavení a taktiku, to se nám dařilo. Čekali jsme na vyloučení, to přišlo, zariskovali jsme šest na čtyři, bohužel Rolinek se rychle zbavil puku a dostali jsme druhou branku. Výsledek nás mrzí velice, ale soupeř hrál velice dobře, takže si asi zasloužili vyhrát. Musím pochválit našeho brankáře, chytal výborně.“

Branky a nahrávky: 30. J. Černý (R. Hanzl, T. Pavelka), 59. Sörvik (R. Hanzl). Rozhodčí: Lacina, Pavlovič - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5365.

Litvínov: Janus - Gula, Kubát, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš, Z. Sklenička, F. Pavlík - Nejezchleb, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, Gerhát. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Pardubice: Maxwell - Čáslava, Ščotka, Bokroš, F. Novák, Ovčačík, Leduc - P. Sýkora, Nahodil, Hubáček - Mallet, D. Tomášek, Rolinek - Bárta, T. Kaut, H. Zohorna - Panna, Poulíček, Klimenta. Trenéři: V. Martinec, P. Rohlík, Mikeska a K. Beran.

Hradec Králové - Chomutov 3:2

Mountfield ukončil sedm duelů dlouhé čekání na tříbodový zisk. Také zásluhou třech asistencí Bednáře. K ukončení tohoto „půstu“ vykročili svěřenci Václava Sýkory velmi rázně. Po první třetině vedli 2:0 a když ve 23. minutě zvýšil Potulny a na střídačku odjel chomutovský gólman Strmeň, vše vypadalo na spanilou jízdu pod Bílou věží. Piráti se ale ještě postarali o dramatickou zápletku, dotáhli se na rozdíl jediné branky, na víc se však nezmohli a vrací se na severozápad Čech s prázdnou.

Václav Sýkora (Hradec Králové): „Věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř. Není samo sebou, že byl na třetím místě tabulky. Začali jsme dobře, měli jsme dobrý pohyb, dohrávali jsme souboje. Vynutili jsme si fauly a přesilovky jsem dokázali proměnit. Vedení po první třetině bylo povzbuzující, ale za stavu 3:0 jsme dostali dva góly a najednou bylo vedení jen jednobrankové. Trochu to s námi zatřáslo, obraz hry se změnil, ale musím pochválit mužstvo, že zápas ubojovalo. Jsme rádi, že jsme konečně vyhráli za tři body.“

Petr Martínek (Chomutov):„Vývoj utkání ovlivnilo prvních deset minut. Měli jsme tři čtyři vyloučené a Hradec dal dva góly. Věděli jsme, že mají výborné přesilovky, ale nedali jsme si pozor na fauly. Za stavu 0:3 jsme dali z našeho pohledu regulérní gól, byla to klasická dorážka, ale rozhodčí ho neuznali. Nevíme proč. Po dvou regulérních brankách jsme od půlky zápasu začali předvádět hokej, který jsme chtěli hrát od začátku. Bohužel to nakonec nedopadlo.“

Branky a nahrávky: 6. Köhler (Gregorc, Bednář), 9. Potulny (Dragoun, Bednář), 23. Jarůšek (Bednář) – 32. Kämpf (V. Růžička, Kaše), 32. Skokan (Mrázek, Vondrka) Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Blümel, Zíka Vyloučení: 3:5. Využití: 2:1. Diváci: 5095 Mountfield HK:Rybár (Kacetl) – Newton, Pláněk, Gregorc, Štajnoch, Dietz, Pavlas – Šimánek, Džerinš, Jarůšek – Köhler, Potulny, Bednář (C) – Nedvídek, Dragoun, T. Knotek – Kopta, J. Veselý, Čáp. Trenér: Václav Sýkora.

Piráti Chomutov: Strmeň (9. J. Laco) – Kudělka, Rutta, Dlapa, Flemming, Skinner, Valach, Mrázek – Vondrka (C), Huml, Račuk – Tomica, V. Růžička, Kaše – Poletín, Kämpf, Skokan – Koblasa, Šťovíček, Hřebejk. Trenér: Vladimír Růžička.

Brno - Olomouc 5:3

Vyprodaná hala sledovala další koncert první řady, kde tentokrát hrál na postu centra Jan Hruška. Do první přestávky se postaralo trio Erat, Hruška, Kvapil o tři góly, což odnesl vystřídáním olomoucký gólman Falter, který se do moravské metropole vrátil poprvé jako soupeř. Nástup Konráda zprvu nepomohl, hned v první minutě druhé třetiny jej překonal slovenský krajan Trška. Brno se nechalo vysokým skóre ukonejšit a začalo se s pukem příliš mazlit, lehkovážnosti domácích využili v polovině mače Vyrůbalík s Mikúšem, na 3:4 mohl hned poté upravit opět Mikúš. Nestalo se. Naopak vedení Komety ve třetí třetině ještě pojistil Jan Hruška.

Kamil Pokorný (Brno): „Měli jsme vynikající vstup do utkání a dali tři krásné góly. Po čtvrté brance jsme měli utkání pod kontrolou. Bohužel jsme začali hrát na krásu. Soupeř nám dvakrát ujel. Po inkasování druhého gólu to nebylo nic příjemného. Utkání definitivně zlomil pátý gól. Olomouc hrála velmi sympaticky, nic nebalila. Měli bychom se trochu poučit ze druhé třetiny a hrát více přímočaře. Na druhou stranu jsou hráči tak kreativní, že jim v tom nemůžeme moc bránit.“

Zdeněk Venera (Olomouc): „První lajna Brna dala čtyři góly. Už by se ani možná nemuselo pokračovat v hodnocení. Ukázalo se, co takoví hráči pro tým znamenají. Kometa měla vynikající vstup do zápasu. Po první třetině jsme udělali nějaké změny v sestavě. Vystřídali jsme gólmany, hráli na tři pětky, proházeli hráče. Trošku se to zlepšilo. Ještě byl jeden zlomový moment za stavu 4:2, kdy jel Juraj Mikúš sám na branku. Kdyby skóroval, tak se ještě se zápasem dalo něco dělat. Domácí by znervózněli. Bohužel se to nepodařilo. Myslím si, že alespoň můžeme vyjít z toho, že za stavu 0:4 to mužstvo nezabalilo. Ještě se nám podařilo udělat dobrý zápas.“

Branky a nahrávky: 4. J. Hruška (O. Němec, M. Kvapil), 15. M. Erat (O. Němec, Štencel), 17. M. Kvapil (Nečas, Zaťovič), 21. Trška (L. Čermák), 46. J. Hruška (M. Erat, M. Kvapil) - 31. Vyrůbalík (Herman), 34. J. Mikúš (Laš, Staněk), 60. Burian (Ostřížek). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec, L. Zábranský ml. - M. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - Dočekal, Nečas, Havránek - Kratochvíl. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Olomouc: Falter (21. Konrád) - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - J. Mikúš, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Holec - Fořt, Herman, Skladaný - Rác, Matai, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.

Karlovy Vary - Zlín 7:4

Poslední Karlovy Vary zaskočily Zlín výborným vstupem do zápasu, již v čase 7:09 vedly 3:0. Během 83 sekund se prosadili Gríger a hned dvakrát nově příchozí Rýgl. Hosté se ale po tvrdém direktu dokázali do hry vrátit, v 25. minutě Kubiš snížil na rozdíl jediné branky (2:3) a zdálo se, že KV Arena uvidí drama. Starost z tváří karlovarských fanoušků vyhnali Tomeček (v přesilovce) s Harkabusem (v oslabení), do konce druhé třetiny vrátili svému mužstvu vedení o tři góly. Když poté zvýšil v 55. místě Mikulík na 6:2, bylo rozhodnuto. Domácí ukončili sedm zápasů dlouhou sérii porážek. Nic na tom nezměnil ani divoký závěr, který se ještě promítl do výsledného skóre.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Měli jsme výborný vstup do utkání. Rychle jsme vedli 3:0, ale pak jsme inkasovali branku do kabiny. Soupeř následně dokázal snížit na 2:3, ale pro nás bylo nesmírně důležité, že jsme využili přesilovku. Další branky nám tam nějak napadaly, ale co mě děsí, je závěr utkání. Vedeme větším rozdílem, ale pak si necháme dát zbytečně dvě branky. Z naší strany to byla nesoustředěnost. Soupeř nám navíc ujel v naší přesilovce. Tohle by se nemělo stávat. My musíme hrát šedesát minut koncentrovaně. I když je rozdíl v brankách větší, tak si prostě nesmíme zkazit dojem ze zápasu.“

Rostislav Vlach (Zlín): „Nám se utkání nepovedlo. Máme problémy dát dohromady sestavu. Každé utkání máme tři čtyři jiné hráče a hrajeme převážně na tři pětky. Tentokrát bylo vidět, že na to kluci psychicky, ale také fyzicky neměli. Zápas byl hodně o vůli a tu jsme neměli. Karlovy Vary vyhrály zaslouženě.“

Branky a nahrávky: 6. Gríger (Flek), 7. Rýgl (Mikulík, Tuominen), 8. Rýgl (T. Dvořák, V. Tomeček) 30. V. Tomeček (Sičák, Mullane), 37. Harkabus (Gríger, Závorka), 55. Mikulík (Harant), 60. V. Tomeček (Skuhravý) - 19. Říčka (Roman Vlach, Honejsek), 25. Kubiš (Podešva, Čachotský), 58. Kubiš (P. Holík, Marušák), 59. Honejsek (Chytil, Roman Vlach). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 2679.

Karlovy Vary: Závorka - Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Rýgl, T. Dvořák - V. Tomeček, Skuhravý, T. Rachůnek - Mikulík, Tuominen, Mullane - Gorčík, Stloukal, D. Kindl - Flek, Gríger, Harkabus. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Roman Vlach, Goiš - Čachotský, Podešva, Kubiš - Chytil, Pechanec, Hrazdira. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík.

Plzeň - Sparta 0:5

Ráz utkání určila již druhá minuta, kdy se po krásné individuální akci prosadil bek Čajkovský. Od té chvíle platilo, že sparťané dávají góly a domácí neproměňují šance. Plzeň neměla od 13. minuty o co hrát, na kostce nad ledem svítilo skóre 0:3, po Čajkovském se krátce po sobě prosadili ještě Uher a Ihnacak a vyhnali debutujícího Hyláka na střídačku.

Michal Straka o svém konci

Nadvládu hostí umocnil zkraje druhé třetiny svým druhým gólem Čajkovský, šestou porážku plzeňských hokejistů z posledních osmi zápasů pak zpečetil v 34. minutě Vrána. Pöpperle zůstal poprvé v sezoně perfektní a mohl se radovat z nuly.

Michal Straka (Plzeň): „Z naší strany tam dnes nebylo nic až na začátek zápasu, kdy jsme ještě hráli hokej. Od druhé třetiny tam byl chaos a úplně jsme vypadli ze systému. Všechna naše rozhodnutí na ledě byla špatná, naše hra se úplně rozpadla a Sparta si tam dělala, co chtěla. Byl to náš nejhorší výkon v sezoně. Asi nás zlomilo poslední prohrané utkání v Pardubicích a dnes to bylo od nás strašné. My jako trenéři samozřejmě končíme. Bylo nám to oznámeno bráchou (generálním manažerem a jednatelem klubu Martinem Strakou) po zápase v kabině. Bylo to pro něj určitě těžké rozhodnutí, ale plně ho respektuji. Mrzí mě, že jsem nedokázal najít recept na to, jak nepříznivou situaci zlomit.“

Jiří Veber (Sparta Praha): „Měli jsme dobrý vstup do utkání. Dali jsme rychle první gól a měli jsme i další šance. Pak jsme dvěma slepenými góly odskočili na rozdíl tří gólů. Jsem rád, že jsme utkání dokončili s nulou vzadu. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli.“

Branky a nahrávky: 2. Čajkovský (M. Procházka, Pech), 13. Uher (Cingel), 13. Ihnacak (P. Vrána, Ružička), 21. Čajkovský (P. Vrána, Pech), 34. P. Vrána (Ružička). Rozhodčí: Šír, Souček - Brejcha, Frodl. Vyloučení: 7:7, navíc Johnson - Černoch oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4530.

Plzeň: Hylák (13. Machovský) - D. Sklenička, Pulpán, Čerešňák, Němeček, Slovák, M. Špaček - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Yellow Horn, Kratěna, Johnson - Vondráček, Kodýtek, T. Svoboda - Schleiss, Koreis, Lev. Trenéři: Michal Straka, Čihák a Pejchar.

Sparta Praha: Pöpperle - Čajkovský, Nedomlel, Kalina, J. Mikuš, Gernát, Piskáček, Barinka - Ihnacak, P. Vrána, Ružička - Forman, J. Hlinka, Černoch - M. Procházka, Pech, Kumstát - Uher, Cingel, Kudrna. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.