Finálový obrat? Třinec vyhrál v Litvínově a vynutil si sedmý zápas

Hokejisté Třince se radují z gólu proti Litvínovu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

21 2015
Ve finále play-off se rýsuje velký obrat. Hokejisté Třince, kteří v sérii s Litvínovem prohrávali už 1:3 na zápasy, zvládli šestý duel na ledě soupeře, vyhráli jasně 6:3 a vynutili si rozhodující sedmý zápas. Ten se bude hrát ve čtvrtek od 17:20 na jejich půdě.

Šesté utkání na severu Čech mělo několik klíčových momentů. První přišel hned ve druhé minutě, kdy Třinečtí vydolovali puk u mantinelu a Plíhal našel před brankou ideální přihrávkou kanonýra Hrňu. Ten puk jen jemně tečoval přesně k pravé tyčce.

Litvínov to nezlomilo a i hokejový laik by poznal jeho touhu vstřelit gól. Celé mužstvo se usilovně tlačilo dopředu, vypracovávalo si šance, jenže vyrovnání ne a ne přijít. Dočkal se až Jánský v 18. minutě, který dostal od Lukeše přesnou přihrávku mezi beky a sám před gólmanem Hrubcem nezaváhal a zamířil mezi jeho betony.

Utkání jsme sledovali ON-LINE

Jenže za 18 vteřin přišel druhý důležitý moment duelu, hosté šli totiž opět bleskově do vedení. Byl to Plíhal, litvínovský strašák, který v minulém utkání vyrovnal 36 vteřin před koncem a připravil Severočechy o titul. Teď dostal kotouč díky teči obránce přes lapačku gólmana Francouze.

A pak přišel kiks domácího beka Baranka, který se dostal do sestavy jen díky zranění Kubáta a Guly. Litvínovský mladík zazmatkoval a při rozehrávce namazal na modré Klepišovi, jenž kotouč okamžitě poslal na volného Draveckého a slovenský útočník vystřelil přesně k tyčce - 1:3.

Zaplněný stadion Ivana Hlinky probral veterán Ručinský, využil přesilovku. Ovšem Třinec dokázal podruhé rychle odpovědět. Tentokrát na to potřeboval 29 vteřin: po vyhraném buly pálil od modré Linhart a Francouz nestačil zareagovat.

Litvínov hrál a Třinec dával góly: hostům stačilo na čtyři góly deset střel...

Jestli v Litvínově ještě někdo doufal v obrat, 40 vteřin před koncem druhé třetiny ho vyvedl z omylu Štefan Růžička, kterého v Třinci asi budou muset vzít na milost. Hosté předvedli další rychlý kontr a slovenský forvard pálil z první k tyči - 2:5.

I domácí trenéři cítili, že tenhle výsledek už asi těžko otočí, a tak poslali do branky náhradníka Horáka, aby se jednička Francouz šetřila na klíčový čtvrteční duel. Na vítězství Slezanů se skutečně nic nezměnilo, i když naději vykřesal gólem Miloslav Hořava mladší.

Víc se však nekonalo, hosté naopak v závěru ještě přidali v početní výhodě šestou trefu.

Litvínov, tradiční klub, který čeká celou svou historii na mistrovský titul, se nyní ocitl v nepříjemné situaci. Vyhrál sice oba úvodní duely na soupeřově hřišti, pak vedl 3:1 na zápasy a v tom pátém byl 36 vteřin od splnění snu. Ten se mu nyní začíná hroutit.

Naopak Třinec dává vzpomenout na semifinálový obrat z roku 2011, kdy prohrával se Slavií také 1:3 na zápasy, ale nakonec postoupil do finále a v něm zdolal Vítkovice.

DÁLE ČTĚTE: Hořava se zlobí na šéfa extraligy Řezníčka. Jak je možný takový šlendrián?

Miloslav Hořava (Litvínov): „Třinec hrál velice dobře, ztrestal nás za jakoukoliv chybu. Dostali jsem hned gól, srovnali jsme, ale zase jsme hned dostali gól. Třinec byl dnes lepší a zaslouženě vyhrál. Byli jsme ve vedení 3:1, teď je to 3:3 a čeká nás sedmý zápas.“

Václav Varaďa (Třinec): „Takový začátek jsme si představovali. Dali jsme první branku, Litvínov sice měl velké šance a následně i přesilovku pět na tři, ale nám se to podařilo ubránit. V té první třetině to bylo hrozně důležité. I když poté domácí srovnali, tak jsme jim pokaždé sebrali tu momentální výhodu a sami skórovali v dalším střídání. Kluci začali věřit, proměňovali jsme brankové příležitosti a jsme hrozně rádi, že série se přesouvá zpátky k nám. Čeká nás sedmé utkání a pořád je to 50 na 50, ale fakt, že jsme to zvládli srovnat z 1:3 na 2:3, je obrovská vzpruha.“

Litvínov - Třinec 3:6

Branky a nahrávky: 18. Jánský (Lukeš), 29. Ručinský (Petružálek, Pavlík), 47. Hořava (Hanzl, Kokeš) - 2. Hrňa (Plíhal, Trončinský), 18. Plíhal (Hrňa, Ružička), 24. Dravecký (Klepiš), 30. Linhart (Marek Růžička), 40. Ružička (Hrňa, Matuš), 58. Orsava (Ružička). Rozhodčí: Fraňo, Šír - Bláha, Blümel. Vyloučení: 4:4, navíc Chaloupka (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6011 (vyprodáno). Třetiny: 1:2, 1:3, 1:1. Stav série: 3:3.

Litvínov: Francouz (41. Horák) - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Gula, Pavelka, Baránek, Kokeš - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, Hanzl, Ručinský - Martynek, Piroš, Trávníček - Jurčík, M. Hořava ml. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Třinec: Hrubec (59. Svoboda) - Hrabal, Klesla, Nosek, Linhart, Trončinský, M. Doudera - Irgl, Klepiš, Dravecký - Orsava, Polanský, Adamský - Hrňa, Plíhal, Ružička - Cienciala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost

1. Liberec 52 31 2 6 13 136:102 103
2. Třinec 52 24 9 8 11 158:125 98
3. Sparta 52 26 5 6 15 164:117 94
4. Hr. Králové 52 24 5 7 16 159:125 89
5. Litvínov 52 20 13 2 17 128:126 88