Sparťanský kouč Jandač o sérii s Třincem: Srazily se spolu dva tanky

Josef Jandač věří, že letos se Spartou konečně projde do extraligového finále. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

31 2015
Je to souboj bohatých a úspěšných, souboj celků s mimořádně silnými soupiskami. „Když jsou v obou týmech kvalitní hráči, je předpoklad kvalitnější podívané,“ souhlasí trenér hokejové Sparty Josef Jandač s tím, že série proti Třinci zatím patří k vrcholům play-off. Jenže jeho mužstvo má co zlepšovat: Sparta prohrává 0:2 na zápasy a doma musí zabrat.

Před klíčovou fází série sparťanský kouč Jandač říká: „Udělali jsme drobné změny, ale nemůžeme naši hru kompletně překopávat. Spíš musíme zlepšit určité detaily. A věci, o kterých víme, taky skutečně začít plnit.“

Právě to hokejisty Sparty stálo dva úvodní zápasy v Třinci. V úvodním (2:6) kupili individuální chyby, ve druhém přišli o vedení 2:0 i 4:3 a padli v prodloužení.

Jdete do domácího dvojutkání za stavu 0:2. Cítíte větší tlak než jindy?
Počty jsou jednoduché. Neuhráli jsme žádný zápas venku, byť jsme k jednomu měli blízko a mohlo být daleko veseleji - při druhém duelu chyběly jen dvě minuty. To se občas stane, bohužel. Jsme si plně vědomi toho, že jestli se sérií chceme něco udělat, musíme se věnovat středečnímu utkání. Další teď neřešíme.

Může být středeční zápas klíčový? Buď snížíte, nebo už to bude 0:3...
Samozřejmě, může. Prohrávat 0:3 je složitá situace. Ještě ne bezvýchodná, ale třeba i Hradec Králové to ve čtvrtfinále za tohoto stavu proti nám měl těžké: sice bojovali o to, aby oddálili vyřazení, ale nám se trošku líp dýchalo. Hráčům se za tohoto stavu podvědomě hraje jinak, než když víte: Musíme, jinak je konec.

Psychická výhoda je znatelná?
Brno to ve druhém semifinále taky určitě nezabalí a půjde do toho ze všech sil, ale Litvínovu se při vedení 3:0 bude dýchat daleko líp. Otáčí se těžko. Navíc Třinec je velice silné mužstvo. Porazit takový tým čtyřikrát po sobě? Může to vyjít, ale máte tu větší pravděpodobnost, že to nevyjde.

Spartu hlavně v úvodním duelu v Třinci výrazně srážely individuální chyby. Bavili jste se o nich? Zdůrazňoval jste to týmu?
Hráči si je uvědomují - nemá smysl je dále připomínat. Každý je natolik soudný a ví, že tam chyby byly. Spíš se bavíme o systémových věcech. Hodně důležité je, jestli budeme mít na hokejkách klid, abychom nebyli nervózní a dokázali hrát víc s pukem. Víme, že to potřebujeme zvládnout, abychom se vrátili do série.

„Réway první zápas nezvládl, musí se víc věnovat hře“

Martin Réway, mladý slovenský talent v dresu Sparty, nasbíral v Třinci na úvod 16 trestných minut. „Ten zápas vůbec nezvládl, to víme,“ říká kouč Jandač. A dodává: „Je to jeho první play-off a soupeř si ho všímá, ale musí se věnovat víc hře. V tom je platný. Se svými parametry se pouštět do potyček, to je pak jen výhoda pro Třinec.“ Slovenská hvězdička tak potvrzuje, že umí jak zazářit, tak vyhořet: „Réway je výborný hokejista, hodně platný v přesilovkách. Ale v situaci pět na pět se tolik nevěnuje hře, nehraje bez puku. Musí si to uvědomit a začít jinak.“

Může vám pomoci širší domácí hřiště, třeba při přesilovkách?
Určitá výhoda to být může, ale nemyslím si, že by to pro utkání mělo být podstatné. Mrzí mě hlavně naše čtyřminutová přesilovka za stavu 2:0 v druhém duelu v Třinci - nebyla sehraná ideálně. Zbytečně moc přihrávek, malá četnost střelby a navíc nám vypadl Polášek: byl šitej a pak ho rozhodčí vrátili, že má krvavý dres. Trochu se nám to jeho výpadkem narušilo, ale takhle to v play-off je. Jiní kluci, co tam jsou, to musí zjednodušit.

Druhý duel šel až do prodloužení, zato první vám hrubě nevyšel. Mohla v tom hrát roli delší pauza, když jste čtvrtfinále vyhráli jasně 4:0 na zápasy?
První utkání bylo… Do poloviny možná ještě vyrovnané, vyčkávání z obou stran. Snížili jsme na 2:1, za stavu 3:1 trefili břevno. Na začátku třetí třetiny přišly individuální chyby. První polovina měla parametry, druhá už ne. Když prohráváme 1:5, soupeř ví, že má komfortní náskok a může si dovolit určité věci.

Tím se vracíme k oněm chybám...
Můžou se stát, ale ne v takové míře. Na úvod panovala i určitá nervozita z obou strana, poměr vyloučených byl 13:12, hra byla rozkouskovaná. Nesmíme slevit ani metr ze soubojů, ale nejsou tam zatím žádné zákeřnosti kromě toho, že na nás každý zápas posílají stížnosti a videa. Ale nemyslím si, že by to nějak vybočovalo. Narazily na sebe dva tanky, to holt bolí. Nesmí nás to odvádět od hry.

V ohlasech na úvodní dva duely v Třinci často znělo, že to byl hokejově možná vrchol play-off. Když pominete výsledky, souhlasil byste?
Nechci hodnotit krásu - na tu se nehraje. Prohráváme 0:2 a že se to divákům líbí, je dobře; pro nás by však bylo lepší nehrát hezký hokej, zato s vítězstvím. Musí se taky hrát trošku chytře, rozlišovat některé situace. Když jsou v obou týmech kvalitní hráči, je předpoklad kvalitnější podívané. Potkaly se dva hodně silné týmy.

1. Třinec 28 14 5 6 3 94:54 58
2. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38