Ruskou mašinu bude zřejmě hodně těžké zastavit. Hokejisté Ruska totiž na světovém šampionátu vyhráli dvanáctý zápas za sebou, obhájci titulu naposledy padli v utkání o bronz s Českem. To bylo před dvěma lety v Bratislavě.
Francouzi se výhrou nad Rakouskem přiblížili záchraně, Rakušanům naopak hrozí, že se po roce s elitní skupinou rozloučí. Němci také potřebují zabrat, mají zatím pouze bod za prohru s Finskem v prodloužení.
Tým USA má sice plný počet bodů, ale obou výher proti slabším soupeřům nedosáhl po dobrém výkonu.
Lotyšsko - USA 1:4 |
Úvodní dějství branku nepřineslo. Na straně favorita měl největší šanci Bobby Butler, který v 15. minutě tečoval puk zblízka mimo. Vzápětí na druhé straně ujel Darzinš, ale na brankáře Bishopa nevyzrál. Do vedení se dostalo po 71 vteřinách druhé části Lotyšsko, sekundu po skončení trestu amerického kapitána Paula Stastného se trefil obránce Kulda.
Tým trenéra Joea Sacca ale rychle odpověděl. Po minutě vyrovnal před brankovištěm stojící Stapleton a v 25. minutě se při Štalsově vyloučení prosadil z podobné situace Moss. V 34. minutě zasáhl Bishop při Faulkově trestu úspěšně proti Cipulisově šanci a lotyšský útočník, který působil na konci sezoně v pražském Lvu, nepřekonal gólmana Tampy Bay ani v úvodu závěrečné části po sólovém úniku.
Američané si pojistili náskok v 51. minutě, kdy při Širokovsově vyloučení po Stapletovově pokusu úspěšně dorážel Bobby Butler. Za 86 vteřin překonal Masalskise ještě nahozením od modré čáry Hunwick.
"Prvních čtyřicet minut to byl boj. Hráli jsme dobře dozadu a Ben Bishop nás podržel několika důležitými zákroky. Naše speciální formace dneska hrály skvěle," pochvaloval si americký útočník Nate Thompson dvě využité přesilovky a ubráněná oslabení.
Lotyši v součtu s minulým šampionátem vstřelili branku po čtyřzápasovém půstu, ale více než jednu trefu ze svých šancí nevytěžili. "Jeden gól je v hokeji na výhru málo. Musíme se zlepšit v přesilovkách a proměnit brejky. Já jsem jeden měl, spoluhráči taky," uvedl kapitán Lotyšska Lauris Darzinš.
Branky a nahrávky: 22. Kulda (Sprukts, Darzinš) - 23. Stapleton (B. Butler), 25. Moss (P. Stastny, Trouba), 51. B. Butler (Stapleton, Johnson), 53. Hunwick (P. Stastny, C. Smith). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kirk - Wilmot (oba Kan.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 5 418. Třetiny: 0:0, 1:2, 0:2.
Lotyšsko: Masalskis - K. Redlihs, Kulda, Saviels, Pujacs, Sotnieks, M. Jass, Andersons, Freibergs - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Berzinš, Pavlovs, Jekimovs - Džerinš, Štals, Širokovs. Trenér: Ted Nolan.
USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.
Německo - Rusko 1:4 |
V úvodní třetině hráli Němci se sbornou vyrovnanou partii a i díky dvěma přesilovkám při vyloučeních Varlamova a Bělova měli střeleckou převahu.
Jenže brankáře Varlamova svěřenci kanadského trenéra Pata Cortiny nepřekonali. Největší šanci nevyužil Baxmann, který ve 13. minutě zblízka gólmana Colorada neprostřelil.
Do druhého dějství vstoupila sborná aktivněji a ve 24. minutě jí zařídil vedení kanonýr Kovalčuk. Rusové se pak ubránili i ve třetím oslabení při Svitovově pobytu na trestné lavici a v polovině utkání zvýšil na 2:0 opět Kovalčuk. Varlamov naopak zůstal neprůstřelný při dalších pokusech Němců i při Medveděvově trestu.
První ruská přesilovka na přelomu druhé a třetí třetiny po faulu Nikolaie Goce změnu stavu nepřinesla a ve 46. snížil Tripp, který hned za šest sekund potrestal Pěrežoginovo vyloučení. Vedení favorita pojistil v 59.
minutě dorážkou Radulovovy střely Kovalčuk a připsal si už čtvrtou trefu na turnaji. Výsledek ještě dovršil 21 sekund před koncem při power play do prázdné branky Kokarev.
"Zápasy s Německem nejsou nikdy snadné. Bojují a nutí nás, že si musíme body vydřít. V roce 2010 jsme je v semifinále porazili 2:1, loni 2:0," řekl Kovalčuk po utkání. (další ohlasy čtěte ZDE)
"Sehráli jsme dobrý zápas, bylo to vyrovnané jako proti Finsku, ale bohužel jsme na body nedosáhli," litoval německý útočník Yannic Seidenberg.
Branky a nahrávky: 46. Tripp (M. Wolf, Ehrhoff) - 24. Kovalčuk (Medveděv), 31. Kovalčuk (A. Radulov), 59. Kovalčuk (A. Radulov, Medveděv), 60. Kokarev (Soin, Svitov). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Kilian (Nor.), Morrison (USA). Vyloučení: 1:5. Využití: 1:0. Diváci: 3 705. Třetiny: 0:0, 0:2, 1:2.
Německo: Endras - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Pietta. Trenér: Pat Cortina.´
Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Svitov, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Francie - Rakousko 3:1 |
K prvním bodům na turnaji nasměroval Francii především povedený úvod - již v páté minutě vedli 2:0. Rakušané se prosadili až ve třetí třetině, kdy už měli tříbrankové manko.
Po chybě obránce Lukase se ve čtvrté minutě dostal do samostatného úniku Fleury a se štěstím překonal gólmana Starkbauma. Uběhlo jen 41 sekund a Da Costa zvýšil povedenou ranou náskok svého týmu. Právě střelec druhé branky byl v 17. minutě i prvním vyloučeným hráčem zápasu a z trestné lavice sledoval, jak Francouzi se štěstím přečkali závar v Huetově brankovišti.
Zpět do hry o důležité body i kvůli setrvání mezi elitou pro příští rok mohl Rakušany vrátit Oberkofler, jenže jeho pokus v 25. minutě skončil sice za Huetovými zády, ale pouze na tyči. Na druhé straně selhal Fleury. Po polovině zápasu vychytal Huet Herburgera, Francouzi nevyužili přečíslení dvou na jednoho, ale ve 38. minutě se blýskl Desrosiers a zvýšil na 3:0.
Ještě před druhou přestávkou uháněl sám proti Huetovi Vanek, rakouská hvězda první velikosti ovšem uspěla až při signalizované početní výhodě ve 48. minutě. Krátce nato zkoumali sudí na videu, zda se mezi střelce nezapsal Bellemare, trefil ale jen tyč.
V čase 57:28 měli Rakušané k dispozici přesilovku, sáhli k oddechovému času a okamžitě také k power play, Hueta už však překonat nedokázali.
Francouzi vykročili k záchraně v elitní skupině, kde jsou nepřetržitě od roku 2008, zatímco Rakušanům přibyly starosti. "Toto jsou přesně ty zápasy, které musíme vyhrát. Udělali jsme slušný první krok," prohlásil francouzský útočník Tim Bozon.
"Francie odehrála výborný zápas v defenzivě," ocenil Vanek, který střílí góly v NHL v dresu Buffala. "Dali dva brzké góly a my jsme neměli dostatek útočné síly na to, abychom se z toho dostali. Oni své šance proměnili, my ne," doplnil Vanek.
Branky a nahrávky: 4. Fleury, 5. Da Costa (Roussel, B. Henderson), 38. Desrosiers (Meunier) - 47. Vanek (Peintner, Pöck). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Fraňo - Blümel (oba ČR), Hunnius (Něm.). Vyloučení: 2:2.
Diváků: 3 471. Třetiny: 2:0, 1:0, 0:1.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Bozon, Raux, Bertrand - Guttig. Trenér: Dave Henderson.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Schumnig, Lukas, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann, Klimbacher - Raffl, Koch, Vanek - Welser, Schuller, M. Iberer - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Peintner, Oberkofler, Herburger. Trenér: Manny Viveiros.