Kanada - Lotyšsko 6:1: favorit byl suverénní, skóroval i Crosby

1 2015
Hokejisté Kanady si na světovém šampionátu připisují první vítězství. 16 013 diváků v pražské O2 aréně bylo svědky toho, jak s přehledem porazili Lotyšsko 6:1, když si tři body připsal Jason Spezza. Trefil se i hvězdný Sidney Crosby.

Kanada - Lotyšsko 6:1

Lotyši budou v sobotu od 20:15 druhým soupeřem českých hokejistů na turnaji.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Evropský tým byl v úvodu ještě před postupně se plnícím hledištěm nebezpečný. Vytvořil si několik šancí a v té největší v osmé minutě pomohla Smithovi odvrátit puk po Cibulskisově pokusu až obrana Javorových listů.

V polovině úvodního dějství šel ale do vedení favorit, když Spezza nabil MacKinnonovi a útočník Colorada přesnou ránou do levého horního rohu otevřel gólový účet turnaje.

Kanaďané rychle rozhodli o osudu utkání. Ve 14. minutě dorážel úspěšně po Hamhuisově střele Spezza a za 67 sekund se prosadil i Duchene, který se uvolnil na pravém kruhu a prostřelil Muštukovse. Ve zbytku utkání už šlo jen o výši konečného skóre.

Vítězové posledních dvou olympiád, kteří na světových šampionátech vypadli pětkrát za sebou ve čtvrtfinále, v druhém dějství rychle přidali další dva góly.

Nejdříve trefil Burns tyč, ale pak už po trefách Toffoliho a Spezzy během 44 sekund vystřídal Muštukovse v brance Masalskis.

Tradiční opora Lotyšů držela dlouho čistý štít. Kanadskému gólmanovi Smithovi pokazil čisté konto v 53. minutě Daugavinš a bez inkasovaného gólu nedohrál zápas ani Masalskis. Překonal jej 23 sekund před koncem z trestného střílení kanadský kapitán Crosby.

Branky a nahrávky: 10. MacKinnon (Spezza, Savard), 14. Spezza (Hamhuis, MacKinnon), 15. Duchene (Hall, Barrie), 23. Toffoli (Hamhuis, Burns), 24. Spezza (MacKinnon, Crosby), 60. Crosby z trestného střílení - 53. Daugavinš (Darzinš, Džerinš). Rozhodčí: Hodek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Kilian (Nor.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 16.013. Třetiny: 3:0, 2:0, 1:1.

Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Savard, Wiercioch, Barrie, Muzzin, Ekblad - Spezza, Crosby, MacKinnon - Seguin, Giroux, Ennis - Eberle, Duchene, Hall - Toffoli, O’Reilly, Eakin - Couturier. Trenér: Todd McLellan.

Lotyšsko: Muštukovs (24. Masalskis) - K. Redlihs, Jerofejevs, Galvinš, Sotnieks, Širokovs, Cibulskis, M. Jass - Bukarts, Sprukts, M. Redlihs - Darzinš, Džerinš, Daugavinš - Saulietis, Berzinš, Cipulis - K. Jass, Abols, Skvorcovs. Trenér: Aleksandrs Belavskis.