Venerovi bojovníci v extralize koušou. Obrali i silné Brno

Momentka z utkání Brno - Olomouc. | foto: Marie Stránská, MAFRA

26 2015
Není radno olomoucké hokejisty v extralize podceňovat. V brance spolehlivý Slovák Konrád a před ním parta bezejmenných bojovníků. Tihle „kohouti“ pod vedením zkušeného taktika Zdeňka Venery budou zlobit i favority. Jako v pátek, když obrali Kometu Brno na jejím ledě a po samostatných nájezdech slavili vítězství 3:2. Už třetí v řadě. V neděli (17.00) se pokusí sérii natáhnout v domácí bitvě nováčků s Chomutovem.

Měl to být návrat ve velkém stylu, jenže nevyšel. Vyléčený střelec Komety Petr Ton si obnovil zranění ruky a odstoupil už po prvním dějství. „Zase se mu to ozvalo. Uvidíme, jak to s ním bude vypadat dál,“ komentoval bolístku svého svěřence asistent hlavního trenéra Hadamczika Karel Beran.

41letý střelec vytvořil společně s kapitánem Leošem Čermákem a Petrem Tenkrátem, jenž je v Brně na měsíční zkoušce, nejstarší útok v lize. Dohromady jim bylo 116 let. Tohle spojení však nemělo dlouhého trvání. Když Ton odstoupil, prohrávala Kometa 0:1. Branka olomouckého Aleše Jergla ve třetí minutě způsobila malý šok, vyprodaná DRFG Aréna ztichla. Brňané doplatili na nezvládnuté napadání Hanáků, kteří na svého soupeře bez respektu hned od začátku vlétli. A neslo to úspěch.

„Byli jsme hodně statičtí, chyběl nám pohyb,“ uvědomoval si domácí útočník Vojtěch Němec, jehož formace dala obě branky Brna. To se herně probralo až téměř v polovině zápasu, kdy Hruškova přesilovková střela k bližší tyči propadla Konrádovi za záda. Od té doby se hra vyrovnala, místo zraněného Tona nastupoval 24letý Tomáš Vondráček.

Když ve třetí dvacetiminutovce zvýšil Němec v další přesilovce na 2:1, zdálo se, že Kometa obrat dokonala. Jenže Mora sbírá body po kvantech, přestože se dál trápí v ofenzivě. Ne, vepředu její chlouba opravdu není. Navíc v sezoně ještě nevyužila ani jednu přesilovou hru, v Rondu zahodila šest pokusů.

„Musíme se víc snažit do střelby a tlačit se na gólmana,“ nabádá olomoucký asistent trenéra Jan Tomajko. Jako vrchol zmaru hry v početní výhodě obránce Valenta sestřelil od modré spoluhráče Mikúše, jemuž pukem zlomil nos. „Snad to nebude nic vážnějšího. Zuby mu nějaké chybí, ale naštěstí ne z této situace,“ dodal Tomajko.

V 52. minutě však Valenta zamířil přesně a letní posila ze Zlína vyrovnala na 2:2. V nájezdech pak mohl znovu vyniknout gólman Branislav Konrád. Stejně jako v Mladé Boleslavi nepustil ani jednu penaltu, zatímco Faltra překonal ve třetí sérii Kafka precizní bekhendovou kličkou. A červená radost propukla.

„Jsme spokojení s bodovým ziskem. V první třetině jsme měli plno šancí, vytěžili jsme z toho jen jeden gól a dvakrát trefili tyčku. Dvěma vyloučeními jsme nabídli Kometě šanci zápas otočit. Ve třetí třetině jsme šťastně vyrovnali. Nájezdy už byly loterií, která vyzněla v náš prospěch,“ těšilo Tomajka. „Třetí vítězství za sebou - i když je dvoubodové - nám hodně pomohlo.“

1. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
2. Třinec 27 13 5 6 3 93:54 55
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38