Vítejte u podrobné reportáže z obvykle peprného souboje dvou zámořských týmů Kanady a USA.
Oba soupeři za sebou mají vítězný start, Američané si poradili s Francií 7:2, Kanada po boji zdolala Slovensko 3:2. Trenéři tak neměli důvod příliš míchat se sestavami, do branek se opět postaví Cam Ward a Jimmy Howard. V kanadské sestavě ovšem chybí zraněný útočník Alex Burrows.
Kanada nastoupí v bílých dresech, Američané v modrých.

Rozhodčí: Bulanov (RUS), Olenin (RUS) - Blümel (CZE), Šeljanin (RUS)
Počet diváků: 6 842

Zastoupení na ledě bude mít i Česko, trojici ruských rozhodčích doplňuje čárový sudí Petr Blümel.
Ve zhruba z půlky zaplněné hale v Helsinkách hrají hymny.
0:01
0:24
O první střelu se pokusili Kanaďané, puk ovšem prolétl kolem brány.
1:10
Slater (USA) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Lasch
Stav zápasu Kanada - USA 0:1

Kanadští útočníci Skinner s Tavaresem zatopili před americkou brankou, udeřilo ale na druhé straně! Slater po pravé straně najel s pukem do pásma, našel si pozici na kruhu a zápěstím se trefil ke vzdálenější tyči. Brankář Ward zřejmě vůbec puk neviděl.
2:23
Američané jsou po gólu aktivnější, ke střele mezi kruhy se málem uvolnil Stastny.
2:45
Znovu v akci Stastny, tentokrát mu kanadský bek zvedl puk do ochranné sítě.
2:50
Hned po buly Pacioretty šikovně tečoval přihrávku Goligoskiho a puk se odrazil od hráče před kanadskou brankou.
4:11
Kanadský gólman Ward raději přikryl puk, který k němu doklouzal od Atkinsona. Nápor USA pokračuje.
4:20
Po buly v kanadském pásmu napřáhl Palmieri, brankář Ward ovšem stihl povyjet a jistě zasáhnout.
4:56
Konečně v akci Kanaďané, jejich krátký nápor ukončila Keithova rána od modré, se kterou si poradil gólman Howard.
5:24
Znovu v akci americký brankář, tentokrát zkrotil skákavé nahození Bouwmeestera ze středního pásma.
6:15
Rychlý americký útok zakončoval bekhendem Slater, z úhlu ovšem bránu netrefil.
6:38
Tavares (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Keith
Stav zápasu Kanada - USA 1:1

Kanadě se vyplatil důraz v útočném pásmu. Po zisku kotouče nahodil Keith od modré puk na hokejku Tavarese, který si na brankovišti položil brankáře Howarda a nakonec procedil puk mezi jeho nataženýma rukama.
8:30
Po vyrovnání následovala pasáž plná nepřesností.
8:51
Američané forčekingem získali puk v útočném pásmu, následná střela od modré ale ke kanadské brance nedolétla.
9:43
Vyloučen hráč Braun (USA), 2 min. za podražení
Je tu první přesilovka, Braun za svou brankou nedovoleně zastavil Tavarese.
10:19
Od modré zkusil štěstí Phaneuf, americký brankář ale měl dobrý výhled a puk zkrotil na hrudi.
10:33
Getzlafovi utekl puk, Američané vyhazují.
11:20
Američané měli náznak přečíslení dva na jednoho, Okposova přihrávka však neprošla.
11:43
Kanadská přesilovka je minulostí, na americkou bránu letěla jediná střela.
12:11
Od modré tvrdě pálil americký bek Goligoski, brankář Ward ramenem vyrazil.
12:53
O pěkný moment se postaral kanadský brankář Ward, když lapačkou našel šikovnou střelu Brauna. Američané nadále působí živějším dojmem.
13:28
Další šance USA. Slater dostal puk do jízdy a měl dost místa na střelu, Ward proti němu ale vyjel a puk vyrazil.
14:08
Po závaru před kanadskou brankou střílel nepřesně Stastny.
15:57
Místo pro střelu si dělal kanadský útočník Sharp, jeho slabý bekhend se ale k brankáři Howardovi nedošoural.
16:51
Američanům vyšla pěkná akce, po níž měl velmi dobrou palebnou pozici Goligoski, jeden z Kanaďanů ale dokázal jeho střelu v poslední chvíli nadzvednout.
17:56
Kanada nadále působí vlažným dojmem, přímočarejší Američané vedou na střely 12:6.
18:09
Americký útočník Pacioretty ujel Phaneufovi a ocitl se tváří v tvář Wardovi, který ho vychytal.
18:40
I Kanada zahrozila, dorážku jednoho z jejích hráčů zastavila tyč.
19:55
Festival šancí zakončila ta největší. Američan Okposo z úhlu dorážel do zdánlivě prázdné brány, gólman Ward ale vleže zázračně zasáhl hokejkou!
19:57
Vyloučen hráč Tavares (Kanada), 2 min. za nedovolené bránění
20:00
Po první třetině zůstává skóre nerozhodné, za což mohou být Kanaďané rádi. Američané byli po celou dobu živější a nebezpečnější, na střely vyhráli 13:7, ovšem brankáře Warda překonal jen v úplném úvodu Slater.
20:01
21:18
Americká přesilovka byla neplodná až do chvíle, než se před bránu procpal Okposo a natřikrát se snažil překonat Warda. Ten odolal.
21:57
Kanaďané jsou kompletní.
23:20
Začátek druhé části je zatím opatrný, individuální pokusy na obou stranách k šancím nevedou.
23:31
Teď ovšem udělal v americkém pásmu vítr Tavares, který zpětnou přihrávkou hledal před bránou Skinnera, tomu ovšem puk skončil na brusli.
24:10
Vyloučen hráč Phaneuf (Kanada), 2 min. za sekání
Američané si podruhé v krátkém čase zahrají přesilovku.
25:00
Američané se sami vyhnali z útočného pásma.
25:59
Americká kombinace vytvořila pozici pro Goligoskiho, ten z mezikruží trefil Wardův beton.
26:10
Kanada se v oslabení opět ubránila.
27:34
Skinner (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Tavares a Bouwmeester
Stav zápasu Kanada - USA 2:1

Kanada opět skóruje díky šikovnosti Johna Tavarese. Ten v situaci dva na dva uvolnil zadovkou Skinnera, který se z pravého kruhu trefil přesně ke vzdálenější tyči. Kanaďané udeřili ze své první střely na branku ve druhé třetině.
28:21
Americký brankář Howard špičkou betonu vyrazil puk jen k O´Reillymu, jehož dorážku z brankoviště pak zázračně zastavil.
29:07
Mezi kanadskými kruhy se zjevil osamocený Lasch, z ideální pozice ale střílel vedle.
30:06
Šance se střídají na obou stranách. Kanadský útočník Kane dlouho vedl puk, až ho přihrál ke vzdálenější tyčce Nugent-Hopkinsovi, který jej ovšem nedokázal usměrnit do odkryté brány.
30:56
Americkou akci dva na jednoho zakončil Palmieri střelou z úhlu, kterou Ward ramenem vyrazil.
31:47
Před kanadskou brankou se dostal k puku útočník Brown a jeho bekhend olízl tyčku.
32:40
Na ledě je teď požádně rušno. Prostor ke střele dostal americký obránce Johnson, trefil ovšem jen Warda.
32:42
Vyloučen hráč Ladd (Kanada), 2 min. za podražení
33:29
Kanadský gólman vychytal střelu Paciorettyho i dorážku Stastnyho.
33:54
Johnson 3 (USA) vstřelil branku (2. gól na mistrovství) , asistence Pacioretty a Ryan
Stav zápasu Kanada - USA 2:2

Svou třetí přesilovku už Američané využili. Pacioretty trochu kostrbatě přihrál na pravý kruh Johnsonovi, který v pokleku trefil přesně k bližší tyči. Přesouvající se Ward na puk nedosáhl.
35:23
Z podobné pozice jako před chvílí Johnson zakončoval i jeho spoluhráč Petry, volný prostor u bližší tyče ale netrefil.
37:36
Na americkou branku střílel Ladd, Howard bez problémů zasáhl betonem.
38:17
Opět zafungovala kanadská spolupráce Tavares - Skinner. První jmenovaný zadovkou přihrával a druhý pohotově střílel, americký gólman si připsal velmi dobrý zákrok.
39:06
Velká šance Kanady! Skinner zleva přihrál Sharpovi, který střílel z první, Howard se ale dokázal obdivuhodně roztáhnout a puk zastavit.
39:06
Vyloučen hráč Slater (USA), 2 min. za sekání
Druhá přesilovka pro Kanadu.
39:58
Getzlaf zkoušel nachytat amerického brankáře z ostrého úhlu, Howardova lapačka ale byla připravená.
40:00
I ve druhé třetině pokračovala převaha Spojených států, které na střely vedou 32:19, ovšem skóre je opět nerozhodné. Uplynulá dvacetiminutovka přinesla skvělou podívanou se spoustou šancí na obou stranách, takže se dá čekat dramatický finiš.
40:01
40:56
V pokračující kanadské přesilovce pálil z mezikruží Eberle, Howard pohotově zasáhl vyrážečkou.
41:06
Američané jsou v pěti.
41:36
Kanadského brankáře prověřil Butler, byl to však jen propagační pokus.
42:13
Pozice Paciorettyho byla mnohem lepší, kanadský brankář ale výborně vykryl prostor a jistě zasáhl.
43:00
Kanadský útočník Ladd se prosmýkl zpoza americké branky, Howard ale u bližší tyče nenechal žádný prostor a s oběma střelami si poradil.
43:29
Rušný hokej pokračuje, Okposo ze solidní pozice střílel do kanadského brankáře.
44:33
Americký obránce Faulk objel kanadskou branku, jeho následné nahození před ní ale žádného spoluhráče nenašlo.
45:06
Vyloučen hráč Faulk (USA), 2 min. za sekání
Počet vyloučených je srovnaný, Kanada bude hrát třetí přesilovku.
45:25
Phaneuf pálil z první od modré a americký brankář možná sám nevěděl, jak puk vyrazil.
46:05
Perrymu se uvolnilo místo na levé straně, kanadský útočník ale víc než slabou střelu bekhendem nevymyslel.
46:43
Dwyer (USA) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Kanada - USA 2:3

Američané skórují v oslabení! První střelu Dwyera brankář Ward vyrazil, jenže americký útočník se zmocnil puku za brankou a bleskově jej zasunul za čáru.
47:06
Tým USA už je kompletní a navíc ve vedení.
48:25
Výborně hrající Tavares si udělal místo pro střelu, jenže puk mu uzmul spoluhráč Sharp a s jeho bekhendem si americký brnakář Howard poradil.
49:19
Brankáře Warda vylekala americká střela z velké dálky a vyrážečkou zasáhl hodně nejistě.
49:51
Kane (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Kanada - USA 3:3

Potřetí je vyrovnáno. Američané se příliš rozestoupili před Evanderem Kanem, ten si nerušeně najel až mezi kruhy a odtud zamířil pod horní tyčku nad Howardovu lapačku.
51:01
Kanadský brankář Ward má problémy, teď mu nečekaně vypadl nevýrazný pokus Slatera. Nakonec ovšem dokázal puk přikrýt.
51:44
Po přihrávce zpoza branky nebezpečně střílel kanadský útočník Eberle, gólman Howard si nadvakrát poradil. Oba týmy pokračují v ďábelském tempu.
53:30
Až teď tempo trochu opadlo, jako by oba týmy začal myslet víc na defenzivu.
53:55
Kanadskou branku ohrozil od modré Goligoski, Ward zastavil kotouč, i když ho pravděpodobně vůbec neviděl.
54:30
Američané se snažili o zámek, kanadskou branku ale neohrozili.
54:55
Skvělý reflex Howarda, který betonem vykopl dorážku kanadského útočníka Nugent-Hopkinse.
56:19
Thompson (USA) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Crabb a Dwyer
Stav zápasu Kanada - USA 3:4

Američané získávají opět vedení! Thompson se před kanadským brankářem natáhl pro nedůraznou střelu spoluhráče, poté puk napoprvé netrefil, ale napodruhé ho procedil skrz Wardovy betony.
57:09
O kanadskou odpověď se pokusil Bouwmeester, jeho pokus od modré Howard vyrazil.
57:55
Slater bekhendem kanadskou branku netrefil.
58:21
Keith (Kanada) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Kanada - USA 4:4

Tohle drama stále nekončí! K odraženém puku si na vrcholu levého kruhu najel Keith, nic nevymýšlel a tvrdou bombou ke vzdálenější tyči vyrovnal.
59:04
Začala poslední minuta třetí třetiny a kanadský gólman musel schovat puk mezi betony po střele přes obránce.
59:19
Velký závar před kanadskou brankou gól nepřinesl, Ward všechny pokusy o dorážky ustál.
59:50
Duel směřuje do prodloužení.
59:59
Vyloučen hráč Tavares (Kanada), 2 min. za zdržování hry
Tavares vyhodil puk z vlastního pásma do hlediště a daroval Američanům pro začátek prodloužení přesilovku.
60:00
Ve třetí třetině byli střelecky aktivnější Kanaďané, nakonec ale mohou být rádi, že necelé dvě minuty před koncem smazali americké vedení.
60:01
60:58
Pacioretty si v přesilovce čtyři na tři položil kanadského brankáře, z úhlu ale přesně zakončit nedokázal.
61:47
Johnson 3 (USA) vstřelil branku (3. gól na mistrovství)
Stav zápasu Kanada - USA 4:5

Američané slaví! Když už to vypadalo, že kanadská trojice vydrží, vybruslil si z pravé strany na střed obránce Johnson a trefil se mezi Wardovy betony.
Pro USA je to zasloužený triumf. Většinu zápasu byli hráči v modrém aktivnější, čemuž odpovídá poměr střel na bránu 46:34. Chvíli před koncem třetí třetiny sice přišli o své vedení, přesilovka v prodloužení jim ale nakonec vynesla výhru.
V historii mistrovství světa zdolali Američané Kanadu teprve počtvrté. Vítězové v příštím utkání narazí v pondělí na Slovensko, Kanadu ve stejný den čeká souboj s Francií.
To je pro dnešek z Helsinek vše a užijte si s námi i další zápasy šampionátu.

21. 5. 2019 20:15Kanada–USA ?:?
20. 5. 2018 15:45USA–Kanada 4:1
21. 9. 2016 2:00Kanada–USA 4:2
21. 5. 2016 19:15Kanada–USA 4:3
6. 5. 2016 15:15USA–Kanada 1:5
21. 2. 2014 18:00Kanada–USA 1:0
5. 5. 2012 18:00Kanada–USA 4:5
6. 5. 2011 16:15Kanada–USA 4:3