Pěkný sobotní večer, dnešní program na hokejovém mistrovství světa pokračuje druhým semifinálovým utkáním mezi Švýcarskem a USA. Vítěz v boji o zlato narazí na Švédsko, které v odpoledním zápase porazilo Finsko 3:0.
Švýcaři jsou na šampionátu nezastavitelní, vyhráli všech dosavadních osm zápasů včetně čtvrtfinále nad českými hokejisty 2:1.
"Neměli bychom mířit jen za medailí, ale rovnou za titulem," vyhlásil dokonce švýcarský bek Julien Vauclair.

Rozhodčí: Brueggemann (GER), Jeřábek (CZE) - Carlson (CAN), Suominen (FIN)
Počet diváků: 7 136

Ale i Američané jsou namlsaní. Ve čtvrtfinále přejeli Rusko 8:3 a útočník David Moss se těší: "Už je to docela dávno, co jsme z mistrovství světa měli medaili. Teď přišel ten pravý čas."
Američané brali (bronzovou) medaili naposledy v roce 2004 v Praze. Dnes mohou udělat krok k cennějšímu kovu.
Česká republika i přes čtvrtfinálové vyřazení hokejistů bude mít v semifinále zastoupení. Jedním z hlavních rozhodčích je Antonín Jeřábek.
0:01
0:16
Stastny po mantinelu prostrčil puk Mossovi, jehož nahození nešlo na branku.
0:45
Velká šance Švýcarů, kterou bude kontrolovat videorozhodčí.
1:10
Walker už zvedal ruce nad hlavu, ale hra zatím pokračuje.
1:50
Ambühl prošel do útočného pásma, ale Petry mu vypíchnul puk zpátky před modrou. Stále se hraje bez přerušení.
2:34
Hra přerušena, rozhodčí míří k telefonu.
2:34
Zřejmě to byla horní tyč.
2:34
Rozhodčí Jeřábek rozpažil. Bude se pokračovat za stavu 0:0.
2:44
Švýcaři začali výborně a měli další šanci! Před branku nahazoval Moser a Gibson musel zvládnout několik dorážek. Hlavně Plüss byl aktivní a šťouchal hokejkou na brankovišti.
3:51
Suri po pravé straně najel do útočného pásma a jeho střelu švihem Gibson vyrazil. K dorážce už se Švýcar nedostal, byť se za odraženým pukem tlači.
4:22
A znovu rychlí Švýcaři! Nebýt špatné kontroly puku, Niederreiher by bekhendem zakončoval do branky.
5:37
První složitější zákrok Berry, který musel vyrazit střelu Petryho od modré. Před švýcarským gólmanem clonilo několik hráčů.
6:17
Smithovu střelu z pravé strany Berra vyrazil.
6:29
Plüssovu střelu z pravého kruhu stihli Američané zblokovat.
6:35
Hned po vhazování v útočném pásmu střílel Niederreither a Gibson si připsal zákrok.
7:50
Kristo vybruslil zpoza švýcarské branky až na modrou a nahazoval. Ovšem hodně nepřesně.
8:10
Bodenmann zůstal na chvíli volný mezi kruhy a okamžitě na něj směřovala přihrávka. Pohotovou střelu Gibson vyrazil.
9:02
Ambühl se nenechal odtlačit od puku, a přestože se musel hodně natahovat, zblízka z pravé strany vystřelil.
10:30
Troubovo nahození směřovalo před švýcarskou branku na Mosse, který se však k teči nedostal.
11:07
Švýcaři si věří i v oslabení. Ve třech vyrazili do útoku a Gibson čelil střele Segera od modré.
11:50
Švýcarsko je kompletní.
12:17
Americká rozehrávka nebyla přesná. Zakázané uvolnění.
13:10
Carter šikovně posunul puk na pravou stranu na Petryho, mezi tím spěchal před branku a americký obránce mu chtěl vrátit kotouč. Dobrá myšlenka, horší provedení.
13:36
Od modré nahazoval švýcarský obránce von Gunten, Gibson si našel prostor k zákroku.
13:51
Josi posílal puk za americkou obranu na Niederreithera, ale ten se nedokázal uvolnit.
14:34
Bodenmann nadskakoval před americkou brankou při bekhendovém zakončení Cuntiho. Gibson zasáhl.
15:50
Smith si chtěl rukou posunout puk před hokejku, ale před brankou byl okamžitě obklopený několika Švýcary a musel vyjet do rohu.
16:30
Niederreither nevzdal na první pohled prohraný souboj s Johnsonem, v útočném pásmu se ještě vrátil k puku a zakončovat mohl Plüss.
17:50
Stapleton zakončoval u pravé tyčky po výborné práci Oshieho. Gólman Berra byl připravený.
18:30
Josi se u levého mantinelu krásně vyhnul protihráči, ale následná přihrávka před branku nevyšla.
19:55
Thompson v posledních vteřinách první třetiny obtěžoval Berru u levé tyčky, ale skóre už se nezměnilo.
20:00
Švýcaři nastoupili do semifinále mimořádně aktivně a největší šanci měl hned v první minutě Walker, jehož střelu zastavila horní tyč.
Bilance střel v první třetině je 18:9. Budou Švýcaři pokračovat v tomto trendu i po pauze?
20:01
20:30
Američané chtěli překonat střední pásmo jednou dlouhou přihrávkou, ale místo toho zahráli na zakázané uvolnění.
20:59
Švýcarům zřejmě podruhé v zápase zabránila v gólové radosti tyč. Střílel Moser.
22:30
Obraz hry se na začátku druhé třetiny moc neliší od té předchozí. Zase jsou aktivnější Švýcaři.
23:45
Švýcar Walker na střídačce rozdýchává jeden z předchozích zákroků.
24:07
Vyloučen hráč Oshie (USA), 2 min. za napadení
24:11
Josi okamžitě střílel od modré, ale minul.
24:19
A následně Američané vyhodili k Berrovi.
24:40
Suri zavezl puk zpátky do švýcarského útočného pásma a znovu střílel Josi. Ani tentokrát netrefil branku.
26:07
Američané se ubránili.
26:30
Stastny lehce posunul puk zpoza branky před Berru, který čelil střele Mosse zblízka.
26:51
Plüss v útočném pásmu neustál těsný souboj a upadl, ale vylučovat se nebude.
27:48
Ambühlova přihrávka křížem přes střední pásmo měla malou šanci na úspěch.
28:30
Ambühl znovu u puku. Tentokrát ho ze středního pásma raději nahodil.
29:33
Hunnwick si sjel po levé straně blíž ke švýcarské brance a střílel na první tyč. Berra zasáhl.
30:01
Niederreiter (Švýcarsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství) , asistence Plüss
Stav zápasu Švýcarsko - USA 1:0

Švýcaři se dostali do přečíslení 2 na 1, Plüss poslal žabku na Niederreithera, který si na vteřinu ještě potáhl puk, a pak zakončil nad předsouvajícího se Gibsona.
31:00
V podání Švýcarů je to zasloužené vedení. V první polovině zápasu byli lepší.
32:11
Thompsonovu přihrávku od pravého mantinelu zblokovali Švýcaři pryč z vlastního obranného pásma.
32:51
Faulkova střela z hranice pravého kruhu neprošla přes Walkera.
33:28
Na druhé straně pálil Vauclair a jeho pokus od modré proletěl mimo branku.
34:14
Gionta chtěl v útočném pásmu posunout puk přes švýcarského obránce k volnému protihráči, ale kotouč neměl plně pod kontrolou.
34:57
První Butlerova střela od modré k Berrovi neprošla a při druhém pokusu o ránu se americký obránce dostal do středního pásma. Ofsajd.
35:56
Moss v útočném pásmu okamžitě pálil po převzetí puku, ale Berra dobře viděl.
37:05
Švýcar Cunti se v rohu útočného pásma dostal do obklíčení a přišel o kotouč.
37:51
Johnson tak dlouho váhal se střelou od modré, až k němu dojel Niederreither a puk zblokoval na střídačku.
38:07
Ze hřiště vyletěl další kotouč. Před momentem ho měli na střídačce Američané, teď i Švýcaři.
38:50
Američan Stastny se na poslední chvíli zapojil do defenzivní práce a zabránil v zakončení Vauclairovi. Ten by zřejmě střílel do poloprázdné brány.
39:30
Vyloučen hráč Niederreiter (Švýcarsko), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
40:00
Švýcaři jsou blízko podtržení výborných výsledků na šampionátu. V semifinále vedou po dvou třetinách nad USA 1:0. Bude senzace dokonána švýcarským postupem do boje o zlato? Uvidíme ve třetí třetině.
40:01
40:01
Američané zahajují třetí třetinu v početní výhodě.
40:33
Faulkova střela od modré k Berrovi neprošla.
41:13
Švýcaři vyhazují a závěr oslabení už asi zvládnou.
41:26
Tím spíš, když Američané zahráli na zakázané uvolnění.
41:56
Moser se chtěl protáhnout mezi dvěma Američany, ale ti se na sebe namáčkli a cestu zavřeli.
42:30
Niederreither byl sice těsně bráněný, ale přesto dokázal zakončit brejk. Navíc moc nechybělo, aby se odražený puk dostal k Plüssovi.
43:07
Vyloučen hráč Trouba (USA), 2 min. za sekání
43:20
Diazova zblokovaná střela od modré šla do ochranné sítě.
43:32
Po vhazování Američané vyhodili.
44:02
Josimu se nepovedlo zpracování, takže Američané mohli vyvézt puk do útočné třetiny.
44:50
Závar v americkém brankovišti! Švýcaři sehráli parádní kombinaci, ale Gibson se roztáhl na čáře a pokryl střelu Vauclaira. Carter pak posunul branku a bude vyloučen.
44:50
Vyloučen hráč Carter (USA), 2 min. za zdržování hry
45:07
17vteřinovou přesilovku 5 na 3 Švýcaři nevyužili, ale teď pokračuje jejich klasická početní výhoda.
45:59
Americká branka je znovu posunutá, vyvrátil ji gólman Gibson, ale další trest by byl hodně přísný.
46:35
Po střele Josiho od modré Gibson nemusel zasahovat.
46:50
Američané jsou po téměř čtyřech minutách kompletní.
47:33
Smith se nadechl k hrátkám s pukem v útočném pásmu, ale Švýcaři byli znovu dostatečně důrazní a nic mu nedovolili.
47:42
Vyloučen hráč Petry (USA), 2 min. za nedovolené bránění
Američané v pěti moc dlouho nebyli, protože Petry fauloval.
48:20
Švýcaři musejí začít u vlastní branky.
49:03
Ofsajd Furrera.
49:14
Nechybělo moc a Američané mohli slavit vyrovnávací gól v oslabení. Berra při zákroku lapačkou promáchl a střela Mosse se otřela o horní tyč.
49:42
Američané jsou kompletní, tohle oslabení jim nedělalo problémy a hrozbu při švýcarských přesilovkách ve třetí třetině úspěšně eliminovali.
50:11
Walker (Švýcarsko) vstřelil branku (3. gól na mistrovství) , asistence Moser 82 a Furrer
Stav zápasu Švýcarsko - USA 2:0

Teď už ale Švýcaři odskakují do vedení 2:0. Walker měl před sebou úplně volnou cestu od modré až k brance, napřáhl a přiblížil velkou senzaci.
51:50
Od modré postupně stříleli Blindenbacher, Hollenstein a Furrer, ale ani jedna rána neměla gólové parametry.
52:40
Energičtí Švýcaři snad jako kdyby ani nepřemýšleli, že jsou pár minut od neuvěřitelného úspěchu. Stále hrají špičkově.
54:10
Až nyní Švýcaři trochu zazmatkovali před vlastní brankou, ale Gionta toho u pravé tyče nedokázal využít.
55:01
Američané začínají od vlastní branky. Přechod středního pásma jim dělá problémy.
56:04
Další minuta uplynula a Američané během ní nic nevymysleli.
56:36
Až nyní se Američané dostali do útočného pásma. K vhazování po pravici Berry jim pomohlo nahození Hunwicka.
57:11
Suri a spol. ušetřili další desítky vteřin v útočném pásmu.
57:40
Američané hrají v šesti bez gólmana!
58:07
Zakázané uvolnění Švýcarů.
58:15
Berra zasáhl proti střele Mosse i dorážce Stastneho.
59:41
Suri (Švýcarsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství)
Stav zápasu Švýcarsko - USA 3:0

Švýcaři to opravdu dokáží, postoupí do finále! Razítko na jejich senzační postup dal Suri skórující do prázdné branky.
59:45
Fanoušci nadšeně hopsají v hledišti, Švýcaři mají jisté stříbro!
Tento výsledek vlastně dává trochu jiný rozměr i českému vyřazení ve čtvrtfinále, protože Švýcary o kolo dál nedokázaly zastavit ani Spojené státy americké.
Švýcaři byli znovu mimořádně precizní, Američanům nedali šanci a sami postupně navyšovali náskok.
Američané se tak utkají zítra od 16 hodin o bronz s Finskem a Švýcaři si zahrají zápas, o němž před šampionátem ani nesnili: finále proti Švédsku od 20.30.
Díky za pozornost u sledování on-line reportáže, užijte si sobotní večer.

14. 5. 2015 15:15USA–Švýcarsko 3:1
18. 5. 2013 19:00Švýcarsko–USA 3:0
15. 5. 2012 19:15USA–Švýcarsko 5:2
24. 2. 2010 21:00USA–Švýcarsko 2:0
16. 2. 2010 21:00USA–Švýcarsko 3:1