Hezký večer! Vítáme Vás u online přenosu z utkání skupiny A mezi Francií a Švýcarskem, které se odehraje v pražské O2 aréně. Obě mužstva včera těsně ztratila svůj první zápas na šampionátu, a dnes jistě budou chtít úvodní patálie napravit.
Zvláště Švýcarsko musí přidat – prohra 3:4 po nájezdech s Rakouskem byla zatím jedním z největších zaváhání turnaje. Francie zase nezvládla konec duelu s Německem, branku na 1:2 totiž dostala jen minutu před koncem základní hrací doby.
Pro oba týmy je jistě cílem postup do vyřazovací části. Švýcaři, kteří se v roce 2013 probojovali až do finále, chtějí dokázat, že patří mezi 7-8 nejlepších týmů světa. Francie by zase ráda zopakovala loňskou senzační účast ve čtvrtfinále.

Rozhodčí: Hodek (CZE), Rantala (FIN) - Puolakka (FIN), Philblad (SWE)
Počet diváků: 8 780

Ve francouzském týmu jsou bratři Yorick a Sacha Treillové, kteří oba v minulosti působili v extralize. Sacha nyní hraje za německý Straubing, Yorick za francouzský Grenoble. Za Švýcary zase hraje Kevin Fiala, jehož rodiče pochází z Česka.
Jedním z dvojice hlavních rozhodčích je Čech Pavel Hodek.
0:00
0:39
ze začátku jsou aktivnější Švýcaři. Jejich akce však skončila offsidem
1:08
První zákrok si připsal Huet.
3:10
Francie se teď pokouší o nápor, jejich střely od modré však netrefily branku.
3:18
Pokus Du Boise byl sražený do ochranné sítě.
4:32
Brunnera v nadějné pozici v mezikruží včas zablokoval francouzský obránce.
5:40
Rousselova lajna teď zatlačila Švýcara v jejich pásmu. K zakončení se však Francouzi nedostali.
6:28
Huet teď měl štěstí! Střela od modré mu škrtla rukáv a branku minula pouze o pár centrimetrů.
7:31
Vyloučen hráč Streit (Švýcarsko), 2 min. za držení hole
Du Boise se Streitem teď mezi sebe u mantinelu zmáčkli Costu. Streit půjde na trestnou lavici.
9:59
Švýcaři přesilovku přežili i díky několika pěkných zákroků Genoniho. Hned po Streitově návratu na led však nebezpečně střílel Rieder.
10:02
Vyloučen hráč Da Costa (Francie), 2 min. za sekání
Teď si zahrají přesilovku Švýcaři.
10:49
Vyloučen hráč Hollenstein (Švýcarsko), 2 min. za krosček
Ta však neměla dlouhé trvání. Je tu totiž další vyloučení. Síly na ledě se tak srovnají. Hollenstein inkasoval dvě minuty za krosček.
12:16
Ani jeden tým ještě nebyl ve vyložené šanci. Hraje se ale v poměrně svižném tempu. Obě mužstva dobře bruslí.
13:23
Vyloučen hráč Hollenstein (Švýcarsko), 2 min. za hákování
Hollenstein jde znovu na trestnou lavici. Tentokrát za hákování.
13:54
Švýcaři vyhazují po vyhraném buly.
14:39
Švýcaři se v oslabení dostali do nebezpečné pozice. Obránce Josi zachytil francouzskou rozehrávku, přečíslení 3:2 ale vychytal Huet.
15:16
Vyloučen hráč Treille (Francie), 5 min. za vražení na hrazení
Hraje se znovu 4 na 4. Sacha Treille dostává pět minut plus do konce utkání za úder do oblasti hlavy a krku.
15:35
Hollenstein (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Brunner a Josi
Stav zápasu Francie - Švýcarsko 0:1

Hollenstein vtrhl do pásma Francie a krásně si zpracoval Brunnerovu přihrávku vzduchem. Poté v pádu vypálil a Huet jeho střelu pod břevno trochu překvapivě pustil za záda. Hollenstein tak napravil předchozí dvě vyloučení a posílá svůj tým do vedení.
17:19
Pokračuje dlouhá přesilovka Švýcarů. Další Hollensteinovu střelu tentokrát Huet kryje.
19:17
Švýcaři rozehrávají puk za svou brankou, ale rozhodně nikam nespěchají. První dějství se už pouze dohrává.
20:00
První třetina se více povedla Švýcarům, kteří přežili několik oslabení a následně udeřili z hole Hollensteina. Švýcarsko oproti svému první zápasu s Rakouskem zjednodušilo hru a více jde do brány. Francie na druhou stranu zatím nepředvádí nic oslnivého. Nejvíce se daří Rousselově pětce.
Střely na branku v první třetině: 5:15
20:00
21:23
Josi (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Fiala a Blum
Stav zápasu Francie - Švýcarsko 0:2

Kráááásný gól Josiho! Švýcarský obránce se vřítil do útočné třetiny, kde dostal přihrávku do jízdy od Fialy. Poté prokázal obdivuhodnou chladnokrevnost, když s pukem projel obranou soupeře a zakončil za padajícího Hueta.
23:18
Švýcaři pokračují v drtivém tlaku. Francie přestala bruslit a zatím se ve druhém dějství k ničemu nedostala.
23:59
Grossmann se protáhl podél hrazení a centroval před branku, obránci Francie však jeho záměr vystihli.
24:16
Vyloučen hráč Fleury (Francie), 2 min. za hrubost
25:16
Začíná druhá minuta přesilovky Švýcarů. Francouzi se zatím zuby nehty brání.
26:34
Ambühl se nebezpečně dral do branky soupeře, ale Huet jeho atak ustál.
27:02
Vyloučen hráč Wieser (Švýcarsko), 2 min. za podražení
Francouzi si zahrají přesilovku a budou tam mít jedinečnou šanci dostat se zpět do zápasu.
28:01
Obránce Francie Hecquefeuille se dostal ke dvěma nebezpečným střelám, ale Genoni se pokaždé včas přemístil.
28:16
Vyloučen hráč Walker (Švýcarsko), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
Švýcarsko je znovu v oslabení. Tentokrát za příliš mnoho hráčů na ledě.
28:39
Vyloučen hráč Hecquefeuille (Francie), 2 min. za podražení
A je tu opět hra 4 na 4. Dravý Ambühl se dostal ve vlastním oslabení do šance, ale Huet byl připraven. Švýcarský hokejista byl ale faulován Hecquefeuillem.
31:37
Brunnerova lajna je velmi nebezpečná. Od modré střílel Josi, ale Huet jeho přízemní projektil nakonec zkrotil.
32:23
Francii se nedaří udržel puk na holi. Naopak Švýcaři jsou teď v laufu a neustále na soupeře dotírají. Útočníky výborně doplňují dobře bruslící obránci.
33:13
Vynikající zákrok Hueta! Brankář si za vydatné pomoci svého obránce poradil s přečíslením Švýcarům. Nepříjemná byla zvláště dorážka Biebera.
35:13
Walker teď před Huetem umně tečoval střelu Schäpiho, ale zkušený brankář si s tím poradil.
36:30
Obrovská příležitost Francie! Claireaux byl uplně sám tři metry před Genonim, ale nepodařilo se mu střelu dostatečně zvednout.
37:11
Vyloučen hráč Desrosiers (Francie), 2 min. za příliš mnoho hráčů na ledě
38:05
Švýcaři drží soupeře zkrátka a přesilovku mají dobře rozehranou. Střela De Boise od modré prolétla těsně vedle šibenice.
39:42
Francie se nakonec ubránila, Huet však musí být stále ve střehu. Teď kryl pokus Biebera.
40:00
40:00
40:01
Druhé dějství jednoznačně ovládli Švýcaři, kteří se zřejmě poučili z utkání s Rakouskem a hodně zjednodušili hru. Jsou draví a skvěle napadají. Francie bude muset ve 3. třetině zabrat...
41:33
Vyloučen hráč Schäppi (Švýcarsko), 2 min. za podražení
43:09
Švýcaři se znovu osvobozují, Francii se nedaří udržet se v útočném pásmu.
43:50
Tyčka! Švýcaři vystihli rozehrávku Francie a jeli dva na jednoho. Walker správně vyhodnotil situaci a rozhodl se vypálit. Huet nestihl zareagovat, střela lízla spojnici.
45:38
Tlak Francie zatím nepřichází, Švýcaři stejně jako v předchozím dějství příkladně napadají.
46:44
Tempo hry malinko polevilo, současný stav vyhovuje Švýcarům.
47:49
Meunier se teď krásně uvolnil a vystřelil z mezikruží. Genoni vyrazil do rohu.
48:31
Raux (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Francie - Švýcarsko 1:2

Francie snižuje! V nepřehledné skrumáži před brankou se nejlépe zorientoval Raux. Švýcaři trochu polevili a hned přišel trest.
50:01
Začala poslední desetiminutovka základní hrací doby. Podaří se Francii utkání dorovnat nebo naopak Švýcaři udeří a vedení si pojistí?
52:59
Nebezpečný průnik teď předvedl Fleury, který se pustil hned mezi trojici Švýcarů. Ti ho však rozhodili, a proto nestihl zakončit.
53:13
Další šance Francie a v ní Yorick Treille. Genoni je však zatím jistý.
55:51
Švýcaři evidentně znervóznili a mají teď co dělat, aby nabuzené Francii stačili. Schyluje k závěrečnému drtivému tlaku modrých?
57:01
Šance na opačné straně kluziště! Nepříjemnou střelu Biebera zastavil Huet.
58:01
Začínají poslední dvě minutu utkání.
58:34
Švýcarsko teď drží kotouč, Francii se nedaří dostat do útočné třetiny.
58:58
Francie zkouší hru bez gólmana!
59:06
Suri (Švýcarsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Brunner
Stav zápasu Francie - Švýcarsko 1:3

Tak to byla lahoda! Švýcarsko předvedlo, že i gól do prázdné branky může stát za to. Brunner důvtipným lopem přes půl hřiště našel Suriho, který už to měl lehké.
59:46
Zápas už se jen dohrává.
Nejlepším hráčem Francie byl podle očekávání zvolen brankář Christobal Huet. Švýcarským hráčem utkání je bek Roman Josi, který vstřelil rozhodující branku.
Statistiky po utkání: Střely na branku: 20:35. Trestné minuty: 45:10. Využití: 1:1.
Švýcaři potvrdili roli favorita a Francii poměrně s přehledem přehráli. Vyplatila se jim jednoduchá hra založená na důrazném napadání, bruslení a časté střelbě. Francie zápas dokázala zdramatizovat, závěrečný tlak však nebyl dostatečně intenzivní.
Švýcarsko má po dnešku čtyři body stejně jako Česká republika. Francie je stále na nule, příští zápas ho ale čeká Rakousko, a má tedy velkou šanci bodovat. Švýcarsko se za dva dny utká s Německem.
To je od nás pro dnešek vše. Přejeme dobrou noc a příjemný vstup do nového týdne.