Příjemné odpoledne. Hokejisty Lotyška a Francie čeká na mistrovství světa poslední duel v základní skupině. Vývoj zápasu přinese iDNES.cz od 16.15 v on-line reportáži.
Francie je v tabulce pražské skupiny poslední, Lotyšsko má o bod víc. Poražený tým z tohoto zápasu tak z elitní divize šampionátu sestoupí. Pokud by ale Francouzi zvítězili v prodloužení, měly by oba týmy stejně bodů jako dosud šesté Rakousko a to by vzhledem k horším vzájemným zápasům sestoupilo.
Lotyši mohou těžit z větší odpočatosti, po sobotní důležité výhře 2:1 v prodloužení nad Rakouskem totiž měli dva volné dny. Naopak Francouzi ještě v pondělí hráli se Švédskem, kterému podlehli 2:4.

Rozhodčí: Mayer (USA), Rönn (FIN) - Suominen (FIN), Lhotský (CZE)
Počet diváků: 15 167

0:00
1:28
Lotyšského brankáře Masalskise zachránila po nahození puku od mantinelu v podání Francouze Janila tyč.
1:40
Nyní si lotyšský gólman připsal úspěšný zákrok proti dobré střele Rauxe.
2:55
Masalskis znovu v akci, zasahovat musel proti Fleurymu, který se k němu probil.
3:40
Lotyši poprvé na delší dobu v útoku, do zakončení se ale nedostali.
4:40
Hecquefeuille nahodil puk na lotyšského brankáře, ten měl nečekané potíže, ale situaci nakonec ustál.
6:11
Moc dobrý pohyb v podání Francouzů dělá Lotyšům v úvodu zápasu velké potíže.
6:40
Zničehonic velká šance Lotyška! Od spoluhráče, který za bránou podklouzl, dostal Berzinš před bránu se štěstím přihrávku, zblízka však těsně přestřelil.
7:55
Francouzi dál útočí.
8:55
Po přejetí modré čáry pohotově pálil Sacha Treille, trefil ale lotyšského obránce, který mu padl do střely.
10:16
Claireaux vyjel zpoza brány a snažil se mezi betony překonat brankáře, Masalskis ale byl připravený. Claireaux zároveň zamíří na trestnou lavici za následné dorážení do gólmana.
10:16
Vyloučen hráč Claireaux (Francie), 2 min. za hrubost
11:24
Daugavinš (Lotyšsko) vstřelil branku (5. gól na mistrovství) , asistence Darzinš a Galvinš
Stav zápasu Lotyšsko - Francie 1:0

Lotyši byli dosud v zápase horším týmem, v přesilovce se však prosazují. Pomohla jim velká francouzská chyba, obránce Janil totiž před svou bránou puk poslal jen na hůl Dugavinše, který pohotově trefil odkrytou část brány.
12:15
Francouzi se natlačili do lotyšského gólmana, který zasáhl i proti Rechově nebezpečné teči. Důraz útočníků zároveň vedl k posunutí brány.
13:34
Francouzi dál ostřelují brankáře, který teď zasáhl proti ráně Roussela.
14:13
Lotyško se při bránění náskoku v případě problémů neostýchá vyhodit puk na zakázané uvolnění.
15:30
Francouzské nahození puku na Reche najíždějícího do útočného pásma neprošlo přes obránce.
16:42
Další Masalskisův zákrok proti celkem dobré střele, kterou vyslal Sacha Treille.
18:20
Teddy Da Costa se snažil při mantinelu protáhnout do útoku, obránce jej ale nepustil.
19:44
Obrovská francouzská šance. Fleury nahodil puk z pravé strany na Roussela, ten v tísní usměrnil střelu jen do boční sítě odkryté brány.
20:00
Francouzi byli v první třetině výrazně aktivnější, soupeře přestříleli v poměru 11:2, ale po jejich chybě se v přesilovce prosadili Lotyši.
20:00
21:27
Sotnieksovu střelu tečoval Sprukts, puk ale bránu minul.
21:39
Vyraženou Fleuryho střelu nedokázal zblízka do brány poslat Roussel.
21:39
Vyloučen hráč Fleury (Francie), 2 min. za napadení
22:47
Galvinš (Lotyšsko) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Lotyšsko - Francie 2:0

Také druhou přesilovku Lotyši využívají, ze tří dosavadních střel vytěžili dva góly. Galvinš se prosadil střelou od modré, která brankáři Huetovi proletěla nad ramenem.
24:57
Teddy Da Costa pálil z úhlu, trefil brankáře Masalskise do helmy. Rozhodčí ale ještě umožnili Francouzům dorážku, kterou lapil otřesený lotyšský gólman.
25:01
Vyloučen hráč Širokovs (Lotyšsko), 2 min. za podražení
26:17
Francouzi drží v přesilovce puk, ale k bráně se jijm zatím probojovat nedaří.
27:01
Lotyšsko je v plném počtu.
27:20
Mikelis Redlihs míchal s pukem, nakonec přihrál před bránu jednomu ze spoluhráčů, který ale zblízka brankáře nepřekonal.
27:38
Claireaux nájezdem z levé strany proti lotyšskému brankáři neuspěl.
28:13
Puk vyhozený ze hřiště trefil do tváře lotyšského trenéra Belevskise, který si nyní tvář leduje.
28:53
Francouzi se snažili založit brejk, nakonec ale byli rádi, že Masalskis alespoň pokryl jejich nahození lapačkou a bude se tak vhazovat před ním.
29:05
Indrašišovu střelu chytil francouzský brankář Huet, byl to teprve jeho druhý úspěšný zákrok v utkání.
28:27
Puk, který se po Fleuryho střele odrážel od zadního mantinelu, krásným skokem chytil lotyšský gólman.
28:47
Vyloučen hráč Daugavinš (Lotyšsko), 2 min. za hákování
30:47
Lotyšské oslabení je u konce, Francouzi se v přesilovce vůbec neprosadili.
32:58
Lotyši ojediněle v útoku, puk ale pouze odevzdali.
33:45
Bertranda, který před bránou usměrňoval Rousellovo nahození od modré, vychytal Masalskis. Franouze však čeká další přesilovka.
33:47
Vyloučen hráč Širokovs (Lotyšsko), 2 min. za hákování
33:55
Hecquefeulli střílel hned po vhazování do Masalskise.
34:40
Po trestuhodné ztrátě puku v podání jednoho z francouzských obránců se řítil kupředu Džerinš, nakonec jej ale další z beků zastavil.
34:56
Meunier bránu v docela dobré pozici přestřelil.
35:47
36:55
Závar před lotyšskou bránou je zbytečný, po Auvituově nahození už měl totiž puk dlouho předtím pevně ve své moci brankář Masalskis.
37:31
Při lotyšském přečislení 2 na 1 vyrazil francouzský brankář Huet ramenem dobrou Bukartsovu střelu.
37:57
Vyloučen hráč Da Costa (Francie), 2 min. za zásah do oblasti hlavy a krku
38:57
Masalskisem vyražený kotouč nedokázal žádný z Francouzů dorazit do brány. Nejrychleji byl u něj bek Redlihs.
39:57
Francie je v plném počtu.
40:00
Ve druhé třetině už francouzský tlak nebyl, i vinou rychle inkasovaného druhého gólu, tak obrovský jako v úvodní části. Spolupořadatel šampionátu v roce 2017 je stále blíž sestupu z elitní divize, na hráčích už se začíná projevovat frustrace.
40:00
41:00
Francouzi nastoupili do třetí třetiny s velkou chutí, soupeře se snaží zatlačit.
41:21
Francouzská šance. Po dobré kličce pálil Stephane da Costa těsně vedle brány.
42:58
Francouzský brankář Huet zblízka vychytal Skvorcovse.
44:10
Lotyši se snaží natahovat čas, několikrát po sobě kvůli tomu jen tak vyhodili puk vpřed.
45:36
Francouzi potřebují impuls v podobě snižujícího gólu, jejich hra je stále ve větší křeči.
46:17
Lotyšsko se drží v útoku, když měl možnost, puk přikryl pod lapačku francouzský brankář Huet.
47:06
Bertrand při kličkování na modré vjel do ofsajdu.
48:21
Da Costa (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství) , asistence Fleury
Stav zápasu Lotyšsko - Francie 2:1

Da Costa pohotově ze vzduchu dorazil do odkryté brány Fleuryho vyraženou střelu.
48:50
Francouzi se vracejí do zápasu, k záchraně potřebují dnes získat nejméně dva body, teď jim tedy jde o to, vstřelit ještě gól a dostat tak zápas aspoň do prodloužení a pak rozhodnout.
50:40
Lotyši už se soustředí výhradně na bránění.
51:25
Teď ale Lotyši ujeli do brejku, Džerinš se objevil sám před Huetem, ovšem v dobré šanci neuspěl.
52:57
Francouzi v útočných akcích chybují, každou takovou možnost Lotyši využívají a puk vyvážejí dopředu.
53:32
Chakiachvilliho střelu z dálky si pohlídal lotyšský brankář Masalskis.
53:53
Desrosiers už se chystal k pohotové střele, vložil mu ale do ní hůl Galvinš.
54:50
Francouzi se dál nedostávají do zakončení.
55:19
Treille (Francie) vstřelil branku (1. gól na mistrovství)
Stav zápasu Lotyšsko - Francie 2:2

Treille dostal puk téměř na modrou čáru, střelu skrytou hradbou těl nedokázal Masalskis zlikvidovat. Rána byla zřejmě i tečována.
55:43
Francie nechce čekat na prodloužení, o své záchraně chce rozhodnout ještě v základní hrací době, což by k sestupu odsoudilo Lotyše. Francouzská výhra v prodloužení by poslala ven z elity Rakušany.
57:58
Francouzi se tlačili dopředu, Lotyši pak díky tomu jeli do přečíslení 4 na 3. Na konci akce byl Sprukts, který se snažil zakončit bekhendem, u své pravé tyče ale dvojicí výborných zákroků zasáhl Huet.
58:47
Na druhé straně nebyl ve špatné šanci Fleury. Z mezikruží ale bránu minul.
59:50
Masalskis vychytal Lotyšsku záchranu skvělým zákrokem! Lotyš Sotnieks trestuhodně ztratil puk na útočné modré čáře, díky tomu Desrosiers vyrazil do samostatného nájezdu proti brankáři, kterého ale nepropálil.
60:00
Lotyšsko už díky získanému bodu slaví záchranu, Francouzi ale potřebují v prodloužení nebo v nájezdech zvítězit, jinak se na jejich úkor udrží Rakušané.
60:00
60:20
Prodloužení zahajují v útoku Lotyši.
60:30
Lotyš Sotnieks se obtočil kolem brány a s přispěním brankářovy hokejky trefil tyč.
60:53
A tyč i na druhé straně! Trefil ji Fleury, da Costa pak před odkrytou bránou nedokázal trefit odražený puk.
61:57
Po klidnější části hry šli do útoku Lotyši, dopustili se ale postavení mimo hru.
63:05
Další francouzská střela do tyče! Nejprve Fleury pálil do brankáře, brankovou konstrukci z dorážky trefil da Costa.
64:20
Mikelis Redlihs kroužil kolem francouzské brány, k zakončení se však neodhodlal.
65:00
O sestupujícím z pražské skupiny mistrovství světa rozhodnou až samostatné nájezdy. Ohrožení Rakušané budou na dálku fandit Lotyšům, kteří už mají záchranu jistou.