Vítejte u zápasu Severní Amerika - Švédsko, který začne krátce po 21:00. Týmy teprve nastupují na led.
Teď halou Air Canada Center v Torontu zní hymny obou týmů. (Hymny tedy zazní celkem tři, Severní Amerika je složená z hráčů Kanady a USA.)
0:00

Rozhodčí: Sutherland (CAN), Dwyer (CAN) - Amell (CAN), Miller (CAN)
Počet diváků: 19 104

0:30
Matthews (S. Amerika) vstřelil branku (2. gól v sezóně)
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 1:0

Tak to je neuvěřitelné. McDavid hned po buly vlétl do obrany soupeře, prodral se až před gólmana, vystřelil, puk se odrazil k Matthewsovi a ten ho dorazil za Lundqvista.
0:57
A mohlo to být 2:0! Gaudreau se dostal do samostatného úniku, byl faulovaný a rozhodčí nařídili trestné střílení. To však útočník neproměnil, střílel vedle.
1:35
Trocheck (S. Amerika) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Gostisbehere
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 2:0

Co se nepovedlo Gaudreauovi, dokonal Trocheck. Gostisbehere naznačil ránu od modré čáry, ale prudkou přihrávkou našel právě Trochecka, který si přehodil puk na bekhend a zavěsil do odkryté branky!
2:41
Do dalšího průniku se dostal bleskurychlý McDavid, ale Lundqvist ho vychytal.
3:20
Vyloučen hráč Karlsson (Švédsko), 2 min. za nedovolené bránění
Švédové jsou jako opaření, takový začátek asi nečekali. Teď navíc budou hrát v oslabení.
4:28
Nepříjemně pálil Jack Eichel, byť z ostrého úhlu. Henrik Lundqvist si pohlídal mezírku u brankové konstrukce a tentokrát podržel tým.
5:20
Švédové se nakonec ubránili, ale Lundqvist byl v zápřahu.
5:55
Vyloučen hráč Nugent-Hopkins (S. Amerika), 2 min. za podražení
Teď mají Švédové šanci odpovědět a dostat se do zápasu.
6:35
V oslabení zahrozil Couturier, vychytal ho Lundqvist. Následuje první šarvátka v zápase.
7:05
Karlssonova bomba od modré zblokovaná.
7:39
Ofsajd Švédů, vypadá to, že ani oni svou první přesilovku nevyužijí.
7:55
Mladíci Severní Ameriky jsou v plném počtu.
8:24
Forsberg (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Hornqvist a Bäckström
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 2:1

Přesilovku Švédové nevyužili, ale hned poté udeřili! A brankář Gibson se červená. Ránu tahem od Filipa Forsberga propustil pod rukou, tento gól měl chytit. Švédsko se každopádně vrací do zápasu.
9:25
Lundqvist si poradil s nahozením Eichela.
9:48
Závar před brankou Gibsona. Ten předvedl nejistý zákrok, nevěděl, kde je puk, okamžitě se k němu vrhlo několik útočníků Švédska, ale rozhodčí předčasně přerušili hru.
10:27
Vyloučen hráč Jones (S. Amerika), 2 min. za nedovolené bránění
Jones nedovoleně zastavil Henrika Sedina, který neměl puk.
10:38
Švédové zamkli soupeře v jeho obranném pásmu.
11:04
Gibson vyrazil puk, ale asi ani nevěděl jak. Poté Švédsko vyhazuje.
11:34
Eriksson dorážel z bezprostřední blízkosti, ale v klíčové chvíli netrefil puk.
12:27
Mladíci ustáli u druhou přesilovku Švédska. Oba týmy v plném počtu.
12:54
Švédsko se dostalo do zápasu, poslední minuty jsou aktivnější. Výborně forčekují.
13:23
McDavid se málem dostal do svého třetího protiútoky v zápase, ale přihrávka na něj byla nepřesná.
13:58
Gaudreau (S. Amerika) vstřelil branku (2. gól v sezóně) , asistence Gostisbehere
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 3:1

Napodruhé to Johnny Hockey dokázal! Dostal se do samostatného nájezdu, na rozdíl od svého trestného střílení však nepálil, ale krásně Lundqvista vymíchal. Parádní blafák do forhendu. 3:1.
14:25
Vyloučen hráč Gostisbehere (S. Amerika), 2 min. za nedovolené bránění
Komplikace pro Severoameričany. Gostisbehere fauloval a Švédsko má další šanci snížit.
14:53
Severní Amerika vyhazuje.
15:54
Obránce Ryan Murray teď zaskočil za brankáře Gibsona! Henrik Sedin střílel skoro do prázdné branky, ale bek mladíků zaklekl a útočníka vychytal.
16:28
Bäckström (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Forsberg a Karlsson
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 3:2

Švédové opět zaskočili soupeře krátce po konci přesilovky. Tentokrát udeřil Backstrom, který trefil odkrytou branku. Pěkný pas mu poslal Forsberg.
18:22
Tak to je síla! McDavid jel už počtvrté během první třetiny sám na Lundqvista, ale zakončil do tyče! Švédská obrana si s ním neví rady.
19:59
V poslední sekundě tvrdě vypálil Backstrom, Gibson připraven.
20:00
Viděli jsme možná nejatraktivnější třetinu na turnaji. Hokej má obrovské tempo, švédská obrana nestíhá pohlcovat bleskurychlé výpady mladíků. Ti zas několikrát zbytečně faulovali a dvakrát inkasovali hned po skončení oslabení.
20:00
21:04
Hedman z úhlu prověřil Gibsona, který si vůbec nebyl jistý, kam puk vyrazil. Nakonec si lehl na záda a rukavicí skryl puk.
21:20
Do šance se dral Gaudreau, ale tělem ho zastavil švédský bek. Vypadalo to, jak faul, ale rozhodčí byli jiného názoru.
22:01
Daniel Sedin pálil příklepem těsně vedle.
22:30
Gibson si připsal tři zákroky během pár sekund. Napřed dvakrát nejistě vyrazil puk před sebe, ale pokaždé následnou dorážku chytil. Zvlášť poslední zákrok vykopnutým betonem ale byl parádní.
23:55
Teď se chvíli oba týmy prali o puk ve středním pásmu.
24:04
Výborný Lundqvist! To byl skvělý postřeh. Zkušeného brankáře nenachytal MacKinnon, který se dostal k odraženému puku před brankou Švédů.
25:26
Gibson nerozehrál dobře za svou brankou, ale Eriksson toho nedokázal využít.
26:12
Backstromova lajna zavřela mladíky v jejich třetině, ale pak se do protiútoku dostal (kdo jiný než) Gaudreau a nebezpečně pálil.
26:12
Hornqvist před chvíli udeřil Troubu do obličeje, ale rozhodčí si toho nevšimli.
27:03
Soderbergovu ránu zápěstím vyrazil Gibson vyrážečkou.
28:28
Zakázané uvolnění Švédska. Skandinávci nicméně působí v obraně jistěji než v první třetině.
29:07
Vyloučen hráč Söderberg (Švédsko), 2 min. za nedovolené bránění
Soderberg vlétl před branku soupeře a tam zahodil Gaudreaua. Teď musí na trestnou lavici.
29:52
McDavid střílel v přesilovce do šibenice, ale Lundqvist situaci ustál a vytěsnil puk ramenem.
30:56
Skvělá přesilovka Severoameričanů, Lundqvist se musel činit.
31:01
Zápas ve druhé třetině trochu změnil charakter. Švédové hrají opatrněji, organizovaněji. Na střely je to vyrovnané 26:26.
32:28
Nečekaně prudká rána příklepem od Jonese, který pálil skoro od modré čáry při vjezdu do třetiny. Lundqvist měl co dělat.
32:59
Mladíci teď několikrát vystřelili zpoza obránce z větší dálky.
33:21
Parádní zákrok švédské brankáře, který reflexivně vykopl pohotovou ránu Gaudreaua. Podobně jako včera proti Finům, i dnes se Lundqvist zlepšuje v průběhu zápasu.
34:44
Lundqvist nádherně vyčapal Drouina, který pálil po pasu McDavida. Rána našla jen lapačku brankáře.
35:37
McDavid si bravurně prohodil Hedmana a vystřelil z úhlu. To byla hokejová paráda. Byl to třicátý zákrok Lundqvista.
36:59
Mackinnon se opřel do střely z levé strany, Lundqvist připraven.
37:19
A zase Král Henrik! Od beka Hedmana se nečekaně odrazil puk, ale Lundqvist byl pozorný a lapil ho do rukavice.
37:34
Vyloučen hráč Stralman (Švédsko), 2 min. za hákování
Po delší době uvidíme přesilovku. Zahrají si ji Severoameričané po faulu Stralmana.
38:43
MacKinnon nebezpečně tečoval před Lundqvistem, ale puk nakonec těsně minul branku.
38:32
Švédové jsou posledních asi šest minut pod drtivým tlakem, Gibson už dlouho neměl žádná zákrok.
39:38
Vyloučen hráč Ekman-Larsson (Švédsko), 2 min. za sekání
Švédové se sice ubránili, ale hned zase půjdou do čtyř. Ekman-Larsson se nechal trochu zbytečně vyloučit za sekání.
40:00
Druhá třetina byla opatrnější, nebylo už k vidění tolik samostatných průniků, ale dál se hraje ve svižném tempu. Posledních deset minut druhé třetiny lépe zvládli mladíci, kteří předvedli drtivý tlak.
Lundqvist musí být úplně propocený, chytá jednu střelu za druhou. Jen díky němu prohrávají Švédové jen o gól. Poměr střel po druhé třetině: 37 – 27.
40:00
40:06
Kuriózní situace, rozhodčí pravděpodobně zapomněli, že Švédové hrají v oslabení a pískli jim icing. Chybu následně nepřiznali.
41:29
Riellymu utekl puk a Švédové tak zvládli oslabení bez újmy.
42:47
Agilní bek Karlsson chtěl po delší době prověřit Gibsona, ale mířil mimo.
43:58
Gibson se vytáhl! Od modré vyslal bombu Karlsson, tu navíc šikovně tečoval Berglund. Mladý brankář ale na změnu směru stačil zareagovat.
45:31
Zakázané uvolnění mladíků. Těm se teď příliš nedaří, nejsou tak suverénní jako v první fázi zápasu. Jako by na ně dolehla tíha okamžiku, ví, že musí vyhrát.
46:10
Berglund (Švédsko) vstřelil branku (1. gól v sezóně) , asistence Karlsson
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 3:3

A je vyrovnáno. Berglund byl odměněn za svou aktivitu. Opět clonil Gibsonovi, který tentokrát na jeho teč nestihl zareagovat. Od modré pálil ofenzivní bek Karlsson. Mladíci teď nestíhají.
47:30
Nugent-Hopkins málem dosáhl na mazaný pas Gaudreaua, Lundqvist měl štěstí.
49:05
Puk se odrazil před Ryana Murrayho, který se ocitl zcela sám před Lundqvistem, jenže ten byl v rozkleku včas.
49:17
Mladíci přestávají být přesní v kombinace, zápasu teď vládnou Švédové.
49:54
Vyloučen hráč Trocheck (S. Amerika), 2 min. za vražení na hrazení
Zbytečný útočný faul ve chvíli, kdy by se mladíci potřebovali znovu dostat dohry. Místo toho se budou dvě minuty bránit ve čtyřech.
50:22
Gibson vyráží střelu Daniela Sedina.
51:33
Švédové se opět usadili ve třetině soupeře.
52:57
Teď se hraje ve středním pásmu, oba týmy působí trochu unaveně.
53:58
Mladíci vědí, že musí skórovat ještě v základní hrací době, aby měli větší šanci na postup. Zkouší útočit, ale už to není ono.
54:55
McDavida trefila sražená střela do obličeje. Dál ale hraje.
55:34
Vyloučen hráč McDavid (S. Amerika), 2 min. za držení protihráče
Další ze série zbytečných útočných faulů mladíků. Je pravda, že musí riskovat, ale tohle McDavid přehnal. Za jízdy si zezadu přitáhl Stralmana a rozhodčí si toho všimli.
55:53
Trocheck dobře napadá, ale Karlsson puk udržel.
56:13
Gibson si poradil s tečovanou střelou od modré.
56:59
Scheifele vyhazuje až k Lundqvistovi.
57:37
Mladíci se dobře ubránili, to je pro ně pozitivní. Ale na druhou stranu vyloučením McDavida ztratili cenné dvě minuty.
58:23
Mladíci se marně snaží získat puk, Švédové hrají aktivně.
59:31
Bek Gostisbehere měl na hokejce vítěznou ránu. Bohužel pro Severní Ameriku těsně minul.
59:58
Zakázané uvolnění Švédů. Buly před Lundqvistem.
60:00
Švédové tedy postupují do semifinále, mladíci se budou snažit v prodloužení urvat bod navíc. Finové už teď nemají ani teoretickou šanci postoupit.
Prodloužení 3 na 3 začne za okamžik.
60:00
60:48
Lundqvist měl štěstí, nic neviděl, ale střela šla mimo.
61:18
Fantastický zákrok Lundqvista! To byl vrchol jeho umění. Neuvěřitelně rychle zareagoval na střelu McDavida, který pálil do prázdné branky.
62:29
Eriksson teď kroužil pásmem soupeře, ale byl obrán o puk.
63:08
Hraje se nahoru dolů, šance střídá šanci. Dlouho se nepřerušovalo.
63:48
Gibson vychytal Sedina, který jel na něj úplně sám!
64:11
MacKinnon (S. Amerika) vstřelil branku (2. gól v sezóně) , asistence Gaudreau a Gostisbehere
Stav zápasu S. Amerika - Švédsko 4:3

MacKinnon rozhodl! Ocitl se úplně sám před brankářem a předvedl krásný blafák do bekhendu. Lundqvist na tohle stačit nemohl.