Parádní derby. Šest gólů, plzeňský gólman Machovský má nulu

Zleva brankář Plzně Matěj Machovský, karlovarský útočník Matěj Zadražil a útočník Plzně Ryan Hollweg. | foto: ČTK

26 2015
Ve třech posledních extraligových duelech na ledě soupeřů hokejisté Plzně inkasovali 17 branek a brali jediný bod. V neděli ale tuhle statistiku rozmetali. Derby v Karlových Varech, kde načali druhou čtvrtinu základní části soutěže, ovládli drtivým stylem. Energii rozprášili 6:0, gólman Machovský si připsal premiérové čisté konto v sezoně, dvakrát se trefili americký štírek Johnson i kapitán Kratěna. Ten tak překonal metu 300 branek v nejvyšší soutěži.

„Z naší strany to byl výborný zápas. Po pátečním utkání v Chomutově, kde jsme dostali sedm gólů, jsme si řekli, že každý musí začít sám od sebe. Každá pětka musí vyhrát svůj minizápas. Dnes jsme nedostali žádný gól v oslabení, naopak jsme sami skórovali třikrát v přesilovkách a Machovský vychytal nulu,“ pochvaloval si trenér Škody Michal Straka.

Demolici nastartovali hosté na konci úvodní třetiny. V přesilovce předvedli parádní „ťukes“ a po Indrákově přihrávce uklidil Kubalík puk do odkryté branky. V polovině zápasu využil druhou početní převahu Johnson a ve 39. minutě přečíslení 2 na 1 zblízka zakončil Hossa po pasu Preisingera. Rozhodčí ještě pár minut zkoumali trefu od kolegy u videa, ale aktivní kopnutí bruslí nenašli. To byl zlom, Energie v té chvíli odpadla.

„Zažil jsem derby jako hráč i trenér, ale takový přístup, jaký hráči předvedli dnes, nesnese žádná kritéria české extraligy. Musíme s tím něco udělat, aby každý hráč za Vary bojoval tak, jak se má,“ soukal ze sebe zkroušeně kouč domácích Peter Oremus, který neuspěl ani na čtvrtý pokus po svém příchodu na lavičku Karlových Varů. „Nacházíme se ve složité situaci a za poslední týden jsme klesli ještě níže.“

To Plzeň si derby užívala. Zkraje třetí třetiny dostala dlouhou výhodu 5 na 3 a po další rychlé kombinaci zblízka skóroval Johnson. Jediné hořké vítězství na ledě dosáhl Haščák, který v pěstním souboji ve 48. minutě položil na led Jeřábka.

Jenže to byla jen chabá reakce na parádní představení Škody. Jeho závěr režíroval Kratěna. Nejprve upláchl v oslabení a po rychlé kličce do bekhendu konečně zlomil extraligovou gólovou „třístovku“. A v 59. minutě načal další porci, když mezi kruhy pálil švihem přesně k pravé tyči – 0:6. „Vše se nám dnes povedlo a jsme za to rádi,“ uvedl trenér Straka.

1. Třinec 28 14 5 6 3 94:54 58
2. Liberec 27 16 2 4 5 73:45 56
3. Litvínov 28 12 8 0 8 70:66 52
4. Kometa 27 14 2 5 6 102:71 51
5. Hr. Králové 29 11 4 6 8 81:72 47
6. Sparta 26 13 1 5 7 82:66 46
7. Chomutov 27 8 8 2 9 85:85 42
8. Vítkovice 27 9 5 1 12 57:62 38