Už jsem byl jednou nohou v Omsku, vypráví Tlustý

Útočník Jiří Tlustý čeká na přihrávku za brankou Winnipegu. | foto: Zdeněk Gažda

22 2015
Newark (Od našeho zpravodaje) - V polovině září prožíval Jiří Tlustý možná největší drama své kariéry. Hokejový útočník nevěděl, zda se vydá na východ do ruského Omsku, nebo zůstane na západě v NHL. Nakonec podepsal s New Jersey, ale bylo to skutečně na poslední chvíli. "Chybělo dvacet minut a byl jsem v Rusku," vypráví kladenský odchovanec.

Jak celá ta jednání vlastně probíhala?
Já už byl jednou nohou v Rusku, chybělo opravdu dvacet minut. V zámoří už startovaly kempy, já jsem byl ten poslední den od rána na telefonu s agentem. Říkal jsem mu, že mu dávám čas do odpoledne, jinak jdu do KHL. On mi někdy ve dvanáct zavolal, ať mu dám ještě hodinku, že by to mohlo v Devils klapnout. Takže nakonec to vyšlo, sbalil jsem se, naskočil do auta a vyrazil do New Yorku.

Omsk nakonec vzal jiného Čecha, Martina Erata.
Snad už to můžu prozradit, měl to být opravdu Omsk. Měl jsem jít k Sobovi (útočníkovi Vladimíru Sobotkovi). Nakonec podepsali Martina.

Oddechl jste si, když se podařilo znovu podepsat v NHL?
Určitě ano. Jsem pořád mladý, už jsem tady něco odehrál. Vím že mi minulá sezona nevyšla úplně ideálně, ale pořád jsem dal 14 gólů. A to myslím není na NHL zas tak špatné číslo. Teď chci všem ukázat, že jich dokážu dát i víc.

Čím to je, že letos v létě tolik zkušených hokejistů těžko shánělo práci v NHL a někomu se to ani nepodařilo?
Letos byl silný draft, všichni chtěli dát šanci mladým. Ale jinak nevím, nedokážu si to až tak vysvětlit. Kdybych to věděl, v hlavě bych s tím mohl nakládat jinak. Nebylo to jednoduché léto, ale už je to naštěstí za mnou.

V New Jersey hrajete ve druhém útoku s Palmierim a Zajacem. Jste se svou pozicí spokojený?
Dostávám dost prostoru na ledě, záleží jenom na mně. Chci se zlepšovat každý zápas, mám ještě větší cíle. Vím, co dělám špatně. Musím se hlavně víc tlačit do střelby, protože mi přijde že vůbec nestřílím.

New Jersey asi momentálně není týmem, který bude hrát bůhvíjak atraktivní hokej. Ale výsledky zatím nejsou tak špatné...
Pro diváky ty naše domácí zápasy asi moc atraktivní nejsou. My hodně sázíme na bránění, teď proti Arizoně to bylo po první třetině na střely snad 4:1 nebo 4:2. Ale pro nás jsou důležité body, musíme pokračovat takhle a nemůžeme koukat na to, jestli to vypadá dobře, nebo ne.

Daří se vám v prodlouženích tři na tři, které jste ze tří případů ani jednou neprohráli a naopak dvakrát jste v nich dali vítězný gól. Čím to je, že vám to tak jde ve třech?
Zalíbilo se nám. Užíváme si to. Hra tři na tři je zajímavá jak pro nás, tak pro diváky. Vyhrávat v prodlouženích bude letos důležité.

Devils procházejí velkým omlazením a změnami. Je to cítit?
Jsou tady noví hráči, trenéři, vedení, prostě všechno. I pro mě je to složitější, ale na to se člověk nemůže vymlouvat. Přípravu jsme měli docela dobrou, jen vstup do sezony nám nevyšel tak, jak bychom si přáli, ale teď už se to trochu zlepšilo. Musíme se hlavně vyvarovat chyb. Když se nám to povede, můžeme uspět v každém zápase.

Témata: Jiří Tlustý