Hokejisté Ruska zdolali Švýcarsko

• 5
Tampere - Hokejisté Ruska zdolali ve svém úvodním utkání na mistrovství světa ve finském Tampere Švýcarsko 5:2. Na úspěšném vstupu obhájců stříbrných medailí do turnaje měl největší zásluhu útočník Pavel Dacjuk z Detroitu, který vstřelil jednu branku a na dvě přihrál. Jako hlavní sudí zápas rozhodoval Vladimír Šindler a pomáhal mu Petr Blümel. Švýcary dostal do vedení už ve třetí minutě teprve osmnáctiletý Bärtschi, který překonal brankáře Podomackého přesnou trefou k tyči. Vyrovnání zařídil po skvělé individuální akci v přesilové hře Kovalčuk.

Další dvě branky vymyslel Dacjuk, který byl spolu s floridským Novoselcevem dopsán na ruskou soupisku. Nejdříve přihrál před odkrytou branku Grigorenkovi a poté po jeho asistenci skóroval i Kalinin. Ve 26. minutě sice snížil Christen, ale Archipov za 98 sekund získal týmu Vladimira Pljuščeva opět dvoubrankový náskok. V závěrečné části korunoval svůj výkon gólem v oslabení Dacjuk.

Výsledek - skupina B:
Švýcarsko - Rusko 2:5 (1:2, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Bärtschi (Plüss, Forster), 26. Christen (Keller, Streit) - 15. Kovalčuk, 19. Grigorenko (Dacjuk), 24. Kalinin (Dacjuk), 27. Archipov (Saprykin, Frolov), 48. Dacjuk. Rozhodčí: Šindler - Blümel (oba ČR), Meszynski (Pol.). Vyloučení: 9:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4057.

Sestavy:
Švýcarsko:
Weibel - Steinegger, Blindenbacher, Streit, Keller, Seger, Forster, Gerber - Jenni, Cereda, Fischer - Bärtschi, Plüss, Della Rossa - Wichser, Conne, Christen - Jeannin, Aeschlimann, Paterlini. Trenér Ralph Krueger.
Rusko: Podomackij - Kalinin, Ždan, Gusev, Turkovskij, Jerofejev, Proškin, Guskov, Vyšedkevič - Grigorenko, Dacjuk, Kovalčuk - Saprykin, Archipov, Frolov - Antipov, Zinovjev, Suglobov - Novoselcev, Soin, Semin. Trenér Vladimir Pljuščev.

Švýcarský brankář Lars Weiber vyrazil v zápase mistrovství světa v Tampere střelu ruského hokejisty Alexandra Frolova

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.