Šok: Kanada jen remizovala s Dány

• 3
Turku - Dánové jsou na mistrovství světa ve Finsku specialisty na zámořské celky a na jejich úkor se starají o největší překvapení turnaje. Poté, co v úvodním utkání šampionátu šokovali výhrou nad hokejisty USA, na úvod osmifinálové skupiny F uhráli překvapivou remízu 2:2 s Kanadou. Výběr javorového listu ztratil na mistrovství světa první bod. Dánové sice prohrávali, ale dvě slepené branky v rozmezí jedenadvaceti vteřin přinesly obrat. Kanaďané sice na sklonku druhé třetiny srovnali, ale vítěznou branku už gólmanu Hirschovi nevstřelili.

Po úvodním vítězství nad Spojenými státy připravil nováček další překvapení turnaje. A opět na adresu zámořského celku. Kanaďané i přesto vedou s pěti body skupinu.

Dánové ukázali hned v úvodní třetině, že se od posledního vzájemného utkání obou zemí na světovém šampionátu ve Stockholmu v roce 1949 hodně změnilo. Tehdy totiž Dánové utrpěli porážku 0:47, nejvyšší v historii elitní skupiny.

Obránce Bouwmeester sice v páté minutě otevřel skóre, ale Dánsko otočilo o jedenáct minut později stav. Během 21 sekund totiž skórovali Dan Jensen a Molgaard. Seveřané svůj náskok s pomocí brankáře Petera Hirsche drželi až do konce druhé části a až 55 sekund před druhou sirénou srovnal stav opět Bouwmeester.

Remízu však udrželi Dánové až do konce. Jejich brankář pochytal v závěrečné části dvanáct střel a celkem kryl 41 pokusů soupeře.

skupina F:
Kanada - Dánsko 2:2 (1:2, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
5. Bouwmeester (Maltby, Draper), 40. Bouwmeester (Briere) - 16. D. Jensen (R. Larsen), 16. Molgaard (R. Larsen). Rozhodčí: Jonák (SR) - Kautto (Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 8:5. Diváci: 3804.

Sestavy:
Kanada:
Burke - Brewer, Staios, Dandenault, Rivet, Bouwmeester, Heward, Cross - Doan, Draper, Maltby - Carter, Comrie, Smyth - Heatley, Briere, Reinprecht - Marleau, Horcoff, Calder - Kolanos. Trenér: Andy Murray.
Dánsko: P. Hirsch - D. Nielsen, Damgaard, Duus, Akesson, D. Jensen, Johnsen, Andreasen - J. Nielsen, Green, Staal - M. True, Degn, Monberg - Larsen, F. Nielsen, S. True - Nordby-Andersen, Grey, Molgaard - Dresler. Trenér: Mikael Lundström.

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.