Kanada porazila Rusko a vyhrála skupinu

• 12
Jako vítězové osmifinálové skupiny F vstoupí kanadští hokejisté do vyřazovacích bojů. Díky výhře nad Ruskem si zajistili prvenství ve skupině. Naopak Rusové si porážkou zkomplikovali cestu do čtvrtfinále, po prohře musejí doufat, že Lotyši neporazí Dánsko a současně nezíská Švýcarsko alespoň bod v duelu se Švédskem.

Rusové do zápasu vstoupili lépe, v přesilovce se trefil Frolov.

Ale i Kanaďané v početní výhodě skórovali, vyrovnání zařídil Doan.

V druhé třetině se měl kanadský brankář Burke co ohánět, mířilo na něj dvacet střel. Červené světlo se ale rozsvítilo za ruským gólmanem Podomackým, a to hned dvakrát.

Nejprve se trefil Kirk Maltby a po něm skóroval i Daniel Briere. Rozhodující ránu zasadil ruskému výběru na začátku závěrečného dějství Maltby, jenž se trefil počtvrté dokonce ve vlastním oslabení.

Zdecimovaní Rusové inkasovali ještě jednou, pátý gól vstřelil při přesilovce pět na tři opět Doan.

Branka Denise Archipova necelé dvě minuty před koncem utkání už byla jen labutí písní ruských vicemistrů světa, kteří naposledy chyběli ve čtvrtfinále před třemi lety v Petrohradu.

Rusko - Kanada 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky:
5. Frolov (Gusev, Archipov), 59. Archipov - 8. Doan (Reinprecht, Heatley), 28. Maltby (Doan, Draper), 36. Briere (Bouwmeester), 41. Maltby (Staios), 53. Doan (Bouwmeester, Reinprecht). Rozhodčí: Looker (USA) - Blümel (ČR), Kautto (Fin.). Vyloučení: 9:8. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 5464.