Švédové pustili do čtvrtfinále Rusy

• 20
Turku - Lotyšský smutek na straně jedné, ruská radost na druhé. Ani jeden z týmů nehrál, o jejich osudu se rozhodovalo v zápase Švédsko -Švýcarsko. Ten nakonec vyhráli hokejisté ze severu a tento výsledek posunul do čtvrtfinále Rusy. S nimi změří síly ve středu od 19 hodin čeští hokejisté. Šampionát tak končí pro lotyšské reprezentanty, kterým nepomohla ani výhra nad Dánskem.

Švýcarsko - Švédsko 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)

Švédové se sice dostali v 9. minutě do vedení, když Mats Sundin proměnil sólový nájezd, ale stav otočil střelecky disponovaný Plüss. Nejdříve využil po Streitově přihrávce přesilovou hru pěti proti třem a za 103 sekund skóre zvrátil. Po vhazování oklamal Matse Sundina a tváří v tvář Tellqvistovi uspěl.

V závěru úvodní části mohl zvýšit osamocený Keller, ale překvapení se nekonalo. V 25. minutě vyrovnal v přesilové hře přesnou střelou z úhlu bek Tärnström, ovšem další průběh dělal radost spíše přihlížejícím Lotyšům než Rusům. Švýcaři totiž odolali tlaku, přestože poměr střel byl 3:19 v jejich neprospěch. V 44. minutě se už Hannula prosadil a výsledek ještě pojistili kapitán Jönsson a Nordström.

Branky a nahrávky: 13. Plüss (Streit), 15. Plüss - 9. M. Sundin (Renberg, R. Sundin), 25. Tärnström (M. Sundin), 44. Hannula (N. Andersson), 48. J. Jönsson (Nordström), 51. Nordström (Höglund). Rozhodčí: Šindler (ČR) - Kautto (Fin.), Goculja (Běl.). Vyloučení: 6:6, navíc Axelsson (Švéd.) 10 min. Využití: 1:1. Diváků: 5703.
Švýcarsko: Weibel - L. Gerber, Bezina, Steinegger, Blindenbacher, Streit, Keller, Seger, Forster - Jeannin, Aeschlimann, Paterlini - Wirz, Cereda, Fischer I - Bärtschi, Plüss, Della Rossa - Christen, Conne, Wichser.
Švédsko: Tellqvist - Kronwall, Tärnström, Rhodin, M. Norström, Magnus Johansson, R. Sundin, Mathias Johansson - M. Tjärnqvist, Forsberg, H. Zetterberg - Höglund, J. Jönsson, Nordström - Renberg, M. Sundin, Axelsson - Hannula, Davidsson, N. Andersson.

Dánsko - Lotyšsko 2:4 (0:0, 2:2, 0:2)

Lotyšský tým se tak se šampionátem rozloučil výhrou nad Dánskem.

V první části gól nepadl, zato ve druhé byla k vidění dramatická podíváná. Lotyši nejdříve získali vedení, ale rychle ho zase ztratili. Na Kerčsovu branku totiž rychle odpověděli trefami v rozmezí 65 sekund Grey a Degn.

Ve 34. minutě oživil naději Lotyšska na postup Širokovs a po 50 vteřinách závěrečné třetiny ji ještě zvýšil Pantelejevs.

Skóre uzavřel Kerčs.

Branky a nahrávky: 26. Grey (Molgaard), 27. Degn (Duus) - 25. Kerčs (Skrastinš), 34. Širokovs (Skrastinš, Ankipans), 41. Pantelejevs (Cipruss), 52. Kerčs (Skrastinš). Rozhodčí: Favorin (Fin.) - Lesňjak (Slovin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:8, navíc
Nordby-Andersen (Dánsko) 10 min. Bez využití. Diváků: 5426.
Sestavy:
Dánsko:
P. Hirsch - D. Nielsen, Damgaard, Duus, Akesson, D. Jensen, Andreasen, Johnsen - M. True, Green, Monberg - Larsen, Degn, S. True - Grey, F. Nielsen, Molgaard - Dresler, Nordby- Andersen. Trenér: Mikael Lundström.
Lotyšsko: Irbe - Rekis, Tribuncovs, Lavinš, Sorokins, Skrastinš, Redlihs, Feldmanis - Tambijevs, Semjonovs, Kerčs - Romanovskis, Fanduls, Pantelejevs - Macijevskis, Cipruss, Niživijs - Ankipans, Čubars, Širokovs - Sprukts. Trenér Curt Lindström.

6. Dánsko       5 0 1 4 8:25 1
O pořadí na třetím a pátém místě rozhodla minitabulka vzájemných zápasů.

Martin Pluss se raduje poté, co vstřelil Švédům druhý gól

,

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.