Hokejisté Olomouce slaví. Jsou v semifinále

4 2008
Olomouc - Ani tři inkasované branky během čtyřiceti vteřin nevzaly Olomouci postup do semifinále první ligy. Kohouti v pátém zápase proti Ostravě zvítězili 7:4, celou sérii vyhráli 4:1 a zahrají si o postup do finále. „Byla to náročná série. Rozhodla naše větší kvalita v obraně,“ konstatoval trenér Olomouce Petr Fiala.

„A celkový výsledek odpovídá také výkonům Ostravy v play-off. Prohrát na čtyři zápasy by si nezasloužila,“ dodal. Olomouc vtrhla na led jako uragán Emma a po 45 vteřinách rozběsnil plné tribuny Brančík. V polovině třetiny přidal další gól Chmelíř a všechno vypadalo na jednoduchý konec čtvrtfinále.

Než přišla 16. minuta. Jako první překonal Sedláře Hubáček, vzápětí vyrovnal Zdeněk a neuvěřitelných 40 sekund Ostravy zakončil Červenka. Po jeho gólu se do branky Olomouce postavil Žigardy.

„Takový je hokej. Stačí chvilka a všechno je jinak. Hráči najednou neví, co mají dělat. Ale potvrdilo se, že tým má velkou vnitřní sílu. Dokázal se sebrat,“ řekl Fiala.

Otřesené Olomouci přestávka pomohla. I když její útoky často končily nepřesnou rozehrávkou, vůle hráčů slavila přece jen úspěch. Po buly ve 26. minutě mohl vítězným gestem kynout ochozům Smejkal a skóre otočil na domácí stranu pět minut před koncem druhé části utkání v přesilovce Čuřík.

Pojistku si domácí schovali až poslední části střetnutí. A stála za Trestné střílení za podražení Bordowského využil mazácky Ministr. Vzápětí z křídla trefil šibenici  Ondráček.

A mohlo se začít slavit. I když na obou stranách padl ještě jeden gól. „Ten závěr byl od našich fanoušků parádní. Něco takového jsme si přáli. Chodí jich pořád víc. Třeba budeme muset přistavět ještě jedno patro,“ smál se brankář Žigardy. „Teď si trochu orazíme a zkusíme jim podobné zážitky připravit i v semifinále s Chomutovem,“ dodal.

Olomouc - Sareza Ostrava 7:4
Branky a nahrávky: 1. Brančík (Žajgla, Ondráček), 11. Chmelíř (Zbořil), 26. Smejkal (Ministr), 35. Čuřík (Zbořil), 47. Ministr, 51. Ondráček (Ministr), 55. Čuřík (Bordowski) - 16. Hubáček (Svačina), 16. Zdeněk (Najdek), 17. Červenka, 52. Klimek (Najdek). Rozhodčí: Turčan, Minář - Guth, Rittich. Vyloučení: 8:9, navíc Mrázek (Ostrava) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváků: 4700. Konečný stav série: 4:1.

Olomouc:
Sedlář (17. Žigárdy) - Nedbálek, Švrček, Ministr, Chmelíř, Smejkal, Bouz, Brančík, Štach, Paška, Davídek, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Bartoň, Čuřík, Ondráček, Bordowski, Žajgla.

Nějaké pivo si dáme, přiznal Čuřík

Devíti body pomohl olomoucký útočník Jakub Čuřík k vyřazení Ostravy ve čtvrtfinále první hokejové ligy. V sezoně se přitom dlouho střelecky hledal. Formu našel v pravý čas. Projevila se čtyřmi brankami a pěti asistencemi. „Celou sezonu jsem si to schovával,“ smál se po postupu do semifinále Čuřík.

První krok v play-off máte za sebou. A zdá se, že v dobré pohodě.  Kam až se může Olomouc dostat?
Série byla náročná a stála dost sil. Ale na druhé straně si opravdu věříme. V semifinále nebudeme bez šancí. Myslím si, že můžeme postoupit až do finále.

V cestě vám stojí Chomutov. A to bude jiný soupeř než Ostrava. Opravdu máte šanci?
Co jsem slyšel, tak z nás mají trochu strach. Takže uvidíme. Ale je to vážně silný soupeř. Což ale neznamená, že nemůžeme uspět. Zvlášť, když první dva zápasy hrajeme doma. A pokud se nám povedou tak jako duely s Ostravou, pojedeme do Chomutova ve výhodném postavení.

Vám osobně série proti Ostravě vyšla parádně. Kde se vzala taková forma?
Prostě to přišlo. Každý hokejista má okamžiky, kdy mu do branky nespadne nic. Ke mně se štěstí přiklonilo v pravý čas. Ale k tomu mi pomohla celá pětka. Bez dobré hry spoluhráčů bych góly nedával.

Postup máte v kapse. Jaké budou oslavy?
Nic velkého to asi nebude. Je pondělí a v Olomouci není dohromady nic otevřeného. (smích)

Takže půjdete hned domů?
To zase ne. Většina týmu si půjde na chvilku sednout. Probereme Ostravu, dáme si nějaké to pivo. A pak se začneme připravovat na Chomutov. Máme pár dnů na to, abychom nabrali síly a zkusili se porvat o finále.
Všichni bychom si to chtěli zahrát.

Vám postup do semifinále nestačí?
Ani náhodou. Na loňskou zbabranou sezonu jsme už tímto dali zapomenout. Ale my chceme ještě dál.

(šed)

Atmosféra? Hokej včera neměl konkurenci

Nejvyšší návštěvy v sezoně hlásil včera fotbalový i hokejový stadion v Olomouci. Na Andrově stadionu sledovalo duel se Spartou 6 896 diváků, v nedaleké hokejové aréně následný postup prvoligové Olomouce do semifinále přes Sarezu Ostrava oslavilo 4 700 fanoušků.

Atmosféra na hokeji včera neměla konkurenci. A vygradovala po konci duelu, když tribuny duněly při společné oslavě hráčů a fanoušků. Té velel kapitán Richard Brančík. Nejprve několik čestných koleček podél mantinelu, pak úklony vděčnému obecenstvu, několik estrádních kousků pro pobavení a na závěr klouzání po ledě jako tučňáci.

Zato v hledišti fotbalového Androva stadionu vládly spíš nehezké scény, které jen podtrhly dění na hřišti. Doslova celý zápas byl zahalený v mlze, o kterou se postarali sparťanští příznivci nekonečnou sérií výkonných dýmovnic. K tomu se stadion několikrát zatřásl v základech po ránách vojenských dělobuších, při kterých šel mráz po zádech.

Vše jen podtrhl pokřik: „Sparta fandí slušně. Jude Slavie!“ Rozhodčí Příhoda to jen slepě přehlížel, kapitány si k sobě zavolal jen ve 27. minutě, žádný jiný krok nepodniknul. Domácí fanoušci se naštěstí krotili. Dvakrát jen ozdobili sektor sice nepovolenými, ale docela vkusnými blikajícími světlicemi.