Hokejisté po velkém boji zdolali Německo

• 242
Jönköping - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - První cíl mají hokejoví reprezentanti splněný. Na světovém šampionátu vyhráli skupinu A, když ve třetím utkání na mistrovství zdolali zarputilé Německo 7:5. Ale byly to opět nervy až do poslední chvíle, definitivní pojistku přidal až osmnáct vteřin před koncem střelou do prázdné Výborný. I na další tři zápasy tak tým zůstává v Jönköpingu, právě to si přál. Příští zápas se hraje ve čtvrtek, budoucími soupeři v další fázi turnaje jsou Kanada, USA a zřejmě Lotyšsko.Utkání jsme sledovali on-lineVýborný si připadal jako bitkař

Drama vrcholilo v poslední minutě: gól Němců při power play, při němž snížili na 5:6. Mužstvo se mohlo uklidnit až v čase 59:42, to se trefil Výborný.

Hlavně neprohrávat. S takovým přáním se vrhl národní tým do zápasu. Zkušenost z předešlého zápasu s Japonskem varovala. Ale hned v deváté minutě fanouškům zatrnulo. Z pravé strany vypálil útočník Goldmann, betonem puk vyráží gólman Trvaj a ten trefuje helmu obránce Kubiny. Od něj se puk odrazil a zaplul do branky. Marně po něm Trvaj skákal.

Chmurné myšlenky vzápětí rozehnal Vlasák, který u tyčky nasměroval do sítě přesnou přihrávku mladého obránce Klesly. Bleskové vyrovnání, to byl možná klíčový moment první třetiny.

Soupeř se podle očekávání zaměřil na pečlivou obranu, ve čtyřech lidech se šikoval na modré čáře. V patnácté minutě hrál český tým přesilovku, zpoza branky přihrává kapitán Jágr. Rozjetý bek Kubina chce trefit puk hokejkou, jenže ho míjí a ten se do branky odráží od jeho brusle. Jenže nohou neudělal žádný pohyb, gól to byl tedy regulérní.

Marně Němci protestovali, po konzultaci s vioerozhodčím ho uznal i hlavní sudí Hutchinson. Jágr stál celou dobu u boxu časoměřičů, čekal na verdikt. A když rozhodčí ukázal na středový kruh, spokojeně odbruslil na střídačku - čeští hokejisté vedou 2:1.

Během druhé třetiny si vytvořili pořádný tlak, soupeř chvílemi jen vyhazoval puky. A když se po krásné akci a přihrávce Klesy poprvé na šampionátu trefil Sedlák, zdálo se být rozhodnuto. Plzeňský útočník si k rozhodčímu dojel pro puk a v rukavici si ho odvezl na střídačku. Bylo to 3:1.

Jenže Němcům stačilo 22 vteřin k vyrovnání, to byla pro pro národní tým rána. Nejdříve soupeř dobře zahrál přesilovku a pak si ránu Soccia skopnul do vlastní branky obránce Špaček. Byl to druhý vlastní gól v zápasu a s mužstvem to v tu dobu vypadalo bledě. Hrozil nechtěný přesun do Karlstadu.

V roli spasitele se opět, stejně jako v první třetině, ocitl Vlasák. Za necelou minutu dostal křížnou přihrávku od Čajánka a chladnokrevně zavěsil. Mužstvo vede 4:3. Od třetí třetiny kouč Augusta stáhl hru na tři útoky, nechal sedět Pateru s Moravcem a Sedláka, místo kterého hrál vedle Broše Procházka.

Třetí třetina, to byly pořádné nervy. Český tým se dostal do dvougólového vedení, ale v poslední minutě ho při přesilovce a hře soupeře bez brankáře ztratil. Definitivní uklidnění zařídil až střelou do prázdné Výborný, hokejisté si v tu chvíli pořádně oddychli.

Výsledek:
Česko - Německo 7:5 (2:1, 2:2, 3:2)
Branky a nahrávky:
10. Vlasák (Klesla, Ujčík), 15. Kubina (Jágr, Hlinka), 30. Sedlák (Klesla, Výborný), 39. Vlasák (Čajánek, M. Sýkora), 48. Čajánek (Kuba), 56. M. Procházka (Výborný, Broš), 60. Výborný - 9. Goldmann (Molling, Loth, 38. Schubert (Abstreiter, Ustorf), 38. Soccio (Kathan, Benda), 50. Ehrhoff (Kathan, Morczinietz), 60. Hynes (Seidenberg, Benda). Rozhodčí: Hutchinson (Kan.) - Birjukov (Rus.), Staniforth (Brit.). Vyloučení: 7:6. Využití: 2:3. Diváci: 4732.