Hokejisté poprvé vyhráli, porazili Švédy

10 2001
S t o c k h o l m - (Od zvláštního zpravodaje iDNES)Čeští hokejisté úspěšně zvládli poslední zápas Švédských her i probíhajícího ročníku Euro Hockey Tour a porazili domácí Švédsko 2:1. Přesto končí v tabulce neoficiálního mistrovství Evropy poslední, o jejich umístění na turnaji ve Stockholmu rozhodnou až zbývající nedělní zápasy. O výhře českého týmu rozhodl čtyři minuty před koncem plzeňský útočník Pavel Vostřák, který prostrčil puk mezi betony gólmana Hadelova. Premiérový reprezentační gól si připsal i Kamil Brabenec, mazácky se bejhendem trefil ve druhé třetině.Utkání jsme sledovali v on-line reportážiBrabenec si puk neschoval - čtěte ZDE

Národní tým odehrál poslední souboj s daleko větším nasazením než v pátek, byli důraznější a svižněji bruslili. Skvěle se znovu dařilo gólmanovi Dušanu Salfickému, který se blýskl několika excelentními zákroky a znovu potvrdil, že je v této sezoně reprezentační jedničkou.

Znechutil především švédského matadora Huseliuse, zneškodnil mu několik velkých šancí. Zákrok dne ale předvedl proti Jonssonovi, když v sedě bleskově vymrštil lapačku a chytil jasný gól. Vyprodanou halou Globen to jenom zahučelo.

První gól v národním dresu má za sebou českobudějovický Brabenec. V úvodu druhé části hry se natlačil až před švédského gólmana a bekhendem namířil nad lapačku. Byl to ohromně důležitý vyrovnávací zásah, soupeř udeřil v poslední minutě úvodní třetiny, to hrál přesilovku pět na tři.

Hokejová reprezentace zakončila poslední turnajovou prověrku před světovým šampionátem v Německu. Ze čtyř zápasů třikrát prohrála, z toho jednou v prodloužení, pouze jednou vyhrála. Znovu se ukázalo, že odchod ostřílených hráčů do NHL se projevil především v defenzivě, tam je velká slabina. Vázl ale i útok, ve čtyřech duelech útočníci nasázeli pouze šest gólů.

Pokud se nedělní duel Kanada - Rusko protáhne do prodloužení, skončí česká reprezentace na turnaji poslední. Pokud vyhraje kterýkoli jiným tým v normální hrací době, obsadí český tým čtvrtou příčku.

Česko - Švédsko 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
23. Brabenec, 56. Vostřák (Kadlec) - 20. A. Johansson (Jönsson, Olauson). Rozhodčí: Johnsen (Nor.) - Karlsson, Lindgren (oba Švéd.). Vyloučení: 10:11. Využití: 0:1. Diváci: 13.850.
Sestavy:
Česko:
Salfický - Tesařík, Štěpánek, Kadlec, Nikolov, Pilař, Srdínko - Moravec, Dopita, Vlasák - Vostřák, Čajánek, Hübl - Kotalík, Piroš, Brabenec - Kratěna, Burger, Paroulek.
Trenéři: Josef Augusta a Vladimír Martinec.
Švédsko: Hadelöv - Olausson, Rohlin, Nord, Andersson, Olsson, D. Tjärnqvist, Artursson, Tallinder - A. Johansson, Jönsson, Renberg - Ahlström, Mathias Johansson, Huselius - M. Tjärnqvist, Mikael Johansson, Molin - Wernblom, Ottosson, Salomonsson.
Trenér: Hardy Nilsson.

Zde se podívejte na kompletní informace o turnaji

Petr Kadlec (vlevo) a Pavel Vostřák se radují z gólu, kterým vyhráli čeští hokejisté 2:1 nad Švédskem na Švédských hrách ve Stockholmu