Hokejisté vstoupili do šampionátu pohodově

28 2001
Norimberk - V pohodě zvládli čeští hokejisté úvodní zápas světového šampionátu v Norimberku, když porazili běloruský tým 5:1. Soupeř se sice v první třetině ujal vedení, ale to bylo z jeho strany vše. Svěřenci trenéra Josefa Augusty měli po celý zápas jasnou převahu a o góly se podělily všechny čtyři útoky. Ve druhém zápase skupiny A porazilo Německo překvapivě Švýcary 3:1 a v neděli od 20 hodin se v Kolíně nad Rýnem utká s českou reprezentací. Utkání jsme sledovali v on-line reportážiZde si přečtěte: reakce českých hráčů a rozhovor s Milanem Hniličkou a Procházka doufá, že příště se trefí ostatní

Češi začali zápas v Norimberku náporem a běloruský gólman Mezin si na  nedostatek práce nemohl stěžovat. Jako první ho vážněji vyzkoušel Tomajko, ale stejně jako Reichel na něj nevyzrál. V ideální pozici minul i Patera, jehož přesně našel Moravec. Bělorusové se sice téměř neustále bránili, moc neútočili, ale přesto se ujali vedení. První vážnější akci totiž zakončil volný Skabelka, jenž českou obranu pokořil i před třemi lety na MS ve Švýcarsku, kde se oba týmy poprvé a doposud také naposledy potkaly.

Mužem číslo jedna úvodního dějství byl ale Mezin, který se překonával. Pochytal celkem dvanáct střel a několikrát i přerušil nebezpečně vypadající akce českého týmu. Zuby si na něm vylámali Čajánek i Patera, při Pilařově střele mu pomohla tyč. Oporu týmu Berlín Capitals zbavil kouzla až Čajánek. Jediný český hráč, jenž v této sezoně absolvoval všechna utkání reprezentace, jej prostřelil dokonce ve vlastním oslabení. Kapitán Zlína tak odstartoval ofenzívní vlnu Čechů. Druhý přesný zásah přidal o necelé tři minuty později Procházka a klid na hole favorita přidal po krásné kombinační akci Ručinský.

V rozmezí pěti minut si tak český tým vybudoval dvougólové vedení a přinutil  Bělorusy vyvinout útočnou aktivitu. Se všemi pokusy si však jistě poradil brankář Hnilička, na kterého nevyzrál tvrdou střelou od modré obránce Kopat, Skabelka ani důrazný D. Pankov. Tým, vedený Josefem Augustou, si poradil i s chvilkovou absencí  Dvořáka, jenž musel vyhledat ošetření lékaře po jednom z mnoha soubojů se soupeřovými beky. I přes naražená žebra se však rozhodl pokračovat ve hře.

Češi měli otěže zápasu pod kontrolou i v třetím dějství. Sice si již nevytvářeli tolik šancí, snažili se zejména neudělat chybu v obraně, ale přesto mohli vedení zvýšit. Moravec, při vlastním oslabení z brejku Ručinský ani Dopita po výborném Dvořákově forčekinku se ale do listiny střelců nezapsali. Bělorusové hrozili pouze při přesilových hrách, s těmi si ale česká čtveřice věděla rady.

Definitivně o zisku dvou bodů rozhodl Vlasák s přispěním Mezina, jemuž lehká střela nad horní tyčku vypadla z lapačky za čáru. Početnou kolonu českých fanoušků poté ještě potěšil Výborný, který uzavřel gólový účet zápasu.

Česko - Bělorusko 5:1 (0:1, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky
: 23. Čajánek, 26. Procházka (Patera, Moravec), 28. Ručinský (Reichel), 54. Vlasák, 55. Výborný (Tomajko) - 8. Skabelka (V. Pankov). Rozhodčí: Vyloučení: 7:6. V oslabení: 1:0. Diváci: 8100.

Česko: Hnilička - Kubina, Špaček, Pilař, R. Martínek, Kuba, Kaberle - Dvořák, Reichel, Ručinský - Výborný, Dopita, Tomajko - Moravec, Patera, Martin Procházka - Ujčík, Čajánek, Vlasák.
Bělorusko: Mezin - Romanov, Kopat, Salej, Chmyl, Jerkovič, Žurik, Staš, Mikulčik - Skabelka, V. Pankov, Andrijevskij - Kovaljov, Kaljužnyj, D. Pankov - Starostěnko, Karačun, Antoněnko - Kolcov, Galčenjuk, Valuj.

Příznivci českých hokejistů se připravují na zápass Běloruskem v pivním stanu v norimberské fandovské vesnici

Český útočník Martin Ručínský se u mantinelu srazil s běloruským hokejistou Olegem Chmylem.

Bělorus Skabelka (uprostřed) oslavuje se spoluhráči Alexandrem Andrijevskijem (vlevo) a Olegem Romanovem (vpravo) úvodní gól střetnutí.

Český útočník Dopita nepříjemně dotírá před Mezinovou bránou.

Petr Čajánek vyrovnal na začátku druhé třetiny na 1:1, po gólu, který trefil v oslabení, se raduje s Viktorem Ujčíkem.