K vyhroceným duelům play-off potyčky neodmyslitelně patří.

K vyhroceným duelům play-off potyčky neodmyslitelně patří. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Derby Zlína s Brnem: plné stadiony, rvačky i bitva o extraligový titul

• 34
Od návratu Brna do extraligy mají v moravských derby navrch hokejisté Zlína, kteří svoji dominanci podtrhli loňským triumfem ve finálové sérii. Další díl vzájemné rivality odstartuje dnes na ledě Komety ve čtvrtfinále.

Jejich vzájemné zápasy nebudí na Zimním stadionu Luďka Čajky takové vášně jako valašská derby se Vsetínem z přelomu tisíciletí nebo duely se Spartou.

Přesto mezi hokejovým Zlínem a Brnem vznikla rivalita, kterou ještě vybičovalo loňské finále. Od návratu Komety mezi elitu se moravští sokové utkali 29krát a Zlín se radoval z 18 výher.

MF DNES před startem čtvrtfinále vybrala pět památných duelů posledních šesti let.

1. První vzájemné utkání

Kometa odkoupila licenci od Znojma a první vzájemný zápas ovládl hostující Zlín před vyprodaným Rondem po výsledku 4:1. Brno muselo skousnout desátou prohru v řadě od začátku sezony.

„Využili jsme tři přesilovky a zaslouženě vyhráli. Měli jsme utkání pod kontrolou a nedali soupeři naději na to, aby otočil výsledek,“ zhodnotil střetnutí tehdejší asistent a současný hlavní kouč Zlína Rostislav Vlach.

Z přímých aktérů nezůstal na straně Brna nikdo, autor otevírací trefy Jakub Svoboda přestoupil v letošní sezoně do Zlína. Na jeho soupisce zbyli Leška, Köhler, Kubiš, Čech a Roman Vlach.

2. Nejvyhrocenější zápas

Předposlední listopadový den roku 2011 vzklíčila nenávist brněnských fanoušků vůči zlínskému kapitánovi Petru Čajánkovi.

První duel trojnásobného mistra světa v Brně od návratu z KHL se zvrhl v závěru v hromadnou boxerskou vložku, do které se dokonce zapojili hráči ze střídaček.

Z bitky v poslední minutě vzešlo celkem 109 trestných minut a spousta záště. Rvačku vyprovokoval minutu před koncem brněnský Koreis, který zaútočil na Čajánka. Podle hostující strany dal povel k ataku trenér Komety Zdeněk Venera. „Řekl jsem mu, co si o něm myslím,“ popisoval Čajánek, který se osopil na někdejšího kouče Zlína přímo na ledě.

„Já už jsem to říkal tenkrát, trenér Venera mě neposlal,“ zastal se Koreis Venery i s odstupem tří a půl let.

3. Nejhezčí derby

Byť ani jeden tým neměl před třemi lety při výluce NHL v sestavě posilu ze zámoří, sledovali diváci ve Zlíně v 5. kole úchvatnou podívanou. „Hrálo se ve vysokém tempu a s obrovským nasazením, skóre se přelévalo z jedné strany na druhou. Lidi si přišli na své,“ okomentoval zápas zlínský asistent trenéra Juraj Jurík.

Domácí vedli, pak Kometa otočila na 1:2, jenže po dvou slepených zlínských gólech musela znovu dotahovat. Nerozhodný stav 3:3 nakonec rozsoudil v prodloužení domácí útočník Antonín Honejsek, který je od loňského září členem Komety.

4. Nejhorší porážka Zlína

První derby od mistrovské korunovace Zlína opanovala na ledě obhájce titulu Kometa 6:3, výsledek byl pro domácí ještě milosrdný. Zlín inkasoval v říjnovém střetnutí třikrát v rozmezí 7. a 9. minuty a z těžkého úderu se už nevzpamatoval. Vlastní gól útočníka Romana Vlacha, který byl připsaný hostujícímu brankáři Marku Čiliakovi, jen podtrhl smolný večer poražených.

Poslední gól zápasu dal symbolicky domácí veterán Radim Tesařík, pro něhož to byl také poslední duel v extralize. Tesařík byl jednou z obětí podzimní krize Zlína, který se až do poloviny základní části převaloval na dně tabulky.

5. Rozhodující zápas o titul

Rok předtím vyfoukl Zlínu mistrovský pohár v prodloužení sedmého finále plzeňský kapitán Martin Straka, podruhé v řadě si Čajánek a spol. zlato vzít nenechali.

Sobota 25. dubna je dnem, kdy skromný klub z východu Moravy slavil druhý titul, při korunovaci mu nechtěně asistovala Kometa.

„Titul byl pro mě dětský sen. Teď se splnil. Vyhráli jsme doma, krásnější scénář nemohl být,“ rozplýval se po vítězství 5:3 kapitán Čajánek, který se dočkal vzývaného extraligového triumfu po předchozích čtyřech nezdarech.

Zlín přejel Brno v sérii 4:1 na zápasy.