Slavia vyhrála v Chomutově a v baráži má náskok. Uspěly i Budějovice

Budějovická radost z gólu v utkání s Olomoucí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

3 2015
Hokejová Slavia znovu zvýšila náskok v čele baráže o extraligu. Díky výtečně zvládnuté poslední třetině vyhrála v Chomutově 2:0 a odskočila mu v tabulce na čtyřbodový rozdíl. Poslední Budějovice se naopak výhrou 4:3 přitáhly na dva body od Olomouce.

Slavia si díky druhé barážové výhře nad Chomutovem upevnila vedení, po pěti zápasech má 11 bodů. Chomutov s Olomoucí zůstaly na sedmi a do hry o postup do extraligy se vrátily i Budějovice. Ty nakonec uhájily rychlé vedení nad Olomoucí a po výhře 4:3 se přitáhly na dva body od zmiňované dvojice.

Chomutov - Slavia 0:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Slavia bez nemocného kapitána Bednáře i zkušeného beka Valacha byla v první třetině pod tlakem jednoznačně lepšího Chomutova, k čemuž přispěla i série vyloučení. Hostí jen do první přestávky stihli nastřádat šest menších trestů.

Velký tlak Chomutova se Slavia pokoušela otupit pomalým střídáním a obětavostí, ale i tak domácím několikrát chyběly jen centimetry k dosažení branky. O převaze Chomutova svědčil i poměr střel 20:4.

Slavia měla jednu velkou gólovou příležitost. Ve 12. minutě při návratu z trestné lavice se dostal Kolář do brejku a nastřelil horní tyč chomutovské branky.

Velkou příležitost otevřít skóre dostala Slavia ve druhé třetině při dvou po sobě následujících dvojnásobných přesilovkách, které trvaly 55 sekund a posléze přes půl minuty, ale brankáře Kopřivu ostřelovali hosté jen od modré čáry.

Na gól se čekalo dvě třetiny, v té třetí však padl hned po 19 sekundách, když Kopřivu překvapil Sklenář.

Hned po rozehrání mohl vyrovnat Růžička, jenže domácím nebylo ve třetím domácím zápase dáno. Další příležitost měl v 46. minutě David Kämpf, ale jeho střelu pro změnu zastavila tyč.

S přibývajícím časem Slavia už pouze bránila hubený náskok a vyhazovala puky. Další velkou příležitost nevyužil Ondřej Kaše, který si vybruslil před bránu, jeho ránu však zastavila hokejka hostujícího hráče. K vyrovnání nevedla ani další šance Lukáše Květoně, ani power play. Naopak půl minuty před koncem definitivně rozhodl do prázdné branky Stránský.

Hlasy trenérů
Aleš Totter (Chomutov):
„S výkonem můžeme být spokojení. Podruhé jsme Slavii přehráli a kdyby nebylo Furcha, měli bychom po utkáních se Slavií šest bodů. Bohužel nás vychytal. Máme s nimi ještě další dva zápasy a myslím, že bodový stav se Slavií srovnáme na 6:6.“

Jan Srdínko (Slavia): „Chtěli jsme v Chomutově bodovat a podařilo se nám to za tři body. Kluci podali fantastický, bojovný výkon. Ten byl navíc podpořený výborným Dominikem Furchem v brance.“

Branky a nahrávky: 41. Sklenář (Tomica), 60. Stránský (Vlasák). Rozhodčí: Pešina, Šindler - Bláha, J. Svoboda. Vyloučení: 5:7. Diváci: 5136. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:2.

Chomutov: M. Kopřiva - Rutta, Skinner, Rýgl, Drtina, Šulák, Toman - Hovorka, Gajovský, Hřebejk - D. Květoň, V. Růžička ml., O. Kaše - McGregor, Dušek, L. Květoň - Chlouba, Kämpf, R. Veselý. Trenéři: B. Kopřiva a Totter.

Slavia: D. Furch - A. Růžička, Štich, J. Novák, Šulc, Knot, Kolařík - Stránský, Pletka, Tomica - M. Čermák, Vlasák, J. Doležal - Holec, Vas, Kolář - Andres, Poletín, J. Veselý. Trenéři: J. Beránek a Srdínko.

České Budějovice - Olomouc 4:3

Budějovice zažily nejpovedenější vstup do utkání v baráži. Nejprve se prosadil po pěkné Přibylově přihrávce Vaniš a v deváté minutě vedli Jihočeši už 2:0. Předvedli totiž to, v čem je v baráži jejich hlavní síla. A tou je úspěšná přesilová hra. Tentokrát se v početní převaze prosadil Rob.

Domácí svého soupeře k ničemu nepouštěli a zdálo se, že brzy přidají třetí gól. Jenže z nenápadné a do té doby ojedinělé akce se prosadila Olomouc: Herman prostřelil Gábu mezi betony a snížil na rozdíl jednoho gólu. Českobudějovičtí však přesto končili první část s dvougólovým náskokem, když se se opět z přesilovky prosadil Švihálek.

Jihočeši ovládli i vstup do druhé třetině. Po pár vteřinách byl faulovaný Nouza, rozhodčí nařídil trestné střílení a z něj se českobudějovický útočník nemýlil.

Třígólový náskok však Olomouc nijak nesrazil a spíš se zdálo jako by hosty probral. Ti najednou ovládli hru a byli v útoku výrazně nebezpečnější. To následně potvrdili dvěma góly v krátkém rozmezí. I když ten druhý z hole Škůrka ve 32. minutě sudí uznali až po zhlédnutí videa.

Olomouc i v závěrečné části pokračovala v ofenzivním hokeji a hnala se ve zdánlivě ztraceném duelu za vyrovnáním. Všechna snaha ale přišla vniveč. Domácí zahrozili z několika brejků, výsledek se však už nezměnil ani při závěrečné power play Hanáků.

Radek Bělohlav (České Budějovice):
„Řekli jsme si, že to dnes musíme zkusit hned v úvodu a vyvinout tlak na soupeře. To se nám povedlo a hráli jsme podle toho, co jsme si řekli. Jenže ve druhé třetině jsme se toho lekli a pustili soupeře do hry. Ve třetí třetině jsme se vrátili k naší hře a tři body jsme si za ty dvě povedené třetiny zasloužili.“

Petr Fiala (Olomouc): „Domácím jsme to v úvodu usnadnili, hráli jsme tak, jak se baráž hrát nesmí. Dělali jsme navíc hloupé fauly, za což jsme se dostávali do oslabení. Začali jsme hrát za stavu 1:4. Rozhodlo to, jak jsme k tomu přistoupili v prvních 20 minutách.“

Branky a nahrávky: 5. Vaniš (A. Přibyl, Rob), 9. Rob (J. Straka, Suchánek), 17. Švihálek (Pajič, Žovinec), 22. Nouza z tr. střílení - 12. Herman (Zuzin, Matai), 30. Marosz (Kucharczyk, Ondrušek), 32. Škůrek (Patera, R. Dlouhý). Rozhodčí: Mikula, Mrkvar - Charvát, Flegl. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 5828. Třetiny: 3:1, 1:2, 0:0.

České Budějovice: Gába - Punčochář, Žovinec, Suchánek, Vráblík, Mucha, Semrád - Marek, Pajič, Švihálek - Nouza, J. Straka, Kuchejda - Vaniš, Rob, A. Přibyl - Švec, Trummer, D. Boháč. Trenéři: Rosol a Bělohlav.

Olomouc: Trvaj - Vyrůbalík, Janáček, Ondrušek, Škůrek, Staněk, Houdek, Rašner - Laš, J. Knotek, Buc - Řípa, Marosz, Kucharczyk - Matai, Herman, Zuzin - R. Dlouhý, Patera, T. Rachůnek. Trenéři: Fiala, Dopita a Tomajko.