Ilja Kovalčuk z Petrohradu (vpravo) dává rozhjodující gól ze samostatných nájezdů brankáři Lva Praha Petrimu Vehanenovi. | foto: ČTK

Hokejisté Lva před plnou halou trápili boháče z Petrohradu, mají bod

• 14
Hokejisté pražského Lva bodovali v KHL i v desátém zápase za sebou, a to proti milionářům z Petrohradu v čele s Kovalčukem. Emotivní duel proti nejlepšímu týmu soutěže došel před více než 10 tisíci diváky až do nájezdů, v nichž rozhodl právě Ilja Kovalčuk. Lev tak prohrál 3:4 a získal bod.

Byl to rozhodně nadstandardní hokej: plná hala, góly, srážky, potyčky, bruslařský i technický um. To vše nabídl souboj Lva s Petrohradem.

Lev Praha - SKA Petrohrad 3:4 po nájezdech

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Nejsledovanější postava večera, ruský bohatýr Ilja Kovalčuk, vjel na led jako poslední z hostů. Ale pak na něm zůstal pěkně dlouho: první střídání mu trvalo málo vídaných 105 vteřin! Domácí totiž začali mohutným tlakem, jenže Azevedo trefil jen tyčku; pak mohl z brejku skórovat právě Kovalčuk, ale pálil mimo.

Kovalčuk v Praze

"Snad Jágr dovede New Jersey ke Stanley Cupu."

Svou šanci nedal ani Roman Červenka, další útočná hvězda SKA. Ale když následně Ševc prohrál souboj u mantinelu, Panarin už po rychlé přihrávce zpoza branky uspěl - v čase 2:50 Petrohrad vedl.

O tom, jaké lákadlo tým s Kovalčukem v čele představuje, jasně svědčila návštěva. 10 242, to je nejvyšší počet diváků na letošní domácí duel Lva. Petrohrad je v KHL značkou a v Praze to i potvrdil.

A hlavně druhá třetina nadchla. Však v ní nechybělo vůbec nic. Nejprve domácí otočili po nenápadné střele Avezeda a trestném střílení Birnera; po jeho trefě na vyrážečku dostal vzteklý český brankář hostů Alexander Salák desetiminutový osobní trest.

KHL

Pondělní výsledky

Kontinentální hokejová liga: Chabarovsk - Doněck 0:4 (Kašpar a V. Nedorost oba 1+0), Vladivostok - Spartak Moskva 1:2, Novokuzněck - Záhřeb 1:5, Novosibirsk - Dinamo Minsk 3:1, CSKA Moskva - Jaroslavl 1:3, Nižnij Novgorod - Dynamo Moskva 1:3, Slovan Bratislava - Čerepovec 3:2.

Ale žádné předčasné rozhodnutí. Šipačov šikovně tečoval (2:2) a Petrohrad hrál minutu a 34 vteřin v pěti proti třem. Speciální komando Kovalčuk, Červenka, Tichonov se však nepředvedlo: vnuk legendárního kouče se porval s Klepišem a Kovalčuk dostal v závěru přesilovky už svůj druhý trest v utkání.

A tak přišel další nenápadný gól. Do té doby výtečný Salák měl na první tyči nečekanou škvíru, do níž se přesně trefil Řepík. 3:2, hala bouřila a užívala si napínavé zápletky, která ještě zintenzivněla 54 vteřin po startu poslední části. Po teči Tichonova bylo zase srovnáno.

Pak už žádný gól ze hry nepřišel, ani v emotivním prodloužení, v jehož závěru přišel kapitán Lva Novotný po srážce o helmu a rozběsněného Oystricka, který se chystal svého šéfa pomstít, od bitky s Makarovem málem neodradil ani rozhodčí, který mu bránil, seč mohl.

Rozhodly až nájezdy - ve třetí sérii skórovali Červenka i Ullström, ve čtvrté uspěli postupně Klepiš za domácí i Kovalčuk za hosty. Klepiš skóroval zase, ale Červenka srovnal nádherným blafákem. Napotřetí však už Klepiš nedal! A Kovalčuk vše ukončil.

Soubojem s Petrohradem se pro Lva symbolicky "uzavřel kruh". Právě od tohoto soupeře inkasovali Pražané 30. října tvrdou lekci, když na jeho ledě schytali debakl 0:5, poté však nastartovali skvělou sérii a vybojovali z devíti duelů celkem 22 bodů. A teď bodovou šňůru natáhli i proti multimilionářům v čele s Kovalčukem.

Kari Jalonen (Lev Praha): "V tom utkání bylo hodně emocí, přišlo hodně diváků, byl to opravdu výborný zápas, na jehož konci nám ukázali své umění v nájezdech Klepiš, Červenka a Kovalčuk. Jsem šťastný za to, jak jsme hráli. Dnes jsme viděli výkon, který bychom chtěli předvádět. Naše mužstvo jde nahoru a zlepšuje se jako tým. Umíme reagovat na vývoj, ale také si navzájem pomoci. Našli jsme cestu, jak hrát, a je tam od reprezentační přestávky opravdu hodně pozitivního."

Jukka Jalonen (Petrohrad): "Tvrdý a vyrovnaný duel. Hned první střídání měl Lev tři šance na gól, ale poté jsme tu třetinu odehráli opravdu dobře. Druhá třetina byla z naší strany špatná. Dali jsme se pak ale dohromady na třetí třetinu a moc se mi líbilo, jak jsme odehráli prodloužení, v němž jsme měli pár slibných šanci. Nájezdy bývají i hodně o štěstí a dnes jsme při nich viděli dobré hráče. Klepiš je velmi šikovný, ale u nás se dařilo Červenkovi s Kovalčukem, díky čemuž se nám podařilo vyhrát."

Branky a nahrávky: 21. Azevedo (Ullström), 27. Birner z tr. střílení, 40. Řepík (Vrána) - 3. Panarin (Kučerjavenko), 33. Šipačov (Kutějkin), 41. Tichonov (Semjonov, Skačkov), rozhodující sam. nájezd Kovalčuk. Rozhodčí: Gofman, Bondar - Morozov, Putilin. Vyloučení: 7:6, navíc Oystrick - Salák, Makarov všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 10 242.

Lev: Vehanen - Mäenpää, Ševc, Němec, Oystrick, O'Byrne, Jaakola, Nakládal - Ullström, Novotný, Azevedo - Thörnberg, Zackrisson, Sekáč - Klepiš, Vrána, Ridderwall - Řepík, Cingel, Birner. Trenér: Kari Jalonen.

Petrohrad: Salák - Čudinov, Semjonov, Kutějkin, Kalinin, Alexandrov, Judin - Ketov, Šipačov, Kovalčuk - Červenka, Tichonov, Skačkov - Ponikarovskij, Kučerjavenko, Panarin - Makarov, Sigarjov, Burdasov. Trenér: Jukka Jalonen.